Виробниче середовище

& Виробниче середовище‑ це сукупність об'єктів, де людина здійснює суспільно-корисну трудову діяльність.

До об’єктів виробничого середовища відносяться підприємства, установи, організації, навчальні заклади, транспорт, комунікації, сільськогосподарські угіддя і т.д. Природа і властивості об’єктів виробничого середовища дуже різноманітна.

Основні ознаки виробничого середовища, які визначають рівень його небезпеки, такі:

У процесі виробничої діяльності людина підпадає під вплив цілому ряду так званих шкідливих та небезпечних виробничих факторів.

Найбільше типовими з них є: механічні небезпеки, вібрації, шум, електромагнітні поля, іонізуюче випромінювання різних видів, теплові випромінювання, електричний струм тощо.

Носіями механічних небезпек є машини і механізми, різноманітне устаткування. У результаті дії механічних небезпек можливі тілесні ушкодження. Об'єкти, що подають механічні небезпеки, можна розділити на два класи: енергетичні і потенційні. Енергетичні об'єкти впливають на людину, тому що мають той або інший енергетичний потенціал. Потенційні механічні небезпеки позбавлені енергії. Травмування в цьому випадку може відбутися за рахунок енергії самої людини. До потенційних небезпек ставляться також, нерівні і слизькі поверхні, по яких пересувається людина, висота можливого падіння і т.п.

& Вібрація— коливання твердих тіл, частин апаратів, машин, устаткування, споруд, що сприймаються організмом людини як струс.

Розрізняють загальну і локальну вібрації. Вібрація порушує діяльність серцево-судинної системи, нервової системи. Особливо небезпечна вібрація на резонансних і близьких до резонансних частотах (6...9 Гц). Основними параметрами, що характеризують вібрацію, є: амплітуда зсуву коливної точки від положення рівноваги, амплітуда коливальної швидкості і коливального прискорення, частота коливань.

Вібрація нормується стандартами й іншими правилами і нормами.

Шум, як негативний чинник виробничого середовища, - це заважаючий, небажаний звук. Шум негативно впливає на багато систем людини, знижує працездатність.

Зниження негативного впливу шуму на людину досягається декількома методами, зокрема:

Електромагнітні поля і випромінювання супроводжують роботу практично всіх промислових електротехнічних і радіоприладів.

У залежності від природи електромагнітних випромінювань і їхніх характеристик, вони мають широкий спектр впливу на організм людини і відповідно до цього нормуються.

При невідповідності реальних умов нормам застосовують такі засоби захисту:

· захист часом - передбачає обмежений час перебування людини в робочій зоні;

· захист відстанню - припускає збільшення до безпечної відстані між джерелами й обслуговуючим персоналом;

· зменшення інтенсивності випромінювання безпосередньо в джерелі випромінювання;

· екранізування джерела і робочого місця;

· використання раціональних режимів експлуатації установок і роботи персоналу;

· виділення й устаткування зон підвищеної небезпеки;

· застосування засобів індивідуального захисту;

Іонізуюче випромінювання - випромінювання, взаємодія якого із речовиною призводить до утворення в цій речовині заряджених часток - іонів.

Розрізняють природні і штучні джерела іонізуючого випромінювання.

До природних джерел відносяться космічні та земні джерела, що створюють природний радіоактивний фон.

Штучні джерела створені для корисного застосування випромінювання або їх випромінювання є побічний ефектом функціонування технічних систем.

Електронебезпека пов'язана з дією електричного току на організм людини. Ця дія носить різноманітний характер, викликаючи термічну, електролітичну і біологічну прояву.