Попередні підсумки діяльності банків станом на 1 листопада 2011 року

Станом на 01.11.2011 ліцензію Національного банку України на здійснення банківських операцій мали 176 банків України (публічні акціонерні товариства).

Капітал банків за десять місяців 2011 року зріс на 12,0% і станом на 01.11.2011 становив 154,3 млрд. грн., або 14,8% пасивів банків.

Сплачений зареєстрований статутний капітал банків збільшився з 15,0% – до 167,7 млрд. грн.

Зобов’язання банків зросли з 10,3% – до 886,8 млрд. грн.

Основними складовими зобов’язань на 01.11.2011 були:

- кошти фізичних осіб – 302,5 млрд. грн., або 34,1%;

- кошти суб’єктів господарювання – 175,8 млрд. грн., або 19,8%;

- міжбанківські кредити та депозити – 167,1 млрд. грн., або 18,8%.

2. У сучасних умовах функціонує велика кількість банків.

За формою комерційні банки можуть бути:

- унітарними, тобто заснованими на принципах єдиновладя. Такі банки мають одного власника в особі держави. В Україні функціонує два унітарних комерційних банки з державною формою власності: Український ощадний банк і Український експортно-імпортний банк «Укрексімбанк». Статутні капітали цих банків створюються за рахунок бюджетних коштів.

- колективними – всі інші комерційні банки. Приватними банками вони не можуть бути, оскільки частка кожного із засновників законодавчо обмежена – 35 % статутного капіталу банку.

Залежно від того або іншого критерію комерційні банки можна класифікувати так:

1) за організаційно-правовою формою: акціонері банки відкритого і закритого типу, на пайові та кооперативні;

Акціонерний банк – це обєднання декількох громадян або підприємств, компаній і акціонерів, що формує свій капітал шляхом випуску і розміщення акцій банку.

Акціонерний банк закритого типу поширює свої акції у формі закритої підписки за рішенням засновників.

Акціонерний банк відкритого типу розподіляє свої акції за допомогою відкритого продажу. Акціонери не мають права чекати від банку повернення своїх внесків. Саме тому акціонерні банки вважаються більш стійкими і надійними.

Пайові банки формують свій капітал за рахунок внесків коштів (паїв) у статутний фонд. При цьому кожен з учасників зберігає право власності на свою частку капіталу, тобто банк не є власником капіталу.

Кооперативні банки створюються за територіальним принципом: місцеві та центральний кооперативні банки; законодавче обмеження мінімальної кількості учасників банку становить 50 осіб, кожен учасник банку має право лише одного голосу, клієнтами можуть бути тільки його учасники (ст. 338 Господарського кодексу України);

2) залежно від діапазону операцій розрізняють банки:

- універсальні (багатоопераційні), які виконують широкий спектр операцій та надають різноманітні послуги своїм клієнтам, по суті, здійснюють всі основні банківські операції;

- спеціалізовані, які у своїй діяльності обслуговують певну категорію клієнтів у межах певної галузі.

3) за формою власності: державні, акціонерні, кооперативні, приватні та змішані;

4) за територіальною ознакою: міжнародні, загальнонаціональні, регіональні та міжрегіональні, що обслуговують декілька регіонів країни;

5) за національною належністю: національні та іноземні;

6) залежно від розміру активів комерційні банки поділяються на малі, середні, великі та найбільші (табл. 1).

За розміром активів виділяють банки I групи (найбільші), II групи (великі), III групи (середні), IV групи (малі). За даними НБУ, на 01.04.2011 р. нараховувалося 17 найбільших, 22 великих, 21 середній та 116 малих банків, які мали банківську ліцензію.