Адміністративно-право­вий спосіб захисту прав

Адміністративний спосіб полягає в розгляді та вирішенні спору органом державного уп­равління. Процедура розгляду є набагато простішою, ніж у ци­вільному судочинстві.

Правовою основою є Кодекс України про адміністративні правопорушен­ня, а також закони України: «Про захист від недобросовісної конкуренції», «Про авторське право і суміжні права», «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», «Про охорону прав на промислові зразки», «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», «Про охорону прав на сорти рослин» тощо.

У галузі авторського права і суміжних прав адміністративний спосіб захисту прав передбачено тільки за публічний показ, порушення умов публічного демонстрування і тиражування кіно- і відеофільмів без прокатного посвідчення.

Стосовно об'єктів промислової власності цей спосіб захисту прав передбачає накладення штрафів за неправомірне використання фірмових найменувань, торговельних марок тощо. Засобом захисту в цьому випадку є скарга, яку у визначеному адміністративним законодавством порядку подають до відповід­ного органу державного управління.

Дії, обумовлені законодавством України як недобросовісна конкуренція, спричиняють накладення Антимонопольним комітетом України штрафів, а також адміністративну і цивільно-правову відповідальність.

До таких дій належать:

- неправомірне використання чужого імені, фірмового найменування, торговельної марки;

- введення в оборот під своїм позначенням товару іншого виробника;

- відтворення зовнішнього вигляду виробу іншого суб'єкта господарської діяльності і введення його в господарський оборот;

- неправомірний збір, розголошення і використання комерційної таємниці, а також інші протиправні дії.

Тобто Антимонопольний комітет України розглядає скарги щодо дій, які сталися після в введення об'єктів права інтелектуальної власності до господарського обороту.

Типовими видами адміністративних стяг­нень можуть бути: попередження, штраф, виправні роботи, адміністративний арешт тощо.

Так, незаконне використання об'єкта пра­ва інтелектуальної власності, привласнення ав­торства на такий об'єкт або інше навмисне по­рушення права інтелектуальної власності тягне за собою накладення штрафу від 10 до 200 не­оподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно виготовленої продук­ції, а також обладнання і матеріалів, призначе­них для їх виготовлення.