Система фінансових планів фінансових установ

До найбільш поширених видів планів фінансових установ можна віднести: баланс доходів і витрат; плановий баланс; прогноз (план) фінансових результатів; план грошових потоків; план щодо формування власного капіталу.

Фінансовий план у формі балансу доходів і витрат найбільш поширений в плановій практиці. Основна задача цього плану визначити всі доходи і надходження коштів та всі витрати і відрахування. А потім на цій основі визначається або дефіцит фінансових ресурсів, або їх надлишок. В першому випадку установа розробляє заходи щодо пошуку джерел фінансування, а в другому – поповнює резерви. До балансу доходів і витрат розробляється допоміжний документ - перевірочна таблиця. Основне призначення цієї таблиці - пов'язати заплановані витрати з конкретними джерелами фінансування.

Плановий баланс розробляється з метою виявлення змін в структурі активів і капіталу. Таким чином, можна оцінити платоспроможність, фінансову стійкість фінансової установи в перспективі. Оскільки плановий баланс відображає фінансовий стан на кінець планового періоду, то в разі отримання незадовільних показників необхідно корегувати фінансову діяльність в цілому. Цей процес буде тривати до тих пір, поки не буде досягнуто очікуваного результату. Можна зробити висновок, що плановий баланс - це важливий документ, який фіксує якість всієї попередньої планової роботи.

Прогноз або план фінансових результатів базується на прогнозі надходжень від наданих послуг, доходів від операційних, інвестиційних та інших операцій, витрат на проведення цих операцій та загальногосподарських витрат. Одночасно проводиться прогнозний аналіз прибутку з метою визначення беззбиткової діяльності, встановлення бажаного обсягу прибутку та фінансової міцності. Фінансова установа може мати декілька варіантів плану фінансових результатів, які будуть орієнтовані на зміну ситуації.

План грошових потоків– це прогноз надходження грошових коштів в розрізі кожного виду діяльності фінансової установи, з якими співставляються фактичні грошові операції.

У плані щодо формування власного капіталувідображено обсяг та структуру капіталу на початок звітного періоду, зміни, що відбулися впродовж цього періоду (джерела його поповнення, напрямки використання), та залишок на кінець звітного періоду.

Кожен з планів, які розглядаються в цьому розділі, відображає той чи інший фінансовий аспект господарської діяльності фінансової установи. В різних варіаціях ці планові документи застосовуються в практиці управлінської роботи.