Доходи об’єднань громадян: специфіка формування та управління

Громадські організаціївизнають власними кошти та інше майно у випадках:– отримання коштів і майна від засновників, членів (учасників) або держави; – надходжень від вступних та членських внесків;– пожертвувань від громадян, підприємств та організацій;– придбання майна за рахунок власних коштів, отриманих у результаті виконання господарської та іншої комерційної діяльності;– отримання коштів на інших підставах, не заборонених законом (отримання пасивних доходів; частини прибутку унітарних підприємств, засновниками яких є громадські організації тощо).Політичні партіївизнають власними кошти й інше майно, отримане від:– надходжень від вступних та членських внесків;– продажу суспільно-політичної літератури, інших агітаційно-пропагандистських матеріалів; – реалізації виробів з власною символікою;– проведення фестивалів, свят, виставок, лекцій, інших політичних заходів;– інші надходження (отримання на статутні потреби частини прибутків унітарних підприємств (засобів масової інформації), засновником яких є політична партія).Кошти громадських організацій та їх об’єднань, політичних партій використовуються відповідно до напрямків, передбачених у статуті, які відображаються у видатковій частині кошторису.При використанні коштів, звільнених від оподаткування не за цільовим призначенням або не підтверджених документально, їх належить відображати у звіті про використання коштів неприбуткових організацій з метою їх оподаткування.Громадські організації та політичні партії є платниками податків і зборів.

Маючи статус неприбуткових установ і організацій, громадські організації звільнені від сплати податку на додану вартість і на прибуток з господарських та фінансових операцій, пов’язаних з основною статутною діяльністю (у випадку проведення громадськими організаціями прибуткових операцій виникає потреба їх реєстрації як платника податку на додану вартість).

Кошти і доходи, отриманих від операцій громадських організацій, що не оподатковуються податком на прибуток, наведено нижче.

1. Громадські організації, створені з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої, наукової та іншої діяльності:

1.1. Надходження від вступних та членських внесків.

1.2. Доходи, отримані від основної діяльності (від надання послуг для суспільного споживання та для інших цілей, передбачених статутними документами).

1.3. Кошти або майно, що надходять у вигляді міжна-родної технічної допомоги.

1.4. Кошти або майно, які надійшли безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань.

1.5. Вартість майна і кошти, що визнані як гуманітарна допомога організаціям, зареєстрованим у Реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги.

1.6. Пасивні доходи (проценти, страхові виплати і відшкодування, роялті, дивіденди, а також приріст вартості майна підприємства, заснованого на праві власності об’єднань громадян при його ліквідації та розподілі між учасниками).

Розрахунок чистого прибутку громадської організації у звітному році, тис.грн.
1. Доходи, отримані від надання послуг, що мають суспільне значення; 18,2  
2. Членські внески 2,4  
3. Отримання пожертв у вигляді грошових коштів 22,0  
4. Пасивні доходи (проценти, дивіденди) 6,8  
5. Доходи від надання в оренду власного майна через підрозділ зі статусом юридичної особи, що працює на комерційних засадах5.1. ПДВ (42,0 х 20 : 120)5.2. Податок на прибуток ((42,0 – 7,0) х 30%) 42,07,010,5  
5.3. Прибуток, що спрямовується на виконання статутних потреб громадської організації (42,0 – 7,0 – 10,5) 24,5
6. Дохід від одноразової господарської операції (продаж надлишкових матеріальних цінностей, придбаних для виконання робіт, не пов’язаних з основною діяльністю) 18,0
6.1. ПДВ (18,0 х 20 : 120)6.2. Податок на прибуток ((18,0 – 3,0) х 30%)6.3. Прибуток (18,0 – 3,0 – 5,0) 3,05,010,0
7. Частина чистого доходу (50 %), отриманого від під-приємства-платника єдиного податку, створеного громадською організацією: 7.1. Дохід приємства-платника єдиного податку 7.2. Податок на прибуток (66,0 х 10%) 7.3. Чистий дохід приємства (66,0 – 6,6) 66,06,659,4
7.4. Дохід, що надійшов у розпорядження громадської організації (59,4 х 0,5) 29,7
8. Кошти, передані організації для створення ендау-ментів 14,0
9. Прибуток громадської організації, всього(18,2 + 2,4 + 22,0 + 6,8 + 24,5 + 15,0 + 29,7 + 14,0) 132,6
10. Податок з прибутку ((18,0 – 3,0) х 30%) 5,0
11. Чистий прибуток громадської організації (132,6 – 5,0) 127,6
у т.ч, у формі , призначені на благодійні цілі 14,0
       

 

При оподаткуванні доходів громадських (неприбуткових) організацій потрібно враховувати, що проведення господарської діяльності через відокремлені підрозділи (представництва, філії, відділення) без статусу юридичної особи, агентів або будь-яких інших осіб, які діють від імені і на користь організації, не визнається регулярною, постійною і безпосередньою участю у діяльності організації. Це означає, що отримання доходу за послуги, надані підрозділами без статусу юридичної особи або агентами, може призвести до позбавлення організації статусу неприбуткової.

Доходи, отримані від проведення господарської діяльності через відокремлені підрозділи без статусу юридичної особи або агентів, підлягають оподаткуванню за ставкою 25 процентів з урахуванням суми витрат, пов'язаних з їх отриманням (без урахування сум перевищення витрат над доходами), а також амортизаційних відрахувань.

Оподаткування доходів від продажу матеріальних цінностей, придбаних для виконання робіт, не пов’язаних з основною діяльністю (ставка оподаткування – 25 процентів)

1. Матеріальні цінності, що перебували на залишку в громадській організації у І кв. звітного року, тис. грн. 132,0
у т. ч: придбані для будівництва дитячого майданчика, не включені до складу валових витрат 84,0
2. Дохід від продажу матеріальних цінностей, тис. грн. 180,0
у т. ч: придбаних для будівництва майданчика 78,0
3. Податкові зобов’язання з операцій продажу інших матеріальних цінностей без ПДВ і без урахування сум перевищення витрат над доходами, тис. грн. (78,0 < 84,0), тис. грн. ((180,0 : 1,2) – 132,0 = 18,0 х 25 % 5,4

Слід зазначити, що доходи від оренди (оперативного лізингу) не включаються до пасивних доходів (процентних доходів) і не звільняються від оподаткування (оперативним лізингом визнається передання орендарю права користування основними фондами на термін, що не перевищує 90 процентів терміну повної амортизації (зносу) цих фондів. Вони залишаються на балансі орендодавця і мають бути повернені йому після закінчення терміну дії угоди оперативного лізингу). Тому неприбуткові організації для надання свого майна в оренду використовують унітарні підприємства, які вони створюють за рахунок своїх коштів та власного майна. Такі підприємства, отримуючи плату від надання майна в оренду іншим юридичним (фізичним) особам, власником якого є громадська організація, після відшкодування належних їм витрат, перераховують кошти громадській організації. До таких витрат належать: сума податку, сплачена з орендного доходу; витрати на утримання підприємства.

Оподаткування доходів від надання майна громадської організації унітарним підприємством в оперативну оренду

(ставка оподаткування – 30 процентів)

1. Вартість майна, наданого в оперативну оренду у звітному періоді, тис. грн. 180,0
2. Сума орендної плати (22,0%), тис. грн.(180,0 х 22%) 39,6
3. ПДВ, тис. грн. (39,6 х 20 : 120) 6,6
4. Прибуток до оподаткування, отриманий від надання майна в оренду, тис. грн. (39,6 – 6,6) 33,0
5. Сума податку на прибуток, тис. грн. (33,0 х 30%) 9,9
6. Витрати, пов’язані з наданням майна в оренду, тис. грн. 0,9
6. Кошти, що перераховуються громадській організації, тис. грн. (39,6 – 6,6 – 9,9 – 0,9) 22,2

Оподаткування доходів від надання майна громадської організації унітарним підприємством в оперативну оренду

(ставка оподаткування – 10 процентів)

1. Вартість майна, наданого в оперативну оренду у звітному періоді, тис. грн. 180,0
2. Сума орендної плати (22,0 %), тис. грн.(180,0 х 22%) 39,6
4. Прибуток до оподаткування, отриманий від надання майна в оренду, тис. грн. 39,6
5. Сума податку на прибуток, тис. грн. (39,6 х 10%) 3,96
6. Витрати, пов’язані з наданням майна в оренду, тис. грн. 0,9
6. Кошти, що перераховуються громадській організації, тис. грн. (39,6 – 3,96 – 0,9) 34,74

 

Доходи підприємств, організацій та установ, заснованих на праві власності громадських організацій, оподатковуються на загальних підставах. Ці суб’єкти господарювання мають право вибору схеми сплати податку (6 процентів виторгу і сума ПДВ або 10 процентів виторгу з включенням суми ПДВ).

2. Політичні партії2.1. Надходження від вступних та членських внесків.2.3. Доходи від продажу суспільно-політичної літератури, інших агітаційно-пропагандистських матеріалів.2.4. Доходи від реалізації виробів з власною символікою.

2.5. Доходи від проведення фестивалів, свят, виставок, лекцій, інших політичних заходів (крім відеопоказу).

Слід зазначити, що при надходженні на рахунок політичної партії заборонених коштів, вона зобов’язана перерахувати їх до Державного бюджету України. Якщо кошти добровільно не перераховані до бюджету, вони стягуються в дохід держави у судовому порядку. Про такі надходження на рахунок політичної партії заборонених коштів відповідна банківська установа зобов’язана довести до відома Міністерства юстиції України.

Доходи підприємств, організацій та установ, заснованих на праві власності політичних партій організацій оподатковуються на загальних підставах. Ці суб’єкти господарювання мають право вибору схеми сплати податку: загально-прийнятий – 25 процентів від оподатковуваного прибутку; єдиний податкок за ставкою 6 або 10 процентів від виторгу, відповідно зі сплатою і без сплати ПДВ.

Громадські організації й політичні партії є платниками податку із власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, комунального податку та плати за землю.

Органи місцевого самоврядування в рамках своєї компетенції мають право вводити пільгові ставки, звільняти від сплати окремі категорії платників податків, наприклад комунального податку.

Звільнення від сплати окремих податків або надання податкових пільг розповсюджується і на громадські організації інвалідів, наприклад на сплату податку на землю.

Якщо організації, що користуються пільгами щодо земельного податку, мають у підпорядкуванні комерційні підприємства або здають у тимчасове користування (оренду) земельні ділянки, окремі будівлі, за земельні ділянки, зайняті цими підприємствами або будівлями, то податок сплачується у встановлених розмірах на загальних підставах.

Від плати за землю звільнені підприємства та установи громадських організацій інвалідів, майно яких є їх повною власністю, де кількість працюючих інвалідів становить не менше 50 процентів загальної чисельності працівників, і за умови, що їх фонд оплати праці становить не менше 25 процентів суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до валових витрат виробництва (обігу) плату.

Як й інші суб’єкти господарювання, громадські організації й політичні партії є платниками зборів до державних цільових фондів (збори на обов’язкове державне пенсійне забезпечення; на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням; на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та від професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття та ін.).

І. Формування доходів профспілкової організаціїПрофспілкова легалізована організація з метою виконання статутних завдань і цілей має право отримувати кошти у вигляді:– членських внесків, які при наявності письмових заяв членів профспілки роботодавець щомісячно і безоплатно перераховує на рахунок профспілки із заробітної плати працівників відповідно до укладеного договору;– грошових надходжень коштів від членів профспілки, органів державної влади або органів місцевого самоврядування у вигляді допомоги;

– грошових коштів, отриманих без вимоги їх повернення та пасивних доходів (проценти, страхові виплати і відшкодування, дивіденди, а також приріст вартості майна підприємства, заснованого на праві власності профспілкової організації (об’єднання) при його ліквідації і розподілі між учасниками);

– надходжень від надання власного майна в оренду;– доходів від продажу майна ліквідованих підприємств, організацій та установ, заснованих профспілками;– частини доходу, вилученого у підприємств, організацій та установ, створених профспілками;– обов’язкових відрахувань коштів роботодавцями профспілковим організаціям на культурномасову і фізкультурну роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, але не менше, ніж 0,3 відсотка від фонду оплати праці.2. Розподіл і використання доходів профспілкової організаціїКошти профспілкових організацій та їх об’єднань використовуються відповідно до напрямків, передбачених у статуті, які відображаються у видатковій частині кошторису.Особливістю витрачання коштів профспілкових організацій та їх об’єднань можна вважати їх розподіл на кошти, які пов’язані з отриманням ними статусу неприбуткової організації та отриманих від операцій, що не відповідають їх основній діяльності. При використанні коштів, звільнених від оподаткування не за цільовим призначенням або не підтверджених документально, їх належить обліковувати окремо та відображати у звіті про використання коштів неприбуткових організацій з метою оподаткування.3. Оподаткування доходів профспілкової організаціїПрофспілкові організації (об’єднання) можуть отримувати статус неприбуткових і звільнятися від сплати податку на прибуток із доходів, отриманих від основної діяльності. До таких доходів відносять: членські внески та кошти членів профспілки, органів державної влади або органів місцевого самоврядування, що надійшли у вигляді допомоги; кошти, отримані без вимоги їх повернення та пасивні доходи; обов’язкові відрахування коштів роботодавцями профспілковим організаціям.Доходи від окремих операцій і видів діяльності, які не передбачені у статутних документах (положеннях), включаються до об’єкта оподаткування непрямими і прямими податками відповідно до чинного законодавства, серед них: доходи від продажу майна ліквідованих підприємств, організацій та установ, заснованих профспілками; доходи від одноразових операцій з продажу надлишкових матеріальних цінностей і товарів тощо.

Профспілкові організації та їх об’єднання сплачують податок із власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, комунальний податок, плату за землю.

Як суб’єкти господарювання профспілкові організації та їх об’єднання є платниками зборів до державних цільових фондів (збори на обов’язкове державне пенсійне забезпечення; загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням; загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття).

Особливістю порядку нарахування і внесення зборів профспілковими організаціями до вказаних вище фондів можна вважати те, що вони залежать від того, чи працівники є звільненими з роботи у зв'язку з обранням їх до виборних профспілкових органів чи не звільненими від своїх виробничих та службових обов'язків.

Якщо працівник не звільнений від своїх виробничих чи службових обов'язків, то збори до державних централізованих фондів вносяться його роботодавцем у розмірах, встановлених законодавством. У випадку, коли працівники є звільненими з роботи у зв'язку з обранням їх до виборних профспілкових органів, такі збори сплачують відповідні організаційні ланки профспілок.

Доходи підприємств, організацій та установ, заснованих на праві власності профспілкових організацій, оподатковуються на загальних підставах. Вони мають право вибору схеми сплати податку: загальноприйнятий – 25 процентів від оподатковуваного прибутку; єдиний податок за ставкою 6 або 10 процентів від виторгу, відповідно зі сплатою і без сплати ПДВ.

1. Доходи творчих спілок формуються за рахунок:– внесків членів творчих спілок;– винагород за управління майновими правами авторів;– фінансування з державного або місцевого бюджету: ;- державні спілки – бюджетне фінансування, а також надання доповнюючих та інших грантів, надходження з обласних та комунальних і фондів розвитку культури;- недержавні спілки – фінансування окремих проектів за рахунок бюджетних коштів;– добровільних грошових та матеріальних внесків фізичних і юридичних осіб, у тому числі іноземних;– надання власного майна в оренду (лізинг); – відрахування до фондів спілок частини доходів від реалізації результатів творчої діяльності їх членів (за створення і використання творів літератури, мистецтва, архітектури, журналістики та реклами), – відрахування до фондів спілок частини доходів від реалізації результатів творчої діяльності письменників і митців попередніх поколінь – класиків української літератури та мистецтва (частина таких доходів відраховується до фондів всеукраїнських творчих спілок);– доходів, отриманих внаслідок підприємницької діяльності підприємств, установ та організацій творчих спілок, що спрямовуються на виконання статутних цілей спілки. Ці підприємства, установи та організації є юридичними особами, проводять господарську та іншу діяльність і мають правовий статус, який визначається законодавством України, статутом спілок, а також їхніми власними статутами.2. Оподаткування творчих спілок та їх підприємств.Творчі спілки (об’єднання), що мають статус неприбуткових, звільняються від сплати податку на прибуток з доходів, отриманих від основної діяльності:– членських внесків;– коштів, отриманих від управління майновими правами авторів;

– коштів, отриманих без вимоги їх повернення та пасивних доходів;

– коштів членів спілок (об’єднань), органів державної влади або органів місцевого самоврядування, що надійшли у вигляді допомоги;– доходів від реалізації результатів творчої діяльності членів творчих спілок;– доходів від реалізації результатів творчої діяльності письменників і митців попередніх поколінь;При отриманні доходів від окремих операцій і видів діяльності, які не передбачені у статутних документах (положеннях), отримані суми включаються до об’єкта оподаткування непрямими і прямими податками відповідно до чинного законодавства (виконуються унітарними підприємствами та підрозділами зі статусом юридичних осіб):– надходження від продажу на сторону власних основних засобів та матеріальних цінностей;– кошти підприємств, організацій та установ, створених товариствами, які отримані на статутні потреби;– доходи від надання власного майна в оренду (лізинг).

Творчі спілки (об’єднання), які мають статус неприбуткових, складають “Звіт про використання коштів неприбуткових організацій та установ” і подають його до податкової інспекції за місцем знаходження у терміни, передбачені для подання податкової декларації.

Кошти творчих спілок (об’єднань) та їх об’єднань використовуються відповідно до напрямків, передбачених у статуті, які відображаються у видатковій частині кошторису.При використанні коштів, звільнених від оподаткування не за цільовим призначенням або не підтверджених документально, їх належить відображати у звіті про використання коштів неприбуткових організацій з метою їх оподаткування.

Творчі спілки є платниками податку із власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, комунального податку та плати за землю.

Як суб’єкти господарювання творчі спілки та їх об’єднання є платниками зборів до державних цільових фондів (збори на обов’язкове державне пенсiйне забезпечення; загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття та ін.).

Доходи підприємств, організацій та установ, заснованих на праві власності творчих спілок (об’єднань), оподатковуються на загальних підставах.

Залежно від ознак, передбачених чинним законодавством, вони мають право вибору схеми сплати податку:

– загальноприйнятий – 25 процентів від оподатковуваного прибутку;– єдиний податкок за ставкою 6 або 10 процентів від виторгу, відповідно зі сплатою і без сплати податку на додану вартість.Майно та кошти благодійних організацій формуються за рахунок:– внесків засновників та інших благодійників;– благодійних внесків і пожертвувань, що мають цільовий характер (благодійні гранти), надані фізичними та юридичними особами в грошовій та натуральній формі;– надходжень від проведення благодійних кампаній зі збору благодійних пожертвувань, благодійних масових заходів, благодійних лотерей та благодійних аукціонів з реалізації майна та пожертвувань, які надійшли від благодійників;–доходів від депозитних вкладів та від цінних паперів, надходжень від підприємств, організацій, що перебувають у власності благодійної організації;– інших джерел, не заборонених законодавством України.Майно та кошти благодійної організації не можуть бути предметом застави.Обмеження господарської діяльності стосується тільки розміру витрат на утримання благодійної організації. Чинним законодавством передбачено, що такі витрати не можуть перевищувати 20 процентів кошторису організації у поточному році.При використанні коштів, звільнених від оподаткування не за цільовим призначенням або не підтверджених документально, їх належить відображати у звіті про використання коштів неприбуткових організацій з метою їх оподаткування.

Благодійні організації є платниками податку із власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, комунального податку та плати за землю.

Як суб’єкти господарювання благодійні організації є платниками зборів до державних цільових фондів (збори на обов’язкове державне пенсійне забезпечення; загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням; загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття та ін.).

Благодійні організації, що існують тільки на членські внески і добродійні пожертвування, звільняються від сплати податків та інших платежів до бюджету і спеціальних фондів.

1. Доходи релігійних організацій.

Основними доходами релігійних організацій, крім отриманих від власних комерційних структур, є: кошти або майно, які надійшли безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; отримання пасивних доходів; доходи від продажу власного майна; доходи від надання в оренду власного майна; доходи від продажу надлишкових матеріальних цінностей або товарів тощо; кошти або майно, що надходять у вигляді міжнародної допомоги та ін.

Кошти релігійних організацій та їх об’єднань використовуються відповідно до напрямків, передбачених у статутах і видаткових частинах кошторисів.

2. Оподаткування доходів релігійних організацій.

Релігійні організації, перебуваючи у статусі неприбуткових, звільнені від сплати податку на прибуток, отриманий від основної діяльності. Тобто, податок на прибуток не сплачується з доходів, отриманих у вигляді: коштів або майна, які надійшли безоплатно або як безповоротна фінансова допомога чи добровільні пожертвування; міжнародної допомоги; пасивних доходів.

При використанні коштів, звільнених від оподаткування не за цільовим призначенням або не підтверджених документально, такі суми підлягають відображенню у звіті про використання коштів неприбуткових організацій з метою їх оподаткування.

Інші доходи, пов’язані з операціями з власним майном, оподатковуються на загальних підставах.

При оподаткуванні доходів релігійних організацій та підприємств, створених ними, потрібно враховувати наступне.

1. Релігійні організації мають право здійснювати добродійну діяльність і милосердя як самостійно, так і через громадські фонди. Суми витрат з цією метою оподаткуванню не підлягають.

2. Прибуток від виробничої діяльності та інші доходи підприємств релігійних організацій оподатковуються відповідно до чинного законодавства в порядку і розмірах, установлених для підприємств громадських організацій. Суми їх прибутку, які використовуються в добродійних цілях, не оподатковуються.

3. Суб’єкти господарювання, засновані на праві власності релігійних організацій, мають право вибору схеми сплати податку: загальноприйнятий – 25 процентів від оподатковуваного прибутку; єдиний податок – за ставкою 6 або 10 процентів від виторгу, відповідно зі сплатою і без сплати податку на додану вартість.

Розглянемо на окремих прикладах діючий порядок оподаткування релігійних організацій. Оподаткування прибутку релігійної організації за ставкою податку з прибутку 25 процентів
1.Прибуток релігійної організації, всього, тис. грн. 168,0
у тому числі:  
– прибуток, отриманий на статутні потреби від власних підприємств зі статусом юридичних осіб   120,0
– прибуток, звільнений від оподаткування 48,0
2. Витрати прибутку на благодійні заходи, тис. грн.: 46,0
у т. ч. не підтверджені відповідними документами 8,0
3. Сума податку з прибутку за ставкою 25 %, витрати якого не підтверджені відповідними документами, тис. грн. (8,0 х 25%))   2,4
Оподаткування прибутку підприємства, заснованого на праві власності релігійної організації за ставками податку 25 і 10 процентів
1.Прибуток підприємства, всього, тис. грн. 216,0
у тому числі:  
– прибуток, спрямований на статутні потреби релігійної організації   82,0
– прибуток, спрямований на благодійні цілі 34,0
з них: витрати прибутку, не підтверджені відповідними документами   6,0
2. Сума податку на прибуток, тис. грн.:    
2.1. За ставкою 25 %, (216,0 – 34,0 + 6,0) х 25 %) 56,4  
2.2. За ставкою 10 %, тис. грн. (216,0) х 10 %) * 21,6  
* Відповідно до чинного законодавства підприємства, що перебувають на єдиному податку, зобов’язані визнавати оподатковуваним доходом усі надходження без виключення.  

 

Підприємства та організації, створені на праві власності релігійних організацій, є платниками непрямих податків: мита, податку на додану вартість та акцизного збору.

Розрахунок непрямих податків на підприємствах, заснованих на праві власності релігійної організації (крім підприємств, які сплачують єдиний податок), наведено нижче.Розрахунок суми непрямих податків на підприємстві, заснованому на праві власності релігійної організації
1.Дохід підприємства від продажу продукції за відпускними цінами, всього, тис. грн.   259,2
у тому числі: підакцизна продукція 120,0
2. Сума податку на додану вартість, тис. грн. (259,2 х 20 : 120)   43,2
3. Ставка акцизного збору, в % 12,0
4.Сума акцизного збору, тис. грн.: – чистий дохід від продажу підакцизної продукції, тис. грн. (120 – (120,02 х 20 : 120)) – сума акцизного збору ((100 : 1,12) – 100)     100,0 10,7
5. Чистий дохід підприємства, тис. грн. (259,2 – 43,2 – 10,7)   205,3

 

При здійсненні релігійними організаціями операцій з імпорту матеріальних цінностей виникає об’єкт оподаткування непрямими податками.

Розрахунок непрямих податків, що сплачує релігійна організація при імпорті або пересиланні (ввезенні) товарів на митну територію України (крім платників єдиного податку за ставкою 10 %)
1. Митна вартість імпортованої продукції, всього, тис. грн. 224,0
у тому числі: підакцизні товари 80,0
2. Сума податку на додану вартість на непідакцизні товари, тис.грн. (220,0 – 80,0 х 20 : 120)   24,0
3. Сума, тис. грн. 12,0
4. Митна вартість товарів з акцизним збором, тис. грн. (80,0 + 12) 92,0
5. Сума податку на додану вартість на підакцизні товари, тис. грн. (92,0 х 20%) 18,4
6. Вартість непідакцизних імпортних товарів, тис. грн. (224,0 – 80,0 + 24,0) 168,0
7. Вартість підакцизних імпортних товарів, тис. грн. (80,0 + 12,0 + 18,4) 110,4

Релігійні організації та їх об’єднання сплачують податок із власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, комунальний податок та плату за землю.

Громадяни, які працюють у релігійних організаціях, включаючи священнослужителів і осіб, які працюють у релігійних організаціях на виборних посадах, на всіх підприємствах, заснованих релігійними організаціями, а також у створених ними добродійних закладах, підлягають соціальному забезпеченню і соціальному страхуванню нарівні з працівниками державних і громадських підприємств, установ і організацій. Відповідно, релігійні організації, їх підприємства і заклади вносять збори до державних цільових фондів, пов’язаних із пенсійним забезпеченням і соціальним захистом своїх працівників.