Літосфера

Будова Землі неоднорідна. Вона складається з трьох оболонок - земної кори, мантії та ядра (мал. 5).

Товща земної кори під ложем океану досягає 5—72 км, у рівнинних регіонах — 30—40 км, а під горами — 50—70км. Мантія Землі простягається до глибини десь 3000 км від поверхні, ядро Землі — до її центру, тобто глибини 6371 км. Відповідно з глибиною зростає тиск і щільність гірських порід, підвищується їх температура. Вважають, що температура ядра Землі сягає 5000°С.

& Літосфера ‑зовнішня тверда оболонка Землі, яка включає земну кору з частиною верхньої мантії і складається з осадових, вивержених і метаморфічних порід.

Товщина літосфери - від 5 до 200 км. Основна частина літосфери складається з вивержених магматичних порід (95%), серед яких на континентах переважають граніти, а в океані базальти.

Літосфера є середовищем усіх мінеральних ресурсів, одним з основних об'єктів антропогенної діяльності.

У верхній частині континентальної земної кори розвинені ґрунти, значення яких для людини важко переоцінити.

& Ґрунт —органічно-мінеральний продукт багаторічної спільної діяльності живих організмів, води, повітря, сонячного тепла та світла.

Це один з найважливіших природних ресурсів. Залежно від кліматичних і географічних умов ґрунти мають товщину від 15—25 см до 2—3 м.

Ґрунти виникли разом із живою речовиною і розвивалися під впливом діяльності рослин, тварин і мікроорганізмів, доки не стали дуже цінним для людини родючим субстратом. Сучасні ґрунти складаються із суміші мінеральних часток (продукти руйнування гірських порід) та органічних речовин (продукти життєдіяльності біоти та мікроорганізми і гриби). Ґрунти мають велике значення для життя. Без ґрунту не можливе життя рослин і тварин на суші. Ґрунт є основним джерелом отримання продуктів харчування людей. Він впливає на формування здоров'я людини. Ґрунт є також джерелом мінеральних речовин необхідних для циклу обміну речовин, для росту рослин, які вживають люди і тварини.

З різними гірськими породами земної кори, як і з її тектонічними структурами, пов'язані різні корисні копалини: горючі, металічні та неметалічні копалини, будівельні матеріали, а також такі, які є сировиною для хімічної та харчової промисловості.

У межах літосфери періодично відбуваються сучасні фізико-географічні процеси (зсуви, селі, обвали, ерозія), які впливають на формування екологічних ситуацій та на рівень безпеки життя і діяльності людей у різних регіонах.