Характеристика та вимоги до інформаційної системи фінансового адміністрування та менеджменту установ та організацій.

Інформаційна система фінансового адміністрування та менеджментупредставляє собою процес безперервного цілеспрямованого підбору відповідних інформаційних показників, необхідних для проведення аналізу, планування і підготовки ефективних оперативних управлінських рішень за всіма аспектами фінансової роботи установ і організацій.

Інформаційна база фінансового адміністрування та менеджменту формується за рахунок зовнішніх і внутрішніх джерел.

Дозовнішніх джерел інформації відносяться:

Ø показники, що характеризують макроекономічний розвиток країни (і для ФА і ФМ);

Ø показники, що характеризують розвиток галузі, в якій працює установа і організація (і для ФА і ФМ);

Ø показники, що характеризують кон'юнктуру фондового і грошового ринку (ФМ);

Ø показники, що характеризують діяльність контрагентів (банків, страхових компаній, постачальників і покупців продукції) і конкурентів (ФМ).

За рахуноквнутрішніх джерел інформації формуються дві основні групи показників:

1. Показники фінансового обліку установ і організацій - складають основу інформаційної бази фінансового адміністрування та менеджменту, на підставі якої здійснюється аналіз, прогнозування, планування і прийняття оперативних рішень з усіх напрямків фінансової діяльності.

До цієї групи показників відносяться показники існуючих форм звітності фінансових установ:

Ø балансу підприємства (форма 1);

Ø звіту про фінансові результати (форма 2);

Ø звіту про рух грошових коштів (форма 3);

Ø звіту про власний капітал (форма 4);

Ø примітки до фінансової звітності.

До цієї групи показників відносяться і показники існуючих форм звітності державних установ і організацій: кошторис ДУО.

2. Показники управлінського обліку - використовуються фінансовою службою установи і організації для контролю поточної фінансової діяльності, формування фінансової стратегії і політики з окремих аспектів їх фінансового розвитку.

Користувачами фінансової звітності установ і організацій є юридичні та фізичні особи, що потребують інформації про діяльність установ і організацій для прийняття рішень. Користувачів звітності можна розділити на внутрішніх і зовнішніх, безпосередньо і опосередковано зацікавлених в результатах фінансово-господарської діяльності.

До внутрішніх користувачів інформації можна віднести: керівництво установи і організації (що потребує інформацію для визначення потреби у фінансових ресурсах та оцінки ефективності прийнятих управлінських рішень) та їх працівників (зацікавлені в отриманні вичерпної фінансової інформації про стабільність діяльності установ і організацій та їх здатність своєчасно виплачувати заробітну плату і забезпечувати працевлаштування у майбутньому).

До основних зовнішніх користувачів фінансової звітності фінансової установи відносяться:

§ Кредитори, які надають тимчасову позику і зацікавлені у фінансовій звітності для обґрунтування доцільності надання або подовження кредиту, визначення схеми його повернення, встановлення розміру процентів в залежності від кредитного ризику.

§ Засновники та інвестори, що вкладають капітал з певним ризиком з метою отримання прибутку в майбутньому. Інвесторам потрібна фінансова звітність для обґрунтування управлінських рішень про доцільність вкладення грошей в цінні папери. Крім того, інформація про фінансовий стан цікавить власників засобів підприємства, яким необхідно визначити, збільшилася чи зменшилася частка їхнього власного капіталу.

§ Податкові органи потребують фінансову звітність для контролю за правильністю нарахування податків та інших обов'язкових платежів, своєчасністю їх справляння.

§ Преса та населення регіону, де функціонує установа чи організація, зацікавлені в одержанні достовірної інформації про їх фінансовий стан і тенденції його зміни, так як від цього залежить: зайнятість в регіоні; орієнтація на місцевих постачальників; користування послугами місцевих банків; вкладення коштів у соціально-економічний розвиток регіону.

Незалежно від складу користувачів фінансової інформації, всі вони зацікавленні в її повноті, правдивості і неупередженості та своєчасності надання. Для того щоб відповідати цим вимогам користувачів, наведена у фінансовій звітності інформація повинна:

Ø бути дохідливою і однозначно тлумачитися користувачами за умови, що вони мають достатні знання та зацікавлені у сприйнятті цієї інформації;

Ø містити лише доречну інформацію, яка впливає на прийняття рішень користувачами, дає змогу оцінити минулі, теперішні та майбутні події, підтвердити та скорегувати їхні оцінки, зроблені у минулому;

Ø бути достовірною. Інформація, наведена у фінансовій звітності, є достовірною, якщо вона не містить помилок та перекручень, які здатні вплинути на рішення користувачів даної звітності.

Приєднання нашої країни до міжнародної системи бухгалтерського обліку не є самоціллю. Однак світовий досвід показує, що викладені в міжнародних стандартах принципи, з одного боку, в найбільшій мірі відповідають інтересам потенційних користувачів фінансової інформації, а з іншого - дозволяють уніфікувати фінансову звітність і зробити її зручною в користуванні.

Слід відмітити, що використання нових принципів бухгалтерського обліку значно розширює функціональні можливості фінансових менеджерів та підвищує їх роль в управлінні фінансовими процесами підприємств.

Важливою перевагою нових засад інформаційного забезпечення фінансового менеджменту є контроль показників фінансової звітності підсистемного управлінського обліку та контролю, що гарантує систематичний та повний облік активів, зобов'язань та капіталу підприємств. В результаті забезпечується більш достовірна оцінка ринкової вартості підприємства і відповідно підвищується його рейтинг на ринку капіталу, зростає курс випущених ним в обіг цінних паперів.

В поєднанні з ефективним внутрішнім контролем нова система фінансової звітності повинна працювати на підвищення рівня рен­табельності господарських операцій і створювати передумови для широкомасштабного застосування методів і важелів фінансового менеджменту.

До основних переваг нової системи інформаційного забезпечення управлінських рішень слід віднести:

Ø підвищення якості представленої у формах звітності фінансової інформації, забезпечення її реальності і більшої придатності для економічного обґрунтування рішень і попередження ризику у виробничо-господарській та фінансовій діяльності підприємства;

Ø можливість самостійного вибору облікової політики підприємства і представлення інформації у найбільш зручному для користувачів вигляді;

Ø адаптацію системи звітності України до міжнародних стандартів, створення передумов для інтеграції України в міжнародний розподіл праці;

Ø можливість представлення інформації про результати фінансово-господарської діяльності підприємств та напрями їх розвитку не тільки національним, але й іноземним інвесторам з метою залучення додаткових інвестицій.

До основних зовнішніх користувачів фінансової звітності державних установ і організацій відносяться: вищі органи влади; органи місцевого самоврядування; податкові органи; преса і населення регіону, де функціонує така установа чи організація.