Власні джерела фінансування некомерційних організацій

Третя група джерел фінансування некомерційних організацій поєднує доходи від власної діяльності. До таких можуть відноситися як основні (виставочна, освітня, концертна діяльність і т.д.), так і додаткові (комерційна діяльність та ін.) напрямки роботи.

При аналізі власних джерел фінансування некомерційних організацій важливо чітко розрізняти надходження від некомерційної і підприємницької діяльності. Доходи від некомерційної діяльності можуть складатися з виторгу від реалізації квитків, проведення екскурсій і лекцій, роботи студій і гуртків, надання фото- і відеопослуг, виїзних виставок і гастролей і т.д.

Поряд з основною діяльністю некомерційні організації багато уваги приділяють розвитку підприємницьких напрямків роботи. Комерційна діяльність організацій зводиться до реалізації сувенірної продукції, надання платних послуг майстерень, ательє, а також до роботи кафе, ресторанів, відеоцентрів, автомобільних стоянок і т.д.

Відповідно до ст. 20 Закону України “Про благодійництво та благодійну діяльність” благодійна організація здійснює господарську діяльність, спрямовану на виконання її статутних цілей та завдань [6].

Відповідно до ст. 24 Закону України “Про об’єднання громадян” з метою виконання статутних завдань і цілей зареєстровані об'єднання громадян можуть здійснювати необхідну господарську та іншу комерційну діяльність шляхом створення госпрозрахункових установ і організацій із статусом юридичної особи, заснування підприємств в порядку, встановленому законодавством.

Політичні партії, створювані ними установи і організації не мають права засновувати підприємства, крім засобів масової інформації, та займатись господарською та іншою комерційною діяльністю, за винятком продажу суспільно-політичної літератури, інших пропагандистсько-агітаційних матеріалів, виробів із власною символікою, проведення фестивалів, свят, виставок, лекцій, інших суспільно-політичних заходів [1].

Відповідно до ст. 78 Проекту Закону України “Про непідприємницькі організації” непідприємницькі організації мають право займатися господарською діяльністю, коли вона є основною діяльністю, виключно з метою виконання статутних завдань. У разі, коли господарська діяльність не є основною, непідприємницькі організації мають право займатися такою діяльністю виключно через утворення підприємницьких юридичних осіб. Крім того, непідприємницькі організації можуть займатись окремими видами діяльності на підставі спеціальних дозволів(ліцензій) відповідно до законодавства [2].

Отже, бачимо, що законодавством України передбачено можливість ведення господарської діяльності неприбутковими організаціями, важливо тільки правильно розмежувати підприємницькі та непідприємницькі види діяльності. Провести поділ некомерційної і підприємницької діяльності можна такими способами:

1. Для ведення підприємницької діяльності при некомерційній організації створюється окреме підприємство, контрольний пакет акцій якого належить некомерційній організації.

2. Некомерційна організація надає свої площі, торговельні марки й інші права компаніям, що займаються комерційною діяльністю, а ті, у свою чергу, відраховують від отриманого прибутку визначений відсоток.