Осередки ураження під час землетрусів

Землетрус - підземні поштовхи і коливання земної поверхні.

Вони бувають тектоничні, вулканічні, обвальні, при падінні метеоритів та інше. Найчастіше відбуваються тектоничні землетруси, які пов'язані з горотворними процесами і розривами земної кори, в результаті чого утворюється енергія величезної сили.

Щорічно на Землі відбувається більше 100 тис. тектоничних землетрусів, але не всі вони небезпечні. До десятка землетрусів на рік мають катастрофічний характер з утворенням складних осередків ураження. За декілька секунд руйнуються і затоплюються міста, руйнуються і деформуються будинки і споруди, комунально-енергетичні мережі, виникають пожежі, люди опиняються під завалами.

Основний уражаючий фактор землетрусу - сейсмічна хвиля (пружні коливаня земної кори).

Осередок землетрусу (відповідний об'єм у товщі Землі, що є джерелом землетрусу) називається гіпоцентром (гіпо - глибоко). Прямо над ним на поверхні землі знаходиться епіцентр (епі - мілко), навколо якого знаходиться область, що зазнає найсильніші поштовхи. Від осередку по твердому тілу землі розходяться сейсмічні хвилі: поздовжні, поперечні та поверхневі.

Основні параметри землетрусу, що характеризують силу і характер землетрусу є:

магнітуда, глибина осередку, сила землетрусу (інтенсивність енергії на земній поверхні).

Магнітуда(М) - це міра оцінки загальної енергії землетрусу. Вимірюється за шкалою Ріхтера (в межах від 0 до 9 балів), на якій кожна наступна одиниця відповідає 40-50-кратному збільшенню енергії коливань (верхня межа відповідає самому катастрофічному землетрусу). Запропонована американським вченим Ч.Ріхтером у 1935р. магнітуда являє собою десятичний логарифм максимальної амплітуди зміщення земної кори (Аздах) по сейсмографу (в мікронах) на відстані 100 км від епіцентру землетрусу:

М=lg(lmax)

Сейсмічна енергія (Е) пов'язана з магніту дою співвідношенням:

LgE=4+l,6M

Звідки E=10(4+1.6M), Дж.

Глибина осередку землетрусу - положення центра осередку (гіпоцентру) відносно поверхні Землі. Може бути, в межах від 0 до 700 км. Чим більше глибина, тим на більшу відстань розповсюджуються сейсмічні хвилі.

Сила землетрусу (інтенсивність енергії) - енергія коливань на поверхні землі. Вимірюється за міжнародною шкалою MSK-64 в балах від 1 до 12.

Землетрус силою: 1 бал - непомітний, 2 - дуже слабкий, 3 - слабкий, 4 -помірний, 5 -досить сильний, 6 - сильний, 7 - дуже сильний, 8 - руйнівний, 9 -спустошуючий, 10 -знищуючий, 11 - катастрофічний, 12 - сильно катастрофічний.

Характеристика землетрусів у таблицях 7.1 і 7.2 теми 7.

 

Мол. 9.7. Розповсюдження сейсмічної хвилі.

 

Друга фаза — час приходу поверхневих сейсмічних хвиль. Друга фаза головна, вона визначає ступінь руйнування об'єкту і час її прибуття визначається за формулою:

, с

де Vпов - швидкість поверхневих хвиль (для піщаних ґрунтів Vпов=l,2 км/с, глини - 1 км/с, насипного ґрунту - 0,35 км/с).

Інтервал між 1 і 2 фазами складає 30—60 с, що дозволяє провести екстрені заходи захисту.

Заходи щодо захисту від наслідків землетрусів поділяються на попередні і дії під час землетрусу.

 

Попередні заходи захисту від землетрусів:

Ø Сейсмостійке будівництво;

Ø Нейтралізація джерел підвищеної небезпеки;

Ø Підготовка служб рятування і ліквідації наслідків землетрусу;

Ø Наявність в кожному будинку запасів продуктів, води на 3 -5 доби, аптечок;

Ø Навчання населення правилам поведінки під час землетрусів.

З початком землетрусу люди, які знаходяться в будинках до 2-го поверху, повинні терміново покинути приміщення і вийти на відкрите місце (за 25-30 с). В разі неможливості покинути будинок стати в прорізі дверей або капітальних внутрішніх стін. Вимкнути світло, газ, воду. Після припинення підземних поштовхів покинути приміщення (ліфтом користуватись заборонено). Знаходячись на вулиці, відійти подалі від будинків і споруд, стовпів і ліній електропередач. Знаходячись в автомобілі, негайно зупинитись у .небезпечному місті та перечекати поштовхи.