Одержання коштів з фондів

Участь у конкурсах на одержання гранту має свою специфіку. Вибирайте той фонд, напрямкам фінансування й умовам якого максимально відповідає і ваша організація, і проект, що подається на конкурс. Зверніть увагу, чи працює цей фонд з вашим регіоном. Досконально вивчіть всі вимоги до заявників і їх заявок.

Іноді для початку потрібно надіслати у фонд лист із дуже коротким описом проекту і відомостями про заявника і виконавця (виконавців). Але в більшості випадків на конкурс відразу подається заявка, складена в суворій відповідності до вимог фонду.

Спочатку її вивчає експерт, що виносить своє судження про ваш проект. І від того, наскільки ясно і зрозуміло для експерта (який не завжди стосується вашої сфери діяльності) буде написана ваша заявка, багато в чому залежить остаточне рішення. Більш докладно про складання й опис проекту див. лекцію 2

На саме проведення фандрейзингу некомерційна організація виділяє власні кошти і встановлює посадову відповідальність за їх оперативне використання, а також за кінцеві і проміжні фінансові результати.

Відповідальність за проведення фандрейзингової кампанії може покладатися на внутрішні служби некомерційні організації: відділи розвитку, маркетингу, зв'язків із громадськістю.

Проведення фандрейзингу у великих некомерційних організаціях відрізняється розгалуженою структурою управління. Однак невеликі некомерційні організації, як правило, не мають спеціальних фандрейзингових служб і нерідко звертаються до послуг сторонніх організацій. За рубежем діють спеціальні агентства, що здійснюють консультації із залучення коштів і надають послуги фандрейзерів, фахівців з організації фінансових кампаній.

З маркетингової точки зору фандрейзер – продавець специфічного товару, якими є проекти і програми. Успішна реалізація товару фандрейзером припускає проведення сегментації ринку, визначення цільових груп добродійників і спонсорів, а також позиціонування товару, акцентування уваги на тих характеристиках проекту, що важливі для потенційного вкладника. Послуги фандрейзера є вкрай дорогими, тому не кожна некомерційна організація може собі їх дозволити [8].

Третій етап організації фандрейзингової кампанії зводиться до постійного моніторингу з боку фінансових служб за ходом реалізації фандрейзингу, а також у коректуванні планів з урахуванням змін, що виникають.

Не менш важливою складовою поряд з вищерозглянутими етапами є оцінка результатів фандрейзингу. Оцінка результативності фандрейзингу повинна дати відповіді на три основні питання:

Для оцінки ефективності кінцевих результатів фандрейзингу використовуються

ü коефіцієнт окупності витрат на фандрейзинг (Kорф) і

ü коефіцієнт рентабельності фандрейзингу (Rф).

Коефіцієнт окупності витрат на фандрейзинг показує, скільки разів за обраний період витрати на фандрейзинг окупаються за рахунок залучених у ході фандрейзингу коштів:

K орф =Залучені кошти / Витрати на фандрейзинг.(6.1)

Коефіцієнт рентабельності фандрейзингу показує, скільки прибутку (різниця між залученими коштами і витратами на фандрейзинг) припадає на одиницю залучених від фандрейзингу коштів:

 

Прибуток

Rф = ----------------------------------------* 100%.(6.2)

Залучені кошти

Для кожного виду фандрейзингу можна виділити власні показники ефективності. Так, для проектного фандрейзингу актуальними будуть показники прибутковості проекту, витрати на проект та ін. Для оперативного фандрейзингу доцільно застосовувати коефіцієнти покриття різних видів витрат (комунальних витрат, витрат на заробітну плату й ін.).

У цілому ефективність кінцевих результатів фандрейзингу залежить від рівня організації кожного з чотирьох етапів кампанії. Наскільки ефективно ведеться планування, реалізація, контроль і аналіз фандрейзингу позначається на підсумкових показниках.

Таким чином, фандрейзинг не є одноразовою акцією або разовою подією. Під фандрейзингом розуміють цілий комплекс управлінських заходів, щорічно здійснюваних некомерційними організаціями, що дозволяє виділити його в окрему галузь менеджменту [3].