Система захисту прав

Немає рації у створенні складної системи охорони прав, яка потребує значних витрат, і поширенні інформації про охоронні докумен­ти на об'єкти права інтелектуальної власності, якщо власники цих прав не зможуть належним чином захистити свої права. Щоб у подальшо­му запобігти порушенню прав і компенсувати втрати, що виникають внаслідок їх порушення, вони повинні мати можливість захищати свої права.

Після того, як об'єкт права інтелектуаль­ної власності (ОПІВ) створено і права на нього закріплені охоронним документом, настає важливий етап у його життєвому циклі — включення до господарського обороту.

Саме на цьому етапі ОПІВ приносить правовласнику прибуток чи іншу користь – власне те, заради чого він і створений, Однак, як тільки інфор­мація про ОПІВ стає відомою недобросовіс­ним конкурентам, у них може виникнути спо­куса використати його у своїх інтересах.

Порушник прав знаходиться в більш ви­гідних умовах, ніж правовласник, оскільки не несе витрат на створення та охорону ОПІВ. Крім того, він може мати готову виробничу ба­зу для використання об'єкта інтелектуальної власності, у той час, як правовласник повинен ще витратити час і ресурси на її створення. То­му порушник прав може швидше випустити нову продукцію і просунути її на ринок за ниж­чою ціною, ніж правоволоділець.

Такий розви­ток подій не тільки порушує права конкретно­го правоволодільця, але й має серйозні наслідки для суспільства в цілому, сповільню­ючи його соціальний і економічний розвиток та ускладнюючи цивілізоване співробітництво з іншими країнами.

У наш час захист прав набуває особливо важливого значення, тому що у зв'язку зі швидким розвитком технологій, з'явилася можливість порушення прав у таких обсягах, що були неможливими раніше. Тому без на­лежної правоохоронної інфраструктури, що за­безпечує як захист прав, так і обмеження мож­ливості одержання аналогічних прав іншими, розглянута нами раніше система правової охо­рони інтелектуальної власності не може бути ефективною.