Еволюція інтелектуальної власності

 

Інтелектуальна власність може приносити при­буток або іншу користь, але спочатку потрібно вкласти значні кошти на створення об’єкта промислової власності, набуття прав на нього та доведення до робочого ста­ну. Недобросовіс-ний конкурент, що скорис­тається готовим об'єктом промислової влас­ності, матиме конкурентні переваги перед правовласником, оскільки він не несе вит­рат на створення та підтримання чинності зазначеного об'єкта.

Вперше на це зверну­ли увагу в Англії в період швидкого розвитку мануфактури. Вже на початку XIV століття королівською владою почали надавати особли­ві привілеї особам, які займалися створенням нових виробництв. Така підтримка прийняла форму дарування особі, що впровадила нову технологію, виключного права користування цією технологією протягом часу, достатнього для її освоєння. Це давало роз­робнику конкурентну перевагу, а королівство одержувало нову технологію виробництва, що сприяло зміц­ненню економіки. Такі права закріплювалися патентною грамотою.

Іншим об'єктом промислової власності, історія якого виходить з глибини століть, є торговельні марки (знаки). Такі знаки у вигляді символів зображувалися ремісниками на товарах, що виготовлялися ними, або ста­вилися скотарями як «клеймо» на тварині і реалізували важливий елемент законодавства про торговельні марки, що діє донині, а саме: фіксували зв'язок між товаром і виробником.

1.2.1.Еволюція авторського права і суміж­них прав

Після винаходу Гуттенбергом у XV сто­літті друкарського верстата різко зріс обсяг продажів, а, отже, дохід друкарів і продав­ців. Тому автори книг порушили питання про захист своїх прав. Внаслідок цього в Анг­лії в 1709 році парламентом був прийнятий відомий Статут королеви Анни — перший закон про авторське право. Закон забезпечу­вав автору виключне право друкувати і пуб­лікувати книгу протягом 14 років від дати першої публікації, а також передавати це право торговцю.

Наприкінці XVIII століття закладе­ний фундамент французької системи автор­ського права. На відміну від англійської – в ній права автора інтерпретуються як авторські права, якими автор користується все життя. Однак в обох системах авторські права розглядалися, по суті, як. майнові права.

Наступний імпульс розвитку авторського права додали філософи Німеччини, зокрема Еммануїл Кант. Вони бачили в авторському праві не просто форму власності, що забезпе­чує економічну вигоду для автора, а щось більше — частину своєї особистості. Ця ідея призвела до створення системи немайнових або моральних прав, тобто інте­лектуальної власності.