Кручені нитки фасонного скручування

Кручені нитки фасонного скручування різко відрізняються від ниток спеціального скручування і виготовляються на спеціальних крутильних машинах.

Виходячи з принципових відмінностей методів, одержання крученої нитки фасонного скручування прийнято розділяти на три види: фасонну кручену пряжу, фасонні нитки з рівничним ефектом і синель.

Фасонна кручена пряжа складає найбільш різноманітну групу фасонних ниток. Нитки цієї групи складаються із серцевинної (стрижневої) нитки, навколо якої обкручується різним способом ефектна (нагінна) нитка, що подається крутильною машиною зі швидкістю більшою, ніж швидкість стрижневої нитки. За рахунок нагінної нитки фасонній пряжі можна додати різноманітний зовнішній вигляд. Для закріплення отриманого ефекту фасонну пряжу деяких різновидів скручують ще з однією ниткою - закріпляючою. Скручування перших двох ниток із закріпляючою роблять одночасно, або ж застосовують спеціальне друге крутіння, звичайно убік, протилежний першому.

Методів одержання фасонної пряжі дуже багато, наведемо схематично деякі з них.

Петляста пряжа. Крутильна машина, яка виготовляє петлясту пряжу, має три пари випускних циліндрів (рис. 7.3). Нагінна нитка __ випускається з більшою швидкістю, чим стрижнева нитка __. Одночасно нагінна нитка зв'язується зі стрижневою закріпною ниткою __. Для утворення чітких петель нагінна нитка повинна мати значну пружність, тому вона повинна бути з вовни або шовку.

 
 

Спіральна пряжа.При першому скручуванні нагінна нитка __ (рис. 7.4) у вигляді товстої пряжі або рівниці подається з більшою швидкістю, ніж стрижнева нитка, і обвиває останню щільними витками. При другому скручування в зворотну сторону витки нагінної нитки відокремлюються від стрижневої та додають нитці ефектний вид спіралі. Одночасно при другому скручуванні нагінна нитка зв'язується зі стрижневою закріпною ниткою __.

Шишкувата пряжа.На визначеній відстані L (рис. 7.5) на стрижневу нитку __ щільно намотується у вигляді стовщення (гуль) нагонна нитка __. Для утворення цих стовщень випускна пара А періодично зупиняється та припиняє випуск стрижневої нитки __ Нагонна нитка __ випускається безупинно і при VI=0 намотується під нерухомим прутком С на обертову стрижневу нитку у вигляді стовщення. Закріпна нитка скручується з першими нитками при другому крутінні в зворотну сторону. Товщина гуль залежить від тривалості зупинки випускної пари А, а відстань між ними - від розміру подачі стрижневої нитки за один період.

Фасонні нитки з рівничним ефектом.Рівничний ефект створюється шматочками рівниці 1 (рис.7.6.) визначеної довжини, які відокремлюються внаслідок періодичних зупинок витяжної задньої пари П та беззупинного обертання передньої витяжної пари 1.

Шматочки рівниці, що відокремилися, захоплюються двома стрижневими нитками 2 і скручуються разом із ними.

Синель, або гусенична пряжа.Синель-це фасонна нитка. поверхня якої покрита ворсом із натурального або штучного шовку.

 
 

На машині, яка виготовляє цю нитку, шовкові нитки розрізаються на невеликі та рівні відрізки ворсу, які потім подаються між двома стрижневими нитками і закріплюються тут при крутінні останніх (рис. 7.7).

 

Таким чином, за допомогою крутіння можна не тільки виготовляти нитки з новими, підвищеними фізико-механічними властивостями, але і різноманітного зовнішнього вигляду. Останнє дозволяє одержати різноманітний асортимент тканих та інших виробів текстильної промисловості.