Види соціальних небезпек.

Шантаж - злочин, що полягає в погрозі викриття, розголошення ганебних зведень із метою домогтися яких-небудь вигод. Він робить негативний вплив на нервову систему.

Шахрайство - злочин, що полягає у зоволодінні державним, суспільним або особистим майном (або у придбанн прав на майно) шляхом обмануабо зловживання довіри Жертва відчуває сильне психофізіологічне потрясіння.

Бандитизм - організація збройних банд із метою нападуназаснування або на окремих осіб.

Розбій - злочин, що полягає в зоволодінні державним, суспільнимабо особистим майном, з'єднанне з насильством або погрозою насильства.

Зґвалтування - статеві зносини з застосуванням насильства, погроз або з використанням безпомічного стана потерпілої (потерпілого).

Захоплення заручників - захоплення людей одними особами з метою змусити виконати окремі вимоги іншими особами, із числа яких узяті заручники.

Терор - фізичне насильство аж до фізичного знищення.

Наркоманія - залежність людини від прийому наркотиків. Життєдіяльність організму підтримується на визначеному рівні тільки при прийомі наркотичної речовини. Різке припинення прийому наркотиків викликає порушення багатьох функцій організму - абстиненцію. Розрізняють морфінізм, героїнизм, кодеїнизм, гашишизм, кокаїнізм, ін. і їхнєсполучення.

Алкоголізм - хронічне захворювання, обумовлене систематичним ужитком спиртних напоїв. Виявляється фізична і психічна залежність від алкоголю, психічна і соціальна деградація, патологія внутрішніх органів, обміну речовин, центральної і периферичної нервової системи, нерідко виникають алкогольні психози. Велика кількість нещасливих випадків і аварій пов'язана з алкоголізмом. Алкоголь швидко всмоктується в кров і розноситься по всьому тілу, приблизно через 5 хвилин він досягає головного мозку і пагубно впливає на нервові клітини. Алкоголь має всі ознаки наркотичної речовини. При слабкому сп'янінні спостерігається стомлюваність, деяке порушення координації прямувань, при сп'янінні середнього ступеня - емоційний стан, що небезпечно для навколишня, неясна промова, що валандається хода, порушення психіки, орієнтування, іноді рідкісна сонливість, при сильному сп'янінні - зниження болючої чутливості, ознаки отруєння, можливо смертельний вихід. Сповільнюється швидкість рухових реакцій, знижується опірність організму дії небезпечних і шкідливих виробничих чинників. Доведено, що навіть у тверезому стані людина, що зловживає алкоголем, більш схильна до ураження небезпекам, чим непитущий.

Тютюнопаління - вдихання диму деяких рослинних продуктів (тютюн, опіум і ін.). Паління тютюну - одназ найбільше поширених шкідливих навичок, що одержала поширення в Європі починаючи з 16 сторіччя, а в Росії - із 17 сторіччя.

Паління негативно впливає на здоров'я курця і навколишніх його людей. Тютюновий дим містить окис вуглецю, азот, аргон, метан, ціаністий водень, багато канцерогенних речовин. Паління призводить до розвитку таких захворювань як рак легкого, хронічний бронхіт, захворювання коронарних артерій серця й ін. Тютюн є причиною смертності від раку легкого в 90%, від бронхіту в 75% і від хвороби серця приблизно в 25% усіх випадків. Приблизно 25% регулярних курців помре передчасно саме через паління. Багато хто з них могли б прожити ще 10, 20 або 30 років. У середньому, паління веде до втрати 10-15 років життя людини.

У однієїз європейських країн із населенням біля 50 млн. чоловік число жертв паління еквівалентно числу загиблих у результаті авіакатастроф реактивних лайнерів великої місткості, якщо припустити, що такі катастрофи з загибеллю усіх людей на борту будуть відбуватися щодня. Доведено, наприклад, що у Великобританії паління в 10 разів більш небезпечно, чим транспортні аварії. Виразки шлунка в курців піддаються лікуванню набагато гірше, чим у тих, що не палить.

Венеричні хвороби - захворювання, що передаються статевим шляхом. Соціальна небезпека венеричних хвороб визначаєтьсяїхнімшироким поширенням, важкими наслідками для здоров'я захворілих і небезпекою для спільноти. При неправильному лікуванні вони приймають тривалий плин і ведуть до інвалідності. Гонорея може бути причиною багатьох жіночих хвороб, чоловічої і жіночої безплідності. Сифіліс передається нащадку. Викликає уроджені каліцтва, сліпоту, глухоту й ін. Сифіліс може також поширюватися і побутовим шляхом. Сучасні методи венерології дозволяють при своєчасному обертанні за медичною поміччю цілком вилікувати венеричні хвороби. В даний час розроблені єдині форми і методи боротьби зними,проводяться профілактичні огляди, обов'язкове урахування хворих, з'ясовування джерел зараження, осіб, що мали контакт із хворим, санітарне просвітництво й ін. Встановлено кримінальну відповідальність за зараження іншої особи венеричною хворобою особою, що знала про наявність у нього цієї хвороби.

СНІД - синдром придбаного імунного дефіциту, що спричиняється вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Є катастрофою глобального масштабу на Землі. Перше повідомлення з'явилося в американському щотижневику в 1982 році, у 1988 році в Ленінграді від СНІДу померла жінка, якої діагноз не був при житті встановлений. На сьогоднішній день накопичена значна інформація про СНІД, темпи поширення цього захворювання стрімко ростутьу кінці ХХ сторіччя кількість ВІЛ-інфікованих досягла 40 млн. чоловік. Вважають, що існує реальна загроза загибелі цілих народів. Ефективних засобів лікування цього захворювання дотепер поки не існує.

Головне - це профілактика СНІДу. Захворювання протікає з поразкою великої кількості органів і систем організму, відсутня боротьба з інфекціями, ін. і закінчується загибеллю пацієнта. Основна увага повинна бути виділена профілактиці СНІДу - це статеве виховання і освічення населення, навчання засобам гігієни, виняток безладних, випадкових статевих зв'язків, ін.

Суїцид - це аутоагресія, тобто жорсткість, що спрямована на себе. Виявляється в актах нанесення собі тілесних ушкоджень і самогубстві. Смерть при цьому є справою рук самого потерпілого і завжди являє собою насильницький акт. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ), у світі щорічно відбувається більш 500 тисяч самогубств і приблизно 7 млн. спроб самогубства. Існує переконання, що самогубство чинять психічно хворі люди, насправді вони складають лише 25-27%, ще 19% - це алкоголіки. Велика частина самогубців - це здорові люди, при цьому суїцид - це результат впливу соціального середовища, що підриває віру людини, коли людина оцінює ситуацію як нерозв'язний конфлікт. Причин самогубств багато: хвороба, зрадництво, важкі умови життя, проблема батьків і дітей, любовні відношення, ін. Профілактика суїцидів полягає в психологічних, педагогічних і соціальних заходах, спрямованих на відновлення втраченої психологічної і фізіологічної рівноваги.

Обстановка, що склалася в суспільстві, не забезпечує соціальну безпеку населення України.

Розлад економіки, відкрите і приховане безробіття, низька заробітна плата, злиденні пенсії і високі ціни на продукти харчування, промислові товари, комунальні послуги кинули основну масу трудящих, студентів і пенсіонерів України за межу бідності.

Затримка з виплатою зарплати, пенсій і стипендій стали нормою життя в Україні. Це беззаконня з боку держави значно ускладнює і без того складну соціальну обстановку серед основної маси населення України.

Корупція, бандитизм, рекет, злодійство й інші негативніявища стали постійними супутниками нашого життя. Кількість злочинів, що чиняться, щорічно росте, молодіють і злочинці. Щорічно до кримінальної відповідальності залучається значна кількість підлітків і молоді. І це теж свідчення про їхню низку соціальну захищеність. Відсутність робочих місць, незайнятість молоді, низький рівень життя ведуть їх у злочинний світ.

Немає належної захищеності населення і з боку правоохоронних органів. Їхня чисельність значно збільшилася, проте, безпека життєдіяльності від цього не поліпшилася.

Погіршення соціального середовища веде до зменшення народжуваності і збільшенню смертності, до загального скорочення тривалості життя людей. Цьому причиною є також і низький рівень медичного обслуговування населення.

Таким чином, підвищення соціальної безпеки в Україні можна досягти тільки загальними зусиллями держави і суспільства, шляхом значного підвищення рівня життя основної маси населення, удосконалення законодавчої бази й ефективної діяльності силових структур.

Тероризм

 

Терор, тероризм - ці слова все частіше ми чуємо по радіо і з екранів телевізорів, читаємо на сторінках газет і журналів. В одній країні вибухнула потужна бомба, в другій захопили заручників, у третій викрали літак з пасажирами... Все це є проявами терору (лат. terror - страх, жах) - політики залякування, придушення політичних супротивників насильством. Внаслідок цього у звичайних громадян виникає острах їздити в метро, тролейбусах, потягах, літати літаками, відвідувати культурні та спортивні видовища, просто виходити на вулицю.

Причини виникнення тероризму як явища мають соціальний характер і пов'язані з існуванням занадто великих відмінностей між умовами життя людей, а також дотриманням прав і свобод особистості в різних країнах світу. За причинами виникнення тероризм ділиться на такі види:

Соціальний (ідеологічний) тероризм, який має на меті корінну або часткову зміну економічного чи політичного устрою власної країни. Прикладами такого тероризму є діяльність народовольців у Російській імперії, західнонімецької "Фракції Червоної Армії", метою яких був "протест проти суспільства споживання", італійських "Червоних бригад", що "борються проти господарів і тих, хто їм служить";

Національний тероризм, який здійснюється за етнічною ознакою та включає організації сепаратистського плану, що мають на меті боротьбу проти економічного та політичного диктату національних держав і монополій. Прикладами слугують акції чеченських бойовиків у Москві та Владикавказі, баскських екстремістів в Іспанії, ірландських бойовиків у Великій Британії тощо;

Релігійний тероризм, який виникає у випадках, коли релігійна самосвідомість стає визначальною в політичному протистоянні. Він поділяється на фундаменталістський (ісламський) та сектантський. Сюди належить діяльність палестинських терористів і певною мірою японська "АУМ Сінріке";

Світоглядний тероризм, мотивом якого є принципова незгода з панівними нормами та стосунками в суспільстві (наприклад, з будівництвом ядерних об'єктів, вбивством тварин, забрудненням навколишнього середовища, явищами глобалізації). Яскравим прикладом цього виду тероризму є широкомасштабна терористична операція 11 вересня 2001 року, коли декілька пасажирських літаків, одночасно захоплених у повітрі терористами, таранили об'єкти, які вважались символами економічної і військово-політичної могутності США, - Всесвітній торговий центр і Пентагон. Варварська акція призвела до масових жертв серед мирного населення (майже 7 тис,);

Кримінальний тероризм, який має особливий вплив під час проведення суспільно-економічних перетворень, змін у законодавстві. Цей вид тероризму характерний і для України, де є випадки вбивств кримінальними угрупованнями своїх конкурентів.

Перераховані види тероризму загалом не характерні для України. Однак сучасний розвиток відкритого суспільства, збільшення можливостей для переміщення по земній кулі, збройні конфлікти поблизу кордонів нашої держави дають підстави вважати, що кожен з нас може стати жертвою терористичного акту. В цьому випадку на перший план виходить питання власної безпеки, збереження життя та здоров'я.

Оскільки тероризм виявляється в різних формах: від погроз по телефону до вибухів у повітрі авіалайнерів з пасажирами на борту, то розглянемо докладніше такі форми його прояву, жертвою яких найімовірніше може стати кожний з нас.

Досить поширеним є телефонне хуліганство, яке іноді можна розглядати і як форму тероризму. В більшості випадків цим, від нічого робити, займаються підлітки, проте це також можуть бути колеги по роботі, конкуренти по бізнесу чи просто хворі люди, що мають на меті вивести вас із стану психологічної рівноваги. При цьому постійно набирається ваш телефонний номер і у трубку говорять різні неприємні або вульгарні речі. Особливо неприємно, коли дзвінок лунає пізно ввечері, вночі або слухачем є малолітня дитина.

Часто ми маємо можливість зіткнутися із телефонним тероризмом або його наслідками. Телефонні погрози стосуються, як правило, місць великого скупчення людей, коли повідомляється про нібито мінування вокзалів, кінотеатрів, адміністративних будинків, шкіл і т. д. За твердженням працівників міліції, в основному подібними витівками займаються 10-15-літні підлітки, які мають на меті зірвати таким чином контрольну роботу чи батьківські збори. Незважаючи на те, що повідомлення в переважній більшості не підтверджуються, на перевірку кожної заяви відволікається багато людей і техніки (міліція, співробітники спеціальних підрозділів, пожежники, рятувальники, медики) та завдаються матеріальні збитки.

Телефонне хуліганство і телефонний тероризм є злочинами, за які передбачено кримінальну відповідальність. Зокрема, згідно з Кримінальним кодексом України, за такі витівки можна отримати штраф у розмірі 17 тисяч гривень або ж обмеження волі на строк до п'яти років. За неповнолітніх платити доведеться батькам, про що варто пам'ятати і дорослим і дітям.

У наш час для вчинення замаху на жертву злочинці іноді вдаються до послуг пошти, що класифікується як поштовий терор. Яскравими прикладами цього були випадки в США, коли поштою надсилались вибухівка або листи, заражені спорами сибірської виразки. Для терористичних актів використовуються бандеролі, посилки і звичайні листи. Вибухові пристрої, що закладають злочинці в поштові відправлення, можуть бути миттєвої й уповільненої дії. Вибухові пристрої миттєвої дії спрацьовують при натисканні, ударі, проколюванні, знятті навантаження, руйнуванні елементів конструкції, просвічуванні яскравим світлом та ін. Аналогічні пристрої уповільненої дії після закінчення визначеного терміну або негайно вибухають, або приводяться у бойовий стан. Після цього спрацювання відбувається миттєво навіть у випадку легкого дотику до нього.

Правила безпеки при поштовому тероризмі засновані на тому, що листи, бандеролі, посилки зі смертоносною начинкою мають перелік ознак, що відрізняють їх від звичайних поштових відправлень. Зокрема, такими ознаками є:

○ доставка поштових відправлень не встановленим способом або просто підкидання, про що свідчить відсутність поштових марок, штемпелів;

○ незнайомий для вас відправник пошти;

○ наявність грифів "особисто в руки", "вручити особисто", "таємно";

○ незвичні вага, форма або розміри поштових відправлень або їх явно саморобне упакування;

○ маслянисті плями або специфічний запах відправлення, виявлення в ньому на дотик сторонніх предметів (порошку, дроту, інших твердих предметів);

○ надмірне використання засобів скріплення за допомогою липкої стрічки, багаторазового обв'язування шнуром тощо.

Якщо ви отримали таке поштове відправлення, то потрібно негайно припинити будь-які маніпуляції з ним, покласти його в місце далі від прямих сонячних променів, джерел тепла або вологи і якомога швидше сповістити про цей випадок правоохоронні органи.

Велика імовірність реалізації терористичних актів існує на потенційно небезпечних об'єктах, на яких є можливість швидко та порівняно просто ініціювати надзвичайні ситуації, що супроводжуються значними негативними наслідками (і людськими жертвами, і матеріальними збитками, екологічними наслідками). В Україні до таких об'єктів належать атомні електростанції, транспортні вузли (в тому числі аеропорти, залізничні станції), магістральні трубопроводи, військові склади і арсенали, промислові підприємства, склади, установи, організації, які виробляють, використовують, зберігають, продають біологічні препарати, високотоксичні і отруйні речовини.

Якщо ви опинились поблизу таких об'єктів на момент здійснення чи загрози здійснення терористичних актів, то правила безпеки аналогічні тим, які використовуються при відповідних виробничих аваріях та катастрофах. Головним при цьому є відсутність паніки і збереження спокійної поведінки, якомога швидший вихід за межі небезпечної зони, де діють чинники небезпеки, надання першої медичної допомоги потерпілим, виклик компетентних служб.

Тероризм є особливо небезпечним злочином і за нього передбачено покарання аж до найвищої міри - довічного позбавлення волі. Але справедливе покарання злочинців не може повернути життя та здоров'я постраждалим унаслідок терористичних актів. З урахуванням цього дотримання елементарних правил безпеки в таких ситуаціях є найважливішою запорукою збереження життя як найвищої людської цінності.