Опромінення в медицині

Багато людей не уявляють собі, що коли вони стають за екран рентгенівського апарату, то за один раз отримують дозу, яка не менше, ніж "чорнобильська доза" за цілий рік.

Використання у медичній практиці будь-яких джерел іонізуючого випромінювання повинно здійснюватися з обов'язковим застосуванням засобів індивідуального захисту та контролю доз опромінення пацієнтів.

Дози опромінення пацієнтів під час лікування та здійснення медичної діагностики повинні бути настільки низькими, наскільки це можливо для діагностичних або лікувальних цілей та не перевищувати затверджених норм.

Пацієнту надається на його вимогу повна інформація про очікувану чи отриману ним дозу опромінення та про можливі його наслідки.

Пацієнт має право відмовитися від медичного втручання, пов'язаного з його опроміненням, за винятком, коли таке втручання пов'язане з виявленням небезпечних інфекційних захворювань.

У принципі опромінення в медицині направлене на зцілення хворого. Однак нерідко дози становлять значну частину сумарної дози опромінення від техногенних джерел. На кожну 1000 жителів доводиться від 300 до 900 рентгенівських обстежень, без урахування обстежень зубів і масової флюорографії. Біля половини обстежень доводиться на обстеження грудної клітки.

Дози медичного опромінення не повинні перевищувати той рівень, який може привести до генетичних наслідків. Його називають генетично значущою еквівалентною дозою (ГЗД).

ГЗД залежить від типу обстеження. Для різних країн значення ГЗД і однократних доз опромінення не однакові. ГЗД в Англії - 0,12 мЗв (0,012 бер), в Австралії і Японії - 0,15 мЗв (0,015 бер), в Україні - 0,23 мЗв (0,023 бер), а для різних органів тіла встановлені наступні однократні дози опромінення:

флюорографіягрудної клітки – 0,6 мЗв;

рентгенографія:легені – 0,4 мЗв;

череп – 0,04 мЗв;

шийний відділ – 2,8 мЗв;

тазостегновий суглоб – 0,8 мЗв;

шлунково-кишковий тракт – 9-18мЗв;

нирки, сечовивідні шляхи – 1,1 мЗв.

Значне зниження доз опромінення при рентгенодіагностиці досягається застосуванням комп'ютерної томографії, що дозволяє зменшити дози опромінення в 5...25 разів.