Принципи фінансового адміністрування та менеджменту установ, організацій

Ефективне фінансове адміністрування та менеджмент визначається низкою принципів, які тісно пов'язані з цілями і завданнями діяльності підприємства. Так, до основних принципів фінансового менеджменту належать такі:

o Інтегрування із загальною системою управління підприємством. Фінансовий менеджмент тісно взаємодіє з іншими видами функціонального менеджменту (виробничим менеджментом, інноваційним менеджментом, менеджментом персоналу), оскільки прийняте управлінське рішення в будь-якій сфері діяльності підприємства впливає на формування грошових потоків і фінансові результати. Відповідно фінансовий менеджмент перебуває під впливом таких загальних принципів управління, як планування, цільова спрямованість, варіативність тощо.

o Комплексний характер формування управлінських рішень. Фінансовий менеджмент є комплексною системою управління, яка забезпечує розробку взаємозалежних управлінських рішень, кожне з яких вносить свою частку в загальну результативність фінансової діяльності підприємства.

o Плановість і системність у розробленні управлінських рішень — це планування матеріальних і фінансових ресурсів з метою забезпечення їх збалансованості, системність у розробці стратегії і тактики фінансового менеджменту.

o Високий динамізм фінансового управління, який враховує зміни факторів зовнішнього середовища, ресурсного потенціалу, форм організації фінансової та виробничої діяльності, фінансового стану підприємства, кон'юнктури фінансового ринку.

o Варіативність підходів до розроблення окремих управлінських рішень полягає у прогнозуванні варіантів фінансового розвитку підприємства, пошуку та обґрунтуванні альтернативних фінансових рішень.

o Орієнтованість на стратегічні цілі розвитку підприємства — це орієнтація на стратегію довгострокового розвитку підприємства, досягнення стратегічної мети, забезпечення стабільного економічного розвитку в перспективі.

o Цільова спрямованість - орієнтація на цілі і задачі, які на даний момент ставить перед собою підприємство (підвищення рентабельності, створення позитивного іміджу, запровадження інновацій, зміцнення конкурентних позицій на ринку, залучення фінансових ресурсів і т.д.);

o Диверсифікованість капіталовкладень у двох аспектах: по-перше, інвестування грошових коштів у різні цінні папери, інвестиційні проекти; по-друге, створення багатопрофільних установ, що займаються різними видами господарської діяльності.

До принципів фінансового адміністрування установ, організацій можна віднести: плановість та системність; цільову спрямованість; стратегічну орієнтованість. До цих принципів доцільно додати ще й такі:

o Принцип демократизму – формування демократичної системи управління фінансами установи і організації, яка б базувалася на демократичних засадах її здійснення в інтересах переважної більшості установ і організацій.

o Принцип правової впорядкованості та законності управління фінансами установ і організацій зумовлює необхідність законодавчого визначення основних аспектів цілей, функцій, структур, процесу, принципів фінансового управління установами і організаціями, встановлення чіткого в розумінні й послідовного в реалізації режиму повного виконання законів і нормативно-правових актів.

o Принцип централізації фінансових ресурсів в органах управління полягає у тому, що усі питання щодо управління фінансовою діяльністю вирішуються централізовано.