Кількісні показники оцінки ступеня ризику у відносному вираженні

 

Іноді для оцінки ризику при обґрунтуванні рішення не достатньо абсолютних показників. У такому випадку здійснюють розрахунок відносних показників. У відносному виразі ризик визначається:

1) коефіцієнтом ризику, який визначається як відношення величини максимальних втрат від даного виду діяльності до деякої бази порівнянь (за таку базу може прийматись обсяг власних ресурсів підприємства, загальні величини втрати по даному виду діяльності або сподіваний дохід від даного виду діяльності):

,де Х – величина максимально можливих втрат; К – база порівнянь.

За міру ризику взята відносна величина: відношення можливих збитків до певної бази — обсягу власних ресурсів. Необхідно підкреслити, що залежно від ситуації за базу можуть слугувати також або майновий стан інвестора (підприємства), або загальні витрати, пов’язані з певним видом діяльності, або ж очікуваний дохід (ефективність) тощо. Доречним буде й багатокритеріальний підхід, що спирається на раціональну систему гіпотез.

Коефіцієнт сподіваних збитків (l1) являє собою показник, що враховує обсяг сподіваних збитків стосовно певної величини, котра характеризує прибуток (ЧПВ) об’єкта (проекту), тобто це частка від ділення абсолютної величини сподіваних збитків на суму сподіваних вигід плюс абсолютна величина сподіваних збитків. Коефіцієнт цей обчислюється за формулою:

,

де f (x) — щільність імовірності випадкової величини ефективності проекту.

2). Коефіцієнт варіації

σв= (2.10).

Цей показник, як правило завершує проведення дисперсійного аналізу ризику і використовується при наявності масиву статистичної інформації. При чому, чим більший цей показник, тим більшим є ризик, пов’язаний з даним проектом.

Приклад:

Емігрант з України включається в гру на фондовій біржі після того як отримав роботу і має стабільний дохід. Заощадивши власні 10000 доларів, він взяв у борг ще 40000 доларів під 10%-річних і вклав всі 50000 доларів в акції однієї з компаній, розраховуючи на річне зростання курсу 20%. Але фактичний курс почав падати з ряду причин і коли він знизився на 40% емігрант вирішив позбутися ненадійних акцій, у результаті чого збитки привели його до банкрутства. Його знайомий американець також вклав власні 50000 доларів в акції тієї ж фірми, а потім продав їх, проте американцю вдалося уникнути банкрутства. Чому збанкрутував емігрант?

Розв’язок

1). Визначаємо збитки, які зазнав емігрант: 10000+40000·1,1-30000=24000 доларів.

Власний капітал емігранта 10000 доларів.

 

2). Збитки американця дорівнюють 20000 доларам: вклав 50000 дол., повернув 30000 дол. Власний капітал 50000 доларів.

 

У наведеній фінансовій операції ступінь ризику емігранта у 6 разів переважав ступінь ризику американця, тому він і зазнав банкрутства.