Концептуальна основа складання та подання фінансової звітності. Принципи бухгалтерського обліку

Фінансові звіти складаються і надаються зовнішнім користувачам багатьма підприємствами у всіх країнах світу. Оскільки кожна країна має свої соціальні, економічні та законодавчі особливості, фінансові звіти підприємств різних країн часто відрізняються не тільки формою, але і змістом. КМСБО прагне звузити ці відмінності. 3 цією метою КМСБО розробив Концептуальну основу складання та подання фінансових звітів (надалі Концептуальна основа), яка часто називається Концептуальною основою бухгалтерського обліку, тому що фінансові звіти складаються на базі даних бухгалтерського обліку. Отже, при веденні бухгалтерського обліку необхідно дотримуватися вимог, викладених в Концептуальній основі.

Концептуальна основа не є Міжнародним стандартом бухгалтерського обліку. Дуже рідко, але можливі суперечності між Концептуальною основою і МСБО. В таких випадках МСБО є домінуючими і переважають над вимогами Концептуальної основи.

Концептуальна основа охоплює:

а) мету фінансових звітів, їх склад та основні елементи; основоположні припущення та якісні характеристики, які визначають корисність інформації, наведеної у фінансових звітах;

в) визначення, визнання та оцінку елементів, з яких складаються фінансові звіти;

г) концепції капіталу та збереження капіталу.

Фінансові звіти складаються і подаються, як правило, щорічно і мають мету забезпечити загальні інформаційні потреби широкого кола користувачів.

Основні користувачі фінансових звітів і їх інформаційні потреби:

1. Інвестори (здійснення прибуткових фінансових вкладень);

2. Працівники підприємства (рівень оплати праці, збереження робочих місць, пенсійне забезпечення);

3. Кредитори (повернення кредиту і отримання відсотків);

4. Постачальники та інші кредитори (оплата рахунків за товари, роботи, послуги, продукцію);

5. Замовники (отримання необхідних товарів, робіт, послуг);

6. Органи державного управління (своєчасне та повне отримання податків, формування макроекономічних показників);

7. Громадськість (благополуччя суспільства).

Всі користувачі фінансових звітів повинні отримувати з цих звітів достовірну, повну інформацію про всі результати господарської діяльності в минулому, які здатні вплинути на прийняття управлінських рішень в майбутньому. Для цього треба так організувати ведення бухгалтерського обліку, щоб отримані з нього дані задовольняли всі вимоги, які висуваються до фінансових звітів.