Характеристичний опір

 

(6.66)

З (6.66) видно, що із збільшенням , модуль зменшується, і в даному середовищі виявляється рівним нулю

 

(6.67)

 

 

Це говорить, що в провіднику переважне значення має магнітне поле. Між векторами і існує зсув фаз, рівний , то середнє значення вектору Пойнтинга для миттєвих значень

 

 

Але

 

 

тому

 

 

В ідеально провідному металі коефіцієнт затухання хвилі, що розповсюджується – велика величина. Тому її амплітуда різко зменшується, тобто вона в напрямку розповсюдження швидко затухає.

Нехай амплітуда напруженості електричного поля з координатою z дорівнює , а в точці з координатою z+l дорівнює . Відношення

 

(6.68)

 

показує в скільки раз зменшується амплітуда хвиль при проходженні нею відстані l.

Затухання вимірюють в неперах і децибелах. Затухання в неперах визначається як натуральний логарифм відношення (6.68)

 

неп.

 

Затухання в децибелах

 

 

Використовуючи модуль переходу від натурального логарифма до логарифму за будь-якою основою

 

 

остаточно отримуємо затухання в децибелах:

 

дБ, (6.69)

 

тобто 1 дБ = 8.69 неп.

Коефіцієнт визначає затухання хвилі при проходженні нею шляху в один метр і вимірюється в неперах на метр (неп./м.)

В наслідок великих теплових втрат (велика величина a) електромагнітне поле в провіднику швидко затухає. Це призводить до того, що струм високої частоти, проходячи по провіднику, зосереджується безпосередньо у його поверхні. Це явище називається поверхневим ефектом або скін-ефектом. Для характеристики скін-ефекту вводиться поняття глибини проникненняполя в середовище (рис. 6.5). Глибина проникнення поля в середовище – це відстань, при проходженні якого електромагнітне поле послаблюється в е=2.718 раз:

 

 

тобто

 

(6.70)

 

У випадку металу формула (6.70) спрощується

 

(6.71)

 

З (6.70) видно, що залежить від частоти; чим більше частота, тим менш . Розрахунок по (6.71) показує, що для металів на частотах НВЧ діапазону, виявляється надто малою. Так, для міді на f=10 ГГц, g=5.7 107 , маємо =0.6 мкм. Це використовується на практиці: наноситься шар добре провідного металу, наприклад, срібла, на поверхню виробу, що зменшує теплові втрати (близько 0.01 мм).