Космічні небезпеки.

 

Космос - один з елементів, що впливають на земне життя. Розглянемо деякі небезпеки, що загрожують людині з космосу.

Астероїди - це малі планети, діаметр яких коливається в межах 1-1000 км. В даний час відомо біля 300 космічних тіл, що можуть перетинати орбіту Землі. Усього за прогнозами астрономів у Космосі існує приблизно 300 тисяч астероїдів і комет.

Зустріч нашої планети з такими небесними тілами подає серйозну погрозу для всієї біосфери. Розрахунки показують, удар астероїду діаметром біля 1 км супроводжується виділенням енергії, у десятки разом переважаючий весь ядерний потенціал, наявний на Землі.

У 1994 році відбулася унікальна астрономічна подія: осколки комети Шумейкера-Леві зіткнулися з Юпітером. Воно нагадало усім про існування проблеми кометної й астероїдної небезпеки. Імовірність сутички астероїдів із Землею оцінюється 10-5 - 10-8. Тому в багатьох країнах ведуться роботи з проблем астероїдної небезпеки.

Основним засобом боротьби з астероїдами і кометами, що зближаються з Землею є ракетно-ядерна технологія. Передбачається розробити систему планетарного захисту від астероїдів і комет, що заснована на двох принципах захисту, як-от, зміна троекторії небезпечного космічного об'єкта (ОКО) або руйнації його на декілька частин. Ця система повинна виявляти ОКО за рік-два до його підльоту до Землі і застосовувати, у випадку небезпеки, міжконтинентальні балістичні ракети з ядерною боєголовкою для знищення або зміни його траєкторії.

Сучасний рівень космічних технологій дозволяє створити такі системи перехоплення.

Величезний вплив на земне життя робить сонячна радіація. Вона є потужним оздоровчим і профілактичним чинником і одночасно джерелом небезпеки. Життя на Землі існує завдяки сонячній активності.

Найбільше активної в біологічному відношенні є ультрафіолетова частина сонячного спектра. Інтенсивність ультрафіолетового опромінювання на поверхні Землі не завжди постійна і залежить від географічної широти місцевості, часу року, стану погоди ступеня прозорості атмосфери. Дія ультрафіолетового випромінювання призводить до різноманітних захворювань шкіри, ураження очей і погіршенню стану здоров'я.

Довгохвильова частина сонячного спектра – інфрачервоне випромінювання. По біологічній активності ІЧ-проміні діляться на короткохвильові і довгохвильові. Інфрачервоне опромінення має на організм тепловий вплив. Чим коротше довжина хвилі випромінювання, тим глибше їхнє проникнення в тканині. Довгохвильове випромінювання поглинається поверхневими прошарками шкіри.

Тривалий вплив інфрачервоного випромінювання призводить до теплового удару, опікам шкіри, підвищенню температури і погіршенню стана здоров'я.

Для забезпечення безпеки життєдіяльності і винятки несприятливого впливу цих випромінювань необхідно строго регламентувати прийом доз сонячної радіації по місцю, часу і стану здоров'я.