Інтелектуальна власність як право на резуль­тат творчої діяльності

Інтелектуальна діяльність – це творча цілеспрямована ро­зумова робота людини, результатом якої є щось якісно нове, неповторне або унікальне.

Для людини характерні два ви­ди творчостіху­дожня і технічна.

Результатом ху­дожньої творчості є літературні і художні твори, які викорис­товуються в гуманітарній сфері для збагачен­ня внутрішнього світу людини та формування світогляду.

Результат тех­нічної творчості — це винаходи, торговельні мар­ки, комер-ційні таємниці тощо, які сприяють підвищенню технічного рівня суспільного виробництва, його ефек­тивності та забезпечують конкурентоспро­можність вироблених товарів і послуг. Вони засто­совуються переважно в сфері виробництва товарів і надання послуг.

За історичною традицією результати технічної творчості називають “об'єктами права промислової власності”, або «промисловою власністю».

Інтелектуальною власністю вважається не результат творчої діяльності, а право на цей результат, тобто закріплені законом права на результати інтелектуальної діяльності у ви­робничій, науковій, літературній і художній галузях.

Право інтелек­туальної власності складається з двох груп прав: майнових і немайнових.

До майнових відносяться права: на використання об'єкта інтелектуальної власнос­ті; виключне право дозволяти використання та перешкоджати неправомірному використанню об'єкта інтелектуальної власності, в тому числі забороняти таке використання. Майнове право на об'єкт права інтелектуальної власності здебіль­шого обмежене у часі.

До нематері­альнихправо на авторство, право на недо­торканність твору тощо. Немайнове право у часі не обмежене, тобто воно вічне.

Право інте­лектуальної власності та право власності на річ не залежать одне від одного. Перехід пра­ва на об'єкт права інтелектуальної власності не означає перехід права на річ, і навпаки. Право інтелектуальної власності відно­ситься до групи нематеріальних активів.