Риси людини

 

Риси людини — це стійкі особливості поведінки, що повторюються в різних ситуаціях. Вони суттєво впливають на життєдіяльність людини і її безпеку.

& Інтелект (глузд, розум, розсудливість,) у загальному розумінні — це мислительні здібності людини.

Сутність інтелекту зводиться до здатності людини виділити в ситуації суттєві властивості та адаптувати до них свою поведінку, тобто вміння орієнтуватися в умовах, що склалися. Інтелект має особливе значення в нестандартних ситуаціях.

До найважливіших характеристик інтелекту належать: глибина, критичність, гнучкість, широта розуму, швидкість, оригінальність, допитливість.

 

& Відповідальність— це ставлення людини до обов'язку і до наслідків своєї поведінки.

Це поняття відбиває характер взаємин між особистістю, колективом, суспільством з погляду свідомого здійснення висунутих взаємних вимог.

Тягар відповідальності нерідко зумовлює постійну тривогу і стурбованість, навіть невротичні прояви. Відповідальна поведінка виявляється у вчинках, діях, позиціях, рішеннях, планах людини. Є люди, які беруть відповідальність за події, що відбуваються в їх житті, на себе. Інші мають схильність приписувати відповідальність за все зовнішнім чинникам, знаходячи причину в інших людях, у своєму оточенні, у своїй долі.

У різних видах діяльності та ситуаціях людина проявляє відповідні психічні властивості — базові риси.

Існує багато слів, які їх визначають. Наприклад, в російській мові близько 1500 слів описують риси особистості, в грузинській таких слів близько 4000.

Серед великої кількості базових рис людини можна відзначити риси з полярними ознаками, вони наведені в табл. 3.

Базові риси конкретної людини можна визначити за допомогою тестів. Серед базових рис одні бажані, а інші — не дуже.

Таблиця 3. Риси особистості

Високі оцінки Низькі оцінки
Товариськість Замкненість
Розум Низький інтелект
Емоційна стійкість Емоційна нестійкість
Настійливість Покірність
Експресивність Витриманість
Висока сумлінність Низька сумлінність
Сміливість Боязкість
Ніжність Суворість
Підозрілість Довірливість
Мрійність Практичність
Проникливість Наївність
Тривожність Впевненість у собі
Радикалізм (гнучкість) Консерватизм (ригідність)
Самостійність Залежність
Високий самоконтроль поведінки Низький самоконтроль поведінки
Напруженість Розслабленість

 

Для осіб чоловічої статі характерними є такі риси: суворість, реалістичність, наполегливість, відповідальність, базова готовність до зростання та змін, високий самоконтроль поведінки, формальність у контактах.

Для жіночої статі характерні: сердечність, гнучкість, низький самоконтроль поведінки, інтерес до участі в суспільних справах, низький рівень самостійності, доброта.

Риси людини суттєво впливають на її життєдіяльність. Одні риси переважають в одній діяльності, інші — в іншій. Саме тому бажано, щоб обрана сфера діяльності мала позитивну кореляцію з наявними рисами особистості.

Знання рис людей — це шлях не тільки до ефективної діяльності, а й можливість уникнути небезпек, зберегти здоров'я.

&
Характер— це сукупність певних рис особистості, що формуються і проявляються в її діяльності і спілкуванні та зумовлюють особливості поведінки.

Наведемо класифікацію характерів людини за її ставленням до певних аспектів діяльності (мал. 14).

Отже, ланцюги дій (поведінка) та звичок формують характер, а він, в свою чергу, визначає результативність і ефективність життєдіяльності людини та її безпеки.