Оподаткування доходів товарної біржі.

Податок з прибутку. Відповідно до норм Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” оподаткування прибутків біржі та її членів провадиться наступним чином. 1. Товарні біржі звільняються від сплати податку з надходжень, які вони отримують у вигляді пайових, вступних та періодичних внесків засновників біржі, що спрямовуються на формування і поповнення капіталу в обмін на корпоративні права.2. У загальноприйнятому порядку оподатковуються прибутки, що виникають у результаті:– оплати за здійснення біржових угод;– надання послуг, пов’язаних з біржовою діяльністю: плати за реєстрацію угод на біржі; – надходження штрафів та інших санкцій за порушення статуту біржі та біржових правил; інших грошових зборів;– отримання пасивних доходів (крім дивідендів, що оподатковуються у джерела їх виплати);– доходів, отриманих від надання інформаційних та інших послуг клієнтам, операцій з власним майном тощо. Податок на додану вартість. Товарна біржа є платником податку на додану вартість, оскільки посередницькі та інші операції, по’вязані з біржовою діяльністю, та господарські операції, підпадають під норми пункту 3 статті 4 Закону України “Про податок на додану вартість” у якому вказано, що при здійсненні підприємствами посередницьких послуг оподатковуваним оборотом є сума доходу, отриманого у вигляді надбавок, винагород, зборів. Від податку на додану вартість звільняються:– пайові, вступні та періодичні внесків засновників біржі, що спрямовуються на формування і поповнення капіталу;– пасивні доходи, які отримані біржею в результаті проведення фінансової діяльності.Товарні біржі є платниками майнових податків, комунального податку та зборів до державних централізованих фондів, пов’язаних із соціальним захистом своїх працівників.

Основною діяльністю фондової біржі є укладення цивільно-правових угод, які ведуть до зміни права власності на цінні папери. Біржова торгівля здійснюється через окремі підрозділи членів біржі – брокерські контори. Цивільно-правові угоди щодо цінних паперів, які передбачають оплату цінних паперів проти їх поставки новому власнику на підставі угод-доручення чи комісії за рахунок клієнтів, реалізуються брокерами – фізичними особами, які є уповноваженими особами брокерських контор.

Основними доходами фондової біржі є:1. Членські внески учасників фондової біржі: внесок з члена біржі (щомісячний) – 0 грн.; внески акціонерів біржі (щоквартальні) – 0 грн.; внески з учасників, які мають статус тимчасових членів біржі (щоквартальні) – 300 грн.

2. Збори з учасників фондової біржі:

2.1. Реєстраційні збори з учасників фондової біржі: реєстраційний збір з учасника за відкриття брокерської контори (одноразовий) – 250 грн.; реєстраційний збір з учасника, який має статус члена біржі (одноразовий), – 0 грн.; реєстраційний збір з учасника, який не має статусу члена біржі (одноразовий), – 150 грн

2.2. Одноразові реєстраційні збори з учасників саморегулівної організації (СРО): з учасника, який не має статусу члена біржі, – 150 грн.; з учасника, який має статус члена біржі, – 0 грн;

2.3. Щоквартальні членські внески учасників СРО: з учасників, які мають статус тимчасових членів біржі, – 300 грн.; з учасників біржі – 0 грн.

3. Надходження платежів, пов’язаних з обслуговуванням обігу цінних паперів тощо:

3.1. Плата за допуск до котирування (лістинг) і обслуговування цінних паперів:

3.1.1. За допуск цінних паперів (одноразова плата):

– до офіційного котирування на біржі – 300 грн.;

– до неофіційного котирування на біржі – 100 грн.;

3.1.2. За обслуговування цінних паперів (щоквартальна плата):

– у відділенні офіційного котирування – 50 грн.;

– у відділенні офіційного котирування – не сплачується;

3.2. Біржові збори (одноразові):

– за складання угоди купівлі-продажу акцій на первинному ринку (торги з участю ФДМ) – 1 % від суми угоди;

– за складання угоди купівлі-продажу акцій на вторинному ринку – 0,1 % від суми угоди;

– за складання угоди купівлі-продажу векселів на суму до 10000 грн. – 0,12 % від суми угоди;

– за складання угоди купівлі-продажу векселів на суму понад 10000 грн. до 100000 грн. – 0,10 % від суми угоди;

– за складання угоди купівлі-продажу векселів на суму понад 100000 грн. до 500000 грн. – 0,08 % від суми угоди;

– за складання угоди купівлі-продажу векселів на суму понад 500000 грн до 1000000 грн. – 0,05 % від суми угоди;

– за складання угоди купівлі-продажу векселів на суму понад 1000000 грн. до 3000000 грн. – 0,02 % від суми угоди;

– за складання угоди купівлі-продажу векселів на суму понад 3000000 грн. – 0,01% від суми угоди;

– за складання угоди купівлі-продажу права оренди брокерського місця – 1% від суми угоди.

4. Надходження від надання інших послуг:

– усні консультації з питань фондового ринку, за одну годину – 20 грн.;

– обробка звітності, яка надається біржі не членами біржі (щоквартальні), – 100 грн.;

– навчання на брокерських курсах – 400 грн.;

– складання іспиту екстернатом без навчання на брокерських курсах (за один екзамен) – 200 грн.

Фондові біржі, як і інші суб’єкти господарювання отримують доходи у вигляді пасивних доходів, а також від виконання господарських операцій: продажу власного майна (матеріальних і нематеріальних активів); надання рухомого і нерухомого майна в оперативну оренду тощо.