Основи формування страхового ринку

Рекомендована література

1. Закон України "Про страхування" //Голос України - 1996 -

11 квітня. - с. 9-13.

2. Финансы /Под ред. В.М. Родионовой - М.: Финансы и статистика, 1994.

3. Александрова Т.Г., Мещерекова О.В. Коммерческое страхование: Справочник - М.: Институт новой экономики, -1996, - 254с.

4. Постановление от 24 окт. 1996г. №1175 "О порядке и условиях про­ведения обязательного страхования гражданской ответственности вла­дельцев транспортных средств" //Все о бухгалтерском учете. - 1996, - №43, с. 17-21.

5. Лисянська 3. Страхова діяльність: оподаткування в контексті ново­го закону про прибуток //Галицькі контракти. - 1997, - №33, с.79-81.

6. Шахов В.В. Введение в страхование - М.: Финансы и статистика. –1992

7.Опарін В.М. Фінанси (загальна теорія): Навч. посібник. –К.: КНЕУ, 1999, - 194с.

8.Василик О.Д. Державні фінанси України : Навч. посібник – К.: Вища школа, 1997

9. Сабанти Б.М. Теория финансов : Учебн. пособие. – М.: Менеджер, 1998.

 


1. Економічна сутність страхування та його види

Ø Страхування – це історична економічна категорія суспільних відносин. Первинний зміст та її назва зв’язана із словом “страх”.

Ø Страхування задовольняє потреби безпеки, які у відповідності із ієрархією потреб людини (фізіологічні, безпеки, соціальні, поваги, самовизначення) або суспільства повинні бути задоволені відразу після задоволення фізіологічних потреб.

 

Ø Сутність страхування складає солідарна замкнута територіально і у часі розкладка втрат між зацікавленими власниками майна.

Страхування – обумовлено рухом грошової форми вартості при формуванні і використанні відповідних цільових фондів грошових засобів в процесі розподілу і перерозподілу грошових фондів і нагромадження.

 

Ø Економічна сутність страхування полягає в тому, що за рахунок платежів всіх учасників створення фонду страхування надається допомога тому, у кого виникли втрати внаслідок випадкових подій.

Ø Характерною рисою страхування є поверненність залучених в страховий фонд страхових платежів.

Ø Головні ознаки страхування:

· розкладки страхової відповідальності;

· перерозподіл коштів між територіальними одиницями у часі.

Ø Економічна категорія страхування проявляється в практиці господарювання у ролі одного з методів формування і використання фонду страхування:

· централізованого;

· децентралізованого.

Ø Економічна необхідність використання категорій страхування з метою страхового захисту суспільного виробництва обумовлена майновою відокремленістю суб’єктів господарювання та (сімей, громадян) домашніх господарств.

 

Ø Страхування виконує такі функції:

· ризикова;

· попереджувальна;

· заощадлива;

· контрольна.

Ø Головною є ризикова функція, поскільки страховий ризик, як імовірність збитків, безпосередньо зв’язаний із основним призначенням страхування по наданню грошової допомоги господарствам, що постраждали.

Ø Попереджувальна функція спрямована на фінансування за рахунок частини коштів фонду страхування заходів по зменшенню страхового ризику.

Ø Функцію заощадження страхування може виконувати за допомогою страхування на дожитіє,щозв’язано з потребою в страховому захисті досягнутого сімейного достатку.

Ø Контрольна функція страхування полягає в строго цильовому формуванні і використанні засобів страхового фонду. Дана функція органічно зв’язана з вище згаданими функціями і проявляється одночасно з ними в конкретно страхових відносинах.

 

2. Основні поняття страхування

Ø Страховий захист – це відношення сторін з приводу подолання або відшкодування збитків, що заподіяні конкретним об’єктам.

 

Ø Страховик – спеціалізована організація, що проводить страхування, тобто страхова компанія. Вона може бути державною, акціонерною, кооперативною, змішаною.

 

Ø Страхувальник– фізична або юридична особа, що страхує свою діяльність.

 

Ø Страховий випадок – це настання стихійного лиха або іншого несприятливого явища, що призводить до майнових втрат та виникнення певних подій в житті громадян.

 

Ø Страхове свідоцтво – документ, що засвідчує факт страхування.

 

Ø Страхова сума – розмір коштів, на який фактично застраховано майно, життя, здоров’я.

 

Ø Страховий тариф – визначена в грошах плата із страхової суми або процентна ставка від сукупної страхової суми.

 

Ø Страховий внесок – плата в гривнях із сукупної страхової суми.

 

Ø Страховий агент – фізична або юридична особа, яка діє від імені та за дорученням страховика і виконує частину його діяльності за комісійну винагороду.

 

 

Ø Страхові брокери – фізична або юридичні особи, які зареєстровані у встановленому порядку і здійснюють посередницьку діяльність на страховому ринку.

 

Ø Головні види страхування:

· особисте страхування;

· майнове страхування;

· страхування відповідальності.