Емоційні якості

 

& Емоції— це психічні процеси, які відображають у формі переживання особисту оцінку і значущість зовнішніх обставин і ситуацій.

Прояв емоційного життя людини відбувається у таких станах, як афекти, власне емоції, почуття, настрій і стрес.

Афект — це найсильніша емоційна реакція. Афект повністю захоплює людину і підкоряє її. Він завжди ситуаційний, інтенсивний і короткий. Афект постає як наслідок якогось сильного потрясіння. В афекті змінюється увага: знижується можливість переключення, забувається все, що відбувалося до події, яка викликала афектну реакцію (наприклад, стан ейфорії при життєвій чи спортивній перемозі чи поразці, ступор при повідомленні про смерть).

Власне емоції — це більш тривалі реакції і ті, що виникають не тільки внаслідок події, що відбулася, або передбачається чи згадуються.

Почуття — стійкий емоційний стан, який визначає ставлення як до конкретної події або людини, так і до уявлення.

Настрій - найстійкіший емоційний стан, він відображає загальне уявлення щодо сприйняття або несприйняття людиною світу.

Стрес — це специфічна реакція організму у відповідь на несподівану та напружену ситуацію; це фізіологічна реакція, що мобілізує резерви організму і готує його до фізичної активності типу протидії, боротьби, втечі тощо.

 
 

Під час стресу змінюється режим роботи багатьох органів і систем організму (ритм серця, частота пульсу тощо).

Стресова реакція має різний прояв у різних людей:

· активна — зростає ефективність діяльності,

· пасивна — ефективність діяльності різко зменшується.

Людина може перебувати в великому розмаїтті емоційних станів. Найпростіша класифікація емоцій показана на мал. 16.

Певні емоційні реакції притаманні людині від народження - це первинні емоції: страх, тривога, радість, гнів та ін. Вторинні емоції у людини формуються внаслідок її соціальності та усвідомлення власного «Я» (образа, провина, сорому, заздрість, злорадство, пихатість тощо).

Цілком природно, що існують позитивні і негативні емоцій: натхнення, ентузіазм, впевненість в своїх силах, радість, задоволення, а також лють, страх, переляк, горе тощо.

Емоційна урівноваженість сприятливо впливає на адекватність поведінки, на життєдіяльність людини в цілому і зменшує її залежність від обставин, в тому числі небезпечних.

Пізнавши психіку людини, можна знайти шлях до підвищення безпеки її життєдіяльності.

¨

Лекція № 3

Розділ 3. Безпека життєдіяльності у повсякденних умовах.

Тема 6. Основи радіаційної безпеки.