Порядок ведення касових операцій

Підприємства зберігають грошові кошти в касі та на банківських рахунках у національній та іноземній валютах.

Порядок ведення касових операцій регламентується Положенням про ведення касових операцій у національній валюті України від 15.12.2004 р. №637.

Каса підприємства — приміщення або місце, призначене для приймання, видачі та зберігання готівкових коштів, інших цінностей і касових документів, де, як правило, ведеться касова книга. Касова книга – обліковий регістр, призначений для обліку касових операцій касиром підприємства.

До початку записів касова книга оформляється: сторінки нумеруються, аркуші прошнуровуються і скріплюються печаткою підприємства. На останній сторінці касову книгу підписує керівник й головний бухгалтер.

Касові операції оформляються прибутковими і видатковими касовими ордерами.

Для оприбуткування готівки в касу оформляється прибутковий касовий ордер, який складається з самого касового ордера та квитанції до нього, яка завіряється печаткою підприємства і вручається особі, що внесла готівку. Якщо готівка надійшла з банку, квитанція не заповнюється, або ж заповнюється і без печатки прикріплюється до виписки банку.

Отримання готівки з поточного рахунку здійснюється через касира по грошовому чеку (наказ банку видати клієнту суму готівкою, що вказана в чеку), виписаного на його ім’я.

Для видачі готівки з каси оформляється видатковий касовий ордер.

Касові документи складаються в одному примірнику. Дійсні лише в день

виписки. Виписуються в бухгалтерії, реєструються в спеціальній книзі і передаються касиру для виконання.

Кожний касовий ордер записується касиром у касову книгу під копірку в двох примірниках. Другий примірник касової книги служить звітом касира, який разом із касовими ордерами здається в бухгалтерію.

Документи на видачу грошових коштів з каси повинні бути підписані керівником, головним бухгалтером, касиром та особою, якій видано готівку.

Для каси кожного підприємства встановлюється банком ліміт. Це граничний розмір готівки, що може залишатися в касі підприємства на кінець робочого дня. Для контролю за дотриманням ліміту залишок готівки визначається в касовій книзі щоденно.

Виплата готівки здійснюють у наступних випадках:

- виплата заробітної плати, стипендій, допомог, компенсацій, винагород,

- виплата дивідендів,

- виплата авансів на відрядження, на господарські потреби підзвітним особам,

- погашення заборгованості перед постачальниками протягом одного дня у межах граничної суми 10000 грн.

Підприємство має право зберігати готівку в касі понад встановлений ліміт протягом 3-ох робочих днів для виплат пов’язаних з оплатою праці, пенсій, стипендій, відряджень, дивідендів.

Звіт касира з доданими касовими документами ретельно перевіряється в бухгалтерії і служить основою для бухгалтерського обліку касових операцій на рахунку 301 «Каса в національній валюті».

Якщо на підприємстві є в наявності готівка в іноземній валюті, відкривається окрема касова книга. А бухгалтерський облік готівки в іноземній валюті ведеться на рахунку 302 «Каса в іноземній валюті».