Еволюція інтелектуальної власності в Україні

До 1991 року в Україні через перева­ги суспільної форми власності та пануючої соціалістичної ідеології не було спеціальних законів про охорону інтелектуальної влас­ності, а правове регулювання відносин у цій сфері забезпечувалося, в основному, підзаконними актами. Винятками були розділ IV — «Авторське право» і розділ VI «Винахід­ницьке право» Цивільного кодексу УРСР, а також «Положення про відкриття, винаходи і раціоналізаторські пропозиції», затвердже­не постановою РМ СРСР від 21.03.1973 р.

Загальне законодавство закріплювало можливість широкого використання резуль­татів творчої праці громадян в інтересах дер­жави і суспільства.

Після проголошення неза­лежності України у 1991 році почалося формування спеціального законодавства, що регулює правовідносини у сфері інтелектуальної власності.

Принциповим моментом у розбудові за­конодавства про інтелектуальну власність стало прийняття у 1996 році Конституції Ук­раїни, яка проголосила: «Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами інтелектуаль­ної, творчої діяльності».

За роки незалежності створено 10 спеці­альних законів України з питань інтелекту­альної власності. Багато норм, що регулюють правовідносини у сфері інтелектуальної влас­ності, містяться у загальних законах.

Завершальним акордом у розбудові зако­нодавства України у сфері інтелектуальної власності стало прийняття у 2003 році Вер­ховною Радою України Цивільного кодексу України, книга IV якого має назву «Право ін­телектуальної власності».

Міжнародні конвенції та договори, до яких приєдналася Україна — це також важли­ве джерело права інтелектуальної власності.