Техносфера

Людина давно живе не «в природі», а мешкає в антропогенне зміненому середовищі. В життєвому циклі людина і навколишнє середовище утворюють постійно діючу систему «людина — довкілля».

З появою людей на Землі почався вплив їхньої діяльності на кругообіг речовин та енергетичний обмін у біосфері, почалася трагедія біосфери. На шлях, який посилює конфронтацію з біосферою, предки сучасної людини ступили близько 1,5—3 млн. років тому, коли вперше запалили вогнище. З того моменту шляхи людини і біосфери остаточно розійшлися, почалося їх протистояння, наслідком якого може стати колапс біосфери або зникнення людини.

Людство, розростаючись чисельно і розповсюджуючись на планеті, відтісняє інших мешканців природи. Та і саму природу воно відкинуло на задвірки біосфери, замінюючи останню поки ще не ноосферою Вернадського, а техносферою, або біотехносферою.

& Техносфера —це частина навколишнього середовища, яка під впливом людською діяльністю із застосуванням технічних засобів набула стану, в якому вона краще відповідає людським потребам на даному етапі розвитку суспільства.

Створюючи техносферу, людина прагнула до підвищення комфортності довкілля, до покращання комунікабельності, до забезпечення захисту від природних негативних впливів. Усе це позитивно вплинуло на умови життя і в сукупності з іншими факторами (поліпшення медичного обслуговування тощо) - на тривалість життя людей.

Середня тривалість життя людей становила:

· мідний, бронзовий, залізний віки —З0 років;

· до початку XIX століття — 35-40 років;

· наприкінці XX століття -—60-63 роки.

Але створення руками і розумом людини техносфери, призначеної максимально задовольняти її потреби в комфорті і безпеці, далеко не виправдало надії людей. Нераціональна господарська діяльність призвела до вичерпання природних ресурсів, зміни регенераційних механізмів біосфери, деформації природного кругообігу речовин та енергетичних потоків на планеті, порушення динамічної рівноваги земної екосистеми.

Техносфера включає в себе регіони міста, промислової зони, виробничого і побутового середовищ. До нових, техносферних умов життя, належать умови проживання людини в містах і промислових центрах, виробничі, транспортні і побутові умови життєдіяльності.

Щоб жити, людина має забезпечити своє життя, насамперед матеріально.

Матеріальне виробництво — передусім це діяльність, спрямована на освоєння навколишнього природного середовища.

Провідну роль у системі матеріального виробництва відіграли такі етапи її розвитку:

1) аграрне виробництво, що домінувало в Європі практично до початку XVIII ст.;

2) промислове виробництво, яке розпочалося з того моменту, коли машини здійснили революцію в промисловості;

3) інформаційне виробництво — виробництво знань, що все більше перетворюється на визначальну форму праці. На третьому етапі виробництво ідей, знань, інформації виходить на перший план.

Людство вступає в нову еру — інформаційну. Основним видом економічної діяльності стає виробництво, збереження і розповсюдження інформації.

Таким чином, можна вказати, що техносферу складають такі компоненти (мал. 5):

· виробниче середовище

· побутове середовище

· інформаційне середовище.