Класифікація витрат за видами діяльності

 
 


95)

       
   
 
 


Витрати, як і доходи, прибутки, збитки поділяють за видами діяльності, функціями та елементами операційних витрат. Вони мають місце як в ході звичайної діяльності підприємства, так ї в наслідок надзвичайних подій.

Під звичайною діяльністю розуміється операційна діяльність підприємства.

Операційна діяльність - це основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, що не є інвестиційною або фінансовою діяльністю.

До основної діяльності відносять операції, пов'язані з виробництвом, реалізацією продукції (товарів, послуг).

Витрати, пов'язані з основною діяльністю, розрізняють за функціями: виробництво, управління, збут тощо.

Інша операційна діяльність включає реалізацію іноземної валюти, інших оборотних активів, операційну оренду активів та інше.

Інша діяльність підприємства поділяється на інвестиційну та фінансову.

Інвестиційною діяльністю вважається придбання і реалізація необоротних активів та фінансових інвестицій, які не є складовою частиною еквівалентів грошових коштів.

Діяльність, яка приводить до змін розміру і складу власного та позикового капіталу підприємства є фінансовою діяльністю.

До надзвичайної діяльності відносять такі операції або події, які відрізняються від звичайної діяльності і не відбуваються часто або регулярно (стихійне лихо, або пожежа).

 

Підприємство організує облік відповідно до облікової політики. Одним із наслідків формування облікової політики на підприємстві є самостійний вибір підприємствами та організаціями порядку ведення обліку витрат:

- із застосуванням рахунків тільки класу 9 “Витрати діяльності”;

- з одночасним застосуванням рахунків класу 8 “Витрати за елементами” та рахунків класу 9 “Витрати діяльності”;

- із застосуванням рахунків тільки класу 8 “Витрати за елементами”. Бухгалтерський облік витрат з використанням тільки рахунків класу 8 “Витрати за елементами” згідно Інструкції можуть вести малі підприємства та інші організації, діяльність яких не спрямована на ведення комерційної діяльності. За таким варіантом ведення обліку витрати на кінець звітного періоду списуються на рахунок фінансових результатів.

За дебетом рахунків класу 9 відображаються суми витрат, а за кредитом списання суми витрат в кінці звітного року або щомісяця на рахунок 79 "Фінансові результати".

При застосуванні в обліку одночасно рахунків класів 8 та 9 , на рахунках класу 8 накопичується інформація про операційні витрати за елементами, яка використовується для заповнення II розділу "Елементи операційних витрат" Звіту про фінансові результати.

Згідно з Інструкцією до застосування Плану рахунків рахунки класу 8 закриваються щомісячно в кореспонденції з дебетом наступних рахунків:

Дебет 23 “Виробництво”

Дебет 91 “Загальновиробничі витрати”

Дебет 92 “Адміністративні витрати”

Дебет 93 “Витрати на збут”

Дебет 94 “Інші операційні витрати”

Кредит рахунків класу 8

Згідно з П(с)БО-3 доходи та витрати визначають методом нарахування.

При визначенні фінансових результатів слід доходи порівняти з витратами, здійсненими для їх одержання.

Доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та звітності у момент їх виникнення, незалежно від дати надходження чи сплати грошових коштів.

Планом рахунків передбачені рахунки для обліку доходів і витрат у розрізі видів діяльності.

Для кожного виду доходів і витрат призначено окремий субрахунок.