Характеристика фінансового адміністрування та фінансового менеджменту

У сучаснів фінансовій термінології для позначення управління фінансами, фінансово - господарською діяльністю установ, організацій вчені та практики використовують такі поняття якфінансове адміністрування, фінансовий менеджмент, фінансовий інжиніринг, корпоративне управління. Загалом, кожен термін означає управління, проте між ними існують суттєві відмінності.

Так, фінансове адмініструванняґрунтується на ієрархії, виконавській дисципліні, дотриманні законів, інструкцій, положень, діючих норм та нормативів. Фінансовий менеджмент ґрунтується на принципах свободи економічного вибору:

1) вибір здійснюють люди;

2) завжди є багатоваріантність вибору управлінських рішень, проектів (субститутів);

3) будь-який варіант рішення, кожен проект оцінюється з позиції раціонального мислення за найкращим співвідношенням витрати/вигоди (доходи);

4) вибір здійснюється в умовах невизначеності, а отже, є ризиковим, тому кожен варіант рішення, проект оцінюється з позиції оптимальності за співвідношенням ризик/доходи;

5) персональна відповідальність за вибір;

6) контроль виконання рішення, реалізації проекту.

Фінансовий інжиніринг на відміну від фінансового менеджменту, який ґрунтується на визначених методиках, передбачає розробку інноваційних фінансових рішень та технологій. У корпоративному управлінніпоєднуються загальний та стратегічний менеджмент, менеджмент персоналу, фінансовий менеджмент, організаційний менеджмент, право, конфліктологія, корпоративна культура.

Відповідно, терміни фінансове адміністрування та фінансовий менеджмент установ, організацій доцільно розділяти. Хоча й кінцеве завдання (ефективне функціонування та досягнення кінцевої мети діяльності вказаних суб’єктів господарювання), об’єкти, суб’єкти обох понять однакові, проте принципи, завдання та інструменти їх організації й функціонування дещо відрізняються.

У контексті фінансового адміністрування відбувається управління фінансовими ресурсами в основному у межах дії нормативно-правових актів, наказів, указів, інструкцій, розпоряджень, постанов, та суворе дотримання діючих норм та нормативів. Фінансовий менеджмент установ, організацій спрямований на організацію їх фінансування та удосконалення фінансово-господарської діяльності, що передбачає використання економічних важелів при прийнятті оптимальних фінансових рішень. Та разом з тим тут також необхідним є дотримання умов чинного законодавства.

Фінансовий менеджмент і фінансове адміністрування установ, організацій споріднені між собою через поєднання людських ресурсів та інституційно - організаційних чинників.

Як засоби управління фінансовий менеджмент та фінансове адміністрування установ, організацій представляють собою процес суспільного вибору і прийняття рішень, а також ієрархічно підпорядковуються і забезпечують здійснення владних повноважень одних осіб відносно інших. Проте, у фінансовому менеджменті переважають економічні та організаційні аспекти, а в фінансовому адмініструванні – дисциплінарні та процедурні.

Фінансове адміністрування установ і організацій є окресленою нормами чинного законодавства організаційно - розпорядчою діяльністю спеціалістів, органів керівництва щодо забезпечення надходження необхідного обсягу фінансових ресурсів, яка здійснюється за допомогою комплексу адміністративних принципів, методів і форм організації управління усіма аспектами фінансово - господарської діяльності установи, організації.

Фінансовий менеджмент установ, організацій є системою підходів, принципів та методів розробки, прийняття та реалізації управлінських рішень з питань фінансово - господарської діяльності установ, організацій. Приймаються такі управлінські рішення у сфері формування, розподілу та використання фінансових ресурсів та оптимізації обороту грошових коштів установ, організацій.

Управлінські рішення та є одним із ключових елементів фінансового менеджменту. Поняття управлінського рішення в загальному трактують як обміркований намір, потребу дії на основі усвідомлення та визначення мети і шляхів її досягнення у разі виникнення певної проблеми. Фінансові рішення – це:

1) процес пошуку й обґрунтування рішення, що здійснюється в кілька етапів;

2) вибір особою, яка приймає рішення, за допомогою визначених методик, методів та правил єдиного варіанта з декількох можливих;

3) рішення як результат вибору (особою, яка приймає рішення) є обов'язковим до виконання колективом організації.

Особливо складним завданням є вибір єдиного варіанта з маси альтернативних рішень. Фінансовий менеджмент, даючи змогу менеджерам проявити власні здібності та таланти, постійно вимагає максимально можливого виявлення варіантів фінансових рішень, вартісну оцінку кожного з них та вибір оптимального.

Фінансові рішення оцінюються за рівнем їхньої ефективності. Для цього визначається перелік контрольних показників та розраховується очікуване їх значення. Виконання рішень передбачає оцінку досягнутих результатів за тим самим переліком контрольних показників та порівняння їх значення з прогнозним. Величина відхилень є індикатором ефективності процесу розробки, вибору та реалізації фінансових рішень, а отже, — ефективності фінансового менеджменту.

Важливими чинниками зовнішнього впливу, що впливають на фінансові рішення, прийняті керівниками установ, організацій є дії держави (фінансова політика держави, законодавчо-нормативна база, державне фінансове регулювання); конкурентів; постачальників та споживачів; фінансових посередників; інвесторів. Важливими змінними чинниками непрямого впливу є політична обстановка в країні, стан економіки, рівень соціально - культурного розвитку, соціальні, культурні та екологічні чинники.

Внутрішнє середовище установи, організації визначається її виробничим, фінансовим та кадровим потенціалом, використовуваними технологіями, результатами та здобутками. Внутрішній вплив на організацію в цілому, на окремі її підрозділи та види діяльності виявляється в усвідомлених діях апарату управління, кожної людини, керівника, бухгалтера, менеджера, залежить від їхніх особистих якостей.

Таким чином, основний зміст фінансового адміністрування та менеджменту установ, організацій полягає у прийнятті фінансових рішень щодо управління формуванням, розподілом і використанням їх фінансових ресурсів і оптимізації обороту їх грошових коштів враховуючи норми і нормативи чинного законодавства, інструкцій, положень так і принципи свободи економічного вибору.

Матеріальною основою фінансового адміністрування та менеджменту установ, організацій є кругообіг капіталу, грошовий оборот установ, організацій, який викликає зміну форм вартості і супроводжується потоками платежів і розрахунків.

Об'єктом фінансового адміністрування та менеджменту установ, організацій є - їх капітал, активи, доходи, витрати, прибуток та фінансовий стан, інвестиції, грошові потоки, самостійно зароблені кошти чи отримані від вищестоячої організації чи надані з бюджету. Для оцінки ефективності господарювання, ефектів та ефективності фінансового менеджменту застосовується значна кількість показників – абсолютних та відносних.

Фінансовий менеджмент як орган управління установи, організації,включає бухгалтерію, фінансову дирекцію та безпосередньо фінансових менеджерів, які шляхом різних управлінських заходів здійснюють цілеспрямований вплив на фінансову діяльність установи, організації.

Фінансові менеджери відповідають за постановку проблем фінансового характеру, аналіз доцільного вибору конкретного рішення з існуючих альтернативних варіантів, виконання прийнятого рішення, здійснення оперативної діяльності. Від злагодженої роботи команди фінансових менеджерів залежить процес реалізації фінансової стратегії та політики установи, організації, досягнення визначених цілей та розв'язання окреслених завдань. Чіткий розподіл обов'язків, організація роботи фінансової служби, формування інформаційної бази та своєчасне реагування на відхилення фактичних результатів від запланованих, недопущення зниження індикаторів фінансової безпеки, фінансового стану суб'єкта господарювання — це неповний перелік видів діяльності фінансової команди.

У вищезгаданому аспекті фінансове адміністрування та менеджмент є не лише суб'єктом управління, але і об'єктом, що знаходиться під впливом потоку управлінських рішень з боку таких суб'єктів управління як органи державного управління, фінансові і податкові установи, банки, страхові компанії, власники майна. У зв'язку з цим часто виникають протиріччя між переліченими управлінськими суб'єктами і фінансовим менеджментом як управляючою системою. Задача фінансового менеджера – по можливості уникати таких протиріч.

Основні функціональні обов'язки бухгалтера, фінансового менеджера полягають у наступному:

· організація фінансової роботи суб'єкту господарювання;

· обґрунтування доцільності інвестицій;

· розробка фінансових планів і фінансових нормативів;

· визначення обсягів надходження і видатків грошових коштів;

· організація кредитних взаємовідносин;

· проведення валютної політики (для суб'єктів господарювання, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність);

· оформлення фінансової документації;

· аналіз фінансового стану фінансової установи;

· контроль за виконанням планових фінансових показників;

· участь у розробці і впровадженні пропозицій щодо поліпшення фінансового - господарської діяльності (покращання використання фінансових ресурсів, накопичення капіталу, підвищення ліквідності активів, у тому числі цінних паперів, придбаних суб'єктом господарювання і таке інше).

Як форму підприємництва можна розглядати лише фінансовий менеджмент, котрийпередбачає надання установою, організацією платних фінансових управлінських послуг суб'єктам бізнесу, які не в змозі утримувати великий штат фінансових менеджерів, зокрема фінансових аналітиків, експертів та ін.