Селеві потоки

Близько 30 міст, селищ і сільських населених пунктів у Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Чернівецькій областях і в Криму перебувають під загрозою селевих потоків. Особливо небезпечні басейни рік Дністра, Пруту, Тиси і Черемошу.

 

& Селевий потік— це бурхливий потік води, грязі, каміння, який виникає несподівано під час великих злив або швидкого танення снігу, льодовиків у горах та їх сповзання в русла річок.

Ця маса рухається по руслу або прямолінійно, викликаючи на своєму шляху великі руйнування. Селевий потік характеризується великою масою і швидкістю руху, руйнує будівлі, дороги, гідротехнічні та інші споруди, знищує сади, поля, ліси, призводить до загибелі людей і тварин. Як і при інших стихійних лихах, при загрозі селевого потоку велике значення має своєчасне виявлення початку стихії і попередження людей. Наближення селевого потоку можна пізнати за звуками ударів валунів і уламків каміння, що перекочуються, це нагадує гуркіт поїзда, який наближається з великою швидкістю.

Причини виникнення селевих потоків: зливи, інтенсивне танення снігу та льоду, прорив гребель водойм, землетруси і виверження вулканів. До причин виникнення селевих потоків належать і антропогенні фактори: вирубування лісів і деградація ґрунтів на гірських схилах, роботи в кар'єрах, вибухи гірських порід при прокладанні доріг, неправильна організація обвалів та ін.

 

 

Схильність до селевих потоків залежить від складу та побудови гірських порід, їх здатності до вивітрювання, від антропогенного впливу на екологічні зміни, від ерозії гірських порід, висоти витоків.

За потужністю селеві потоки діляться на групи: потужні (винос більш 100 тис.м3селевої маси), середньої потужності (від 10 до 100 тис.м3) слабкої потужності (менше 10 тис.м3). Селеві потоки виникають раптово, швидко наростають і продовжуються звичайно від 1 до 3 годин, іноді 6-8 годин. Селі прогнозуються за результатами спостережень за минулі роки і по метеорологічних прогнозах.

Залежно від висоти селевих потоків вони поділяються на

високогірні — понад 2,5 км,

середньогірні — 1,0—2,5 км

низькогірні — до 1 км.

Чим вищий потік, тим більший об'єм селевого виносу.

Виникнення і розвиток селевого потоку проходять у три етапи:

перший — накопичення в руслах селевих басейнів рихлого матеріалу внаслідок гірської ерозії і вивітрювання порід; другий — переміщення по гірських руслах з високих у нижчі рихлих гірських матеріалів; третій — розтікання селевого потоку в долинах.

Сель характеризується значною руйнівною силою ґрунту, що насувається, виникає раптово, рухається зі швидкістю понад 10 м/с, може сягати понад 15 метрів заввишки.

За об'ємом селевий потік може досягати сотень тисяч — мільйонів кубічних метрів з розмірами уламків 3—4 м і масою 100—200 т. У фронті селевого потоку може утворюватись "голова" висотою до 25 м.

Маса селевого потоку може складатися з суміші води, землі, гравію, гальки та каміння.

Від 3 до 25 % території областей України може уражатись селевими потоками. Селеві потоки можуть поширюватися на 40 % території Закарпатської області, 33% — Івано-Франківської, 15% — Чернівецької, 9% — Криму.

Найчастіше селеві потоки бувають у гірських районах Карпат і Криму, на правому березі Дніпра. На Південному березі Криму в долинах ярів селеві потоки бувають кожні 11—12 років. Але бувають катастрофічні селеві потоки з періодичністю 1—5 років з об'ємом виносу 10—100 тис. куб. м.

Основна небезпека селевих потоків проявляється у вигляді безпосередньої ударної дії на людей та на перешкоди споруди, будівлі, системи життєзабезпечення.

Фактори небезпеки селів: значна кількість травмувань і людських жертв; завалювання грязьо-кам'яною масою та руйнування будинків і споруд, потенційно небезпечних об'єктів, доріг, мостів, інженерних споруд, систем життєзабезпечення; знищення лісових масивів та значні збитки сільському господарству.

Ефективним у попередженні селевих потоків є своєчасне вжиття організаційно-господарських, агротехнічних, лісомеліоративних і гідротехнічних заходів за участю населення, що знаходяться у небезпечній зоні. У селенебезпечних районах необхідно суворо дотримуватись рекомендацій щодо рубки лісонасаджень, ведення землеробства та випасу сільськогосподарських тварин.

Необхідно пам'ятати, що від селевого потоку можна врятуватися, лише уникнувши його.