КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ІОНІЗУЮЧого ВИПРОМІНЮВАНня

 

Активність.Активність радіоактивної речовини визначається кількістю розпадів ядер за одиницю часу. Чим менший період напіврозпаду та менша маса атома, тим більша активність 1г радіоактивної речовини. Одиницею виміру активності в системі СІ є розпад за секунду – Бекерель (1 Бк=1розп/с). На практиці користуються позасистемною одиницею виміру активності – Кюрі: 1Кюрі =3,7´1010розп/с. (див. табл.1). Активність певної кількості речовини з часом зменшується, оскільки кількість ядер, що не розпалася, постійно зменшується.

Доза іонізуючого випромінювання.Дозою випромінювання (Д) називають енергію випромінювання, яка передана одиниці маси речовини в процесі взаємодії випромінювання з цією речовиною.

Визначають такі дози:

Ø Експозиційна доза;

Ø Поглинена доза;

Ø Еквівалентна доза.

Експозиційна доза випромінювання. Експозиційна доза (ДЕ) базується на іонізуючій дії випромінювання в сухому атмосферному повітрі та визначається відношенням сумарного електричного заряду іонів одного знаку, утворених випромінюванням в одному кілограмі маси повітря:

де q – кількість зарядів, які утворені випромінюванням в повітрі масою m.

Одиницею виміру експозиційної дози в системі СІ є Кулон на кілограм – Кл/кг. При експозиційній дозі випромінювання 1Кл/кг, в одному кілограмі сухого атмосферного повітря утворюються в ньому іони, які несуть електричний заряд кожного знаку 1 Кулон. Позасистемна одиниця виміру експозиційної дози – Рентген (див. табл.1).

Експозиційна доза в рентгенах характеризує потенційну небезпеку радіації при загальному і рівномірному опроміненні тіла людини. Більш точно вплив іонізуючого випромінювання визначає поглинена доза.

Поглинена доза випромінювання. Поглиненою дозою випромінювання ДП називають кількість енергії іонізуючого випромінювання, яка поглинається в одиниці маси речовини.

,

де W – поглинена енергія випромінювання, m – маса речовини, що опромінюється.

Ефект опромінення залежить від величини поглиненої дози, її потужності, об'єму опромінених тканин і органів, виду іонізуючого випромінювання.

Одиницею вимірювання поглинутої дози є Грей (Гр), рівний 1 Джоулю енергії, який поглинений в 1кг речовини. Позасистемною одиницею вимірювання поглиненої дози випромінювання є рад (див. табл.1):

1Гр=1Дж/кг= 100рад.

 

Еквівалентна доза випромінювання.Еквівалентна доза – це кількість енергії іонізуючого випромінювання, яка визначає біологічний вплив на живий організм. Для оцінки біологічного впливу введене поняття відносної біологічної еквівалентності, яке показує співвідношення поглинутих доз різних видів випромінювання, що дають однаковий біологічний ефект. Якщо умовно прийняти біологічну ефективність гамма- і бета- випромінювання за одиницю, то для альфа-випромінювання вона буде рівна 10.

Одиниця виміру еквівалентної дози – Зіверт (Зв).

Позасистемною одиницею виміру біологічної дози є бер (біологічний еквівалент Рентгена). Бер – це кількість енергії випромінювання, яке при поглинанні в 1кг біологічної тканини спричиняє такий самий біологічний вплив, що й гамма-випромінювання при дозі 1 Рентген. 1бер.

1Зв=1Дж/кг=100бэр=100Р.

Потужність дози випромінювання.Доза випромінювання, отримана за одиницю часу називається потужністю дози або рівнем радіації, її визначають за формулою:

.

Потужність дози випромінювання вимірюють Рентгенами на годину (Р/год), Рентгенами на рік (Р/рік) тощо.

Знання потужності випромінювання дозволяє визначити час, протягом якого утворюються небезпечні дози опромінення.