Способи комерціалізації

Під комерціалізацією розуміють підпорядкування діяльності цілям отримайня прибутку.

Стосовно ОПІВ під діяльністю, що підпорядкована цілям отримання прибутку, розуміють їх введення до цивільного обороту, тобто використання прав на них у господарській діяльності.

Це може бути: купівля або продаж (передання) прав на ОПІВ іншій особі, внесення ОПІВ до статутного капіталу, операції з надання або отримання ліцензій, операції з ОПІВ як товаром або інновацією чи заставою, введення в експлуатацію у внутрішньовиробничому процесі тощо.

Як правило, ці дії наступають після того, як будуть закріплені майнові права на ОПІВ відповідним охоронним документом, що характерно для прав на результати науко­во-технічної діяльності та ко­мерційні позначення.

Що стосується майнових прав на об'єкти авторського права та суміжних прав, то закон не вимагає обов'язкової проце­дури набуття прав через от­римання охоронного доку­мента. Вважається, що ці права охороняються законом з моменту їх виникнення. Однак, якщо передбачається комерціалізація цих прав, то закон надає можливість от­римання на них охоронного документа — свідоцтва в будь-який момент протягом дії цих прав.

Способи введення ОПІВ у цивільний оборот наведені на схемі (рис. 4.1). Їх поділяють на дві групи:

- використання прав на ОПІВ у виробництві товарів або послуг;

- передання прав на ОПІВ іншій особі.

Передання прав на ОПІВ може бути здійснене шляхом:

- передання (уступки) всіх майнових прав іншій особі;

- внесення прав на ОПІВ до статутного капіталу підприємства;

- передання права користування ОПІВ іншій юридичній або фізичній особі.

 

 

           
 
   
Нова компанiя
     
 
 

 

 


 

 
 

 


 

Рис. 4.3. Сучасна нелінійна схема комерціалізації ОПІВ в університетах і дослідницьких центрах

 

За цією схемою ОПІВ розробляється в дослідному центрі (університеті, академії наук, науково-дослідному інституті тощо), потім разом з партнером {посередницькою фірмою), що має досвід з комерціалізації ОШВ, створюється нова компанія, яка здатна довести ідею, розроблену в центрі, «під ключ».

Партнер також знаходить промислову компанію, зацікавлену у використанні нової технології, і яка може стати інвестором для нової компанії.

Нова компанія виплачує НДІ ліцензійні платежі за використання ОПІВ.

У разі успіху проекту, нова компанія може надати НДІ нове замовлення на НДДКР і цикл повторюється.

Ця модель ко­мерціалізації ОПІВ успішно використовується у Великій Британії та у США, насамперед для комерціалізації ОПІВ, створених в уні­верситетах.

Фактично за цією схемою розвивається бізнес для його продажу крупній корпорації або на фондовій біржі.