Управління діяльності підприємств з іноземними інвестиціями

 

Підприємство з іноземними інвестиціями в Україні являє собою господарське об'єднання українського й іноземного партнерів на основі спільно внесеної власності, спільного керування ним і поділу ризиків і прибутку. Усі СП перереєструвалися в акціонерні товариства, і подібного роду підприємств з іноземними інвестиціями зареєстровано близько 15 тисяч, з яких успішно функціонують приблизно третина підприємств.

Вищим органом керування акціонерним товариством є загальні збори його акціонерів, що правомочні вирішувати наступні питання:

Перераховані вище питання віднесені законом до виняткової компетенції загальних зборів акціонерів і не можуть бути передані їм на рішення виконавчих органів товариства. У товаристві з числом акціонерів більше п'ятдесятьох створюється рада директорів (наглядацька рада), якій відповідно до закону про акціонерні товариства повинна бути визначена її виняткова компетенція.

Виконавчий орган товариства може бути колегіальним (правління, дирекція) і (або) одноособовим (генеральний директор, директор). Він виконує поточне керівництво діяльністю товариства і підзвітний раді директорів і загальним зборам акціонерів.

Компетенція органів керування акціонерним товариством, а також порядок прийняття ними рішень і виступу від імені товариства визначаються відповідно до Цивільного кодексу України. За рішенням загальних зборів акціонерів повноваження виконавчого органа товариства можуть бути передані за договором іншої комерційної організації або індивідуальному підприємцеві (керуючому).

Акціонерне товариство зобов'язане щорічно публікувати для загального зведення річний звіт, бухгалтерський баланс, рахунок прибутків і збитків. Акціонерні товариства повинні для перевірки і підтвердження правильності річної фінансової звітності щорічно залучати професійного аудитора, не зв'язаного майновими інтересами із товариством або його учасниками. Аудиторська перевірка діяльності акціонерного товариства, у тому числі і не зобов'язаного публікувати для загального зведення зазначені документи, повинна бути проведена в будь-який час за вимогою акціонерів, сукупна частка яких у статутному капіталі складає десять або більше відсотків.

Підприємство з іноземними інвестиціями веде оперативний, бухгалтерський і статистичний облік у порядку, прийнятому в Україні. Розрахунково-кредитні відносини підприємства контролюють банки і банківські установи. Контроль за правильною сплатою в бюджет податків, своєчасним наданням платникам встановленої звітності здійснюють місцеві фінансові органи.

Оцінка результатів виробничої діяльності підприємства дає можливість виявити відповідність продукції стандартам і вимогам ринку, вивчити співвідношення між власними виробами і продукцією конкурентів по якісних параметрах і цінах.

Аналіз закордонних ринків складається з вивчення загального економічного становища країни, політичної ситуації, складу й економічного потенціалу населення, екологічної обстановки, наявності конкуренції при продажі продукції СП. На внутрішньому ринку СП реалізує свої товари через підприємства оптової торгівлі або через зовнішньоторговельні організації по оптових або договірних цінах, а також через фірмові магазини за роздрібними цінами. У результаті дослідження всіх шляхів продажу товарів вибираємо для своїх зусиль внутрішній або зовнішній ринок. Продаж своєї продукції на зовнішніх ринках СП здійснюють або самостійно, або через зовнішньоторговельні організації, або через збутову мережу партнера.

Визначення економічної ефективності діяльності підприємств з іноземними інвестиціями можна оцінити показниками, що дозволяють порівнювати результати виробничої і торговельної діяльності з витратами. До числа основних показників подібного роду відносяться наступні:

Подібного роду показники можна розраховувати як на один рік, так і на ряд років діяльності підприємства.