Вплив іонізуючого випромінювання на тканини організму

Зарядженні частинки.Альфа і бета частинки, які проникають у тканини взаємодіють з електронами атомів біля яких вони проходять. Гамма-випромінювання також передає свою енергію речовині, призводячи процес до електричних взаємодій.

Електричні взаємодії. В результаті взаємодії утворюються вільні електрони. Вони заряджені негативно. Вихідні нейтральні атоми стають позитивно заряджені. Цей процес називається іонізацією. Вільні електрони можуть далі іонізувати інші атоми.

Фізико-хімічні зміни.Іонізовані атоми і вільні електрони приймають участь в складному ланцюжку реакцій. В результаті утворюються нові молекули, які включають надзвичайно реакційно-здібні “вільні радикали”.

Хімічні зміни. вільні радикали реагують один з одним і з іншими молекулами. Через ланцюжок реакцій можуть викликати хімічну модифікацію важливих біологічно активних молекул, які необхідні для нормального функціонування клітини.

Біологічні ефекти.Біохімічні зміни можуть відбуватися як миттєво, так і через десятиліття після опромінення зміни приводять до смерті клітин і раку.