Побутове середовище

Частина штучного навколишнього середовища, крім виробничого середовища, умовимося називати побутовим середовищем. Іншими словами, побутове середовище - це елементи штучного середовища, взаємодія людини з яким не пов'язана з його виробничою діяльністю.

Побутове середовище включає житлові будинки, об'єкти культурного і спортивного характеру, медичні заснування, суспільний транспорт та ін.

Деякі з названих об'єктів є одночасно елементами і виробничого і побутового середовища, у залежності від цілі і форми діяльності людини на них (напр., медичні установи, громадський транспорт...).

В умовах побутового середовища людина проводить, як правило, велику частину життя.

Науково-технічний прогрес традиційно супроводжується удосконалюванням побутового середовища. Централізоване тепло- і водопостачання, газифікація житлових будинків, зростаючий перелік побутових електроприладів, радіо- та відеоапаратури, велика кількість предметів побутової хімії і багато чого іншого забезпечують комфортні умови. Подібний ефект забезпечує і розвиток суспільного транспорту.

Водночас, прагнення до комфорту неминуче призводить до зниження безпеки і підвищенню ризику. Так, упровадження досягнень науки і техніки в побутове середовище дає не тільки позитивний ефект, але одночасно наповняє її цілим комплексом небезпечних і шкідливих чинників: електрична напруга, електромагнітне поле, дим, небезпека механічного травмування, токсичні речовини, пожежонебезпечні паливні матеріали і т.д. Про подібний вплив НТП на виробниче середовище мова йшла вище.

 

Основні ознаки побутового середовища, які визначають рівень його небезпеки, такі:

Значна частина екстремальних ситуацій у побуті виникає в зв'язку з експлуатацією побутової техніки, приладів і пристроїв енергозабезпечення, опалення, водопостачання, каналізації та ін. і виявляється у виді пожеж, впливів електричного струму, вибухів, отруєнь, травм і т.п.

Розвиток транспортної системи, підвищення її ролі в товаристві супроводжується негативними чинниками. Серед котрих найбільше негативними є високий рівень аварійності транспортних засобів і дорожньо-транспортних пригод.

Будь-який транспортний засіб - джерело підвищеної небезпеки. Це пов'язано з можливими ДТП, аваріями й аваріями поїздів, повітряних і морських судів, травмами при посадці у транспортний засіб і в процесі його руху.

У цілому, транспортно-дорожня безпека людини забезпечується конструктивними властивостями транспортних засобів, що складають їхню технічну безпеку, високим фаховим рівнем підготування водіїв (машиністів, пілотів), а також суворим, невідхильним виконанням учасниками руху правил користування різноманітними видами транспорту і правил дорожнього руху.

Проте, учасники транспортного потоку в силу неправильних або помилкових дій можуть створювати небезпечні транспортно-дорожні ситуації як на самому транспортному засобі, так і поза ним, тим самим створюючи реальну погрозу БЖД.