Форми та системи оплати праці

 

Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, в грошовій одиниці виміру, яку за трудовою угодою власник платить робітнику за виконану ним роботу.

Розмір заробітної плати залежить від багатьох факторів, серед яких: умови праці, професійна майстерність, результати праці та господарської діяльності підприємства.

Витрати на оплату праці складаються з:

1. Фонду основної заробітної плати.

2. Фонду додаткової заробітної плати.

3. Інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно зі встановленими нормами. Вона встановлена в вигляді тарифних ставок (окладів), відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад норми, за трудові успіхи та винахідництво, за особливі умови праці. До її складу входять: доплати, надбавки, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати в формі винагород за підсумком роботи за рік, премій за спеціальними положеннями, компенсаційні, інші виплати, що не передбачені діючим законодавством.

Відповідно до Кодексу законів «Про працю» основою організації оплати праці є тарифна система оплати праці, яка дає змогу оцінити працю щодо якості, нормування; облікувати кількість затраченої праці; визначити порядок розрахунку заробітної плати.

Відповідно до чинного законодавства підприємства самостійно, на підставі колективного договору встановлює працівникам конкретні тарифні ставки та оклади. Основою побудови системи тарифних ставок і окладів є встановлена Урядом мінімальна заробітна плата – законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту некваліфіковану працю, нижче якого не може проводитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт). З 01.01.2012 - 1073 грн.

Форми заробітної плати: погодинна та відрядна системи оплати праці.

Погодинна система основана на даних обліку робочого часу. Нарахування заробітної плати за цією системою здійснюється на основі тарифної сітки.

На основі тарифної сітки здійснюється державне регулювання заробітної плати з урахуванням професійно-технічної підготовки робітника, його виробничого досвіду.

Оплата праці керівників, інженерно-технічних робітників, службовців здійснюється за окладом.

Відрядна система оплати праці передбачає нарахування заробітної плати по відрядним розцінкам за фактично виконаний обсяг робіт з відповідною якістю і відповідних умов праці.

Різновидами систем оплати праці є:

· проста погодинна;

· погодинно-преміальна;

· проста відрядна;

· відрядно-преміальна;

· відрядно-прогресивна;

· акордна;

· інші.