рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Конспект лекцій з курсу Механічна технологія текстильних матеріалів

Конспект лекцій з курсу Механічна технологія текстильних матеріалів - Конспект, раздел Философия,   Конспект Лекцій З Курсу "механічна Технологія Текстильни...

 

Конспект лекцій з курсу "Механічна технологія текстильних матеріалів" для студентів напрямку 0913 - " Метрологія, стандартизація та сертифікація" та для студентів напрямку 0918 - "Легка промисловість" /Уклад. Козелло Н.Л., Зубрецька Н.А., Білякович Л.М. - К.: КДУТД, 2000.

 

 

Конспект лекцій призначений для використання студентами КДУТД, що навчаються за напрямками 6.0913 "Метрологія, стандартизація та сертифікація" та 0918 - "Легка промисловість", під час роботи на лекціях виконання та при самостійному вивченні певних розділів вказаного курсу.

 

 

Рецензенти: д.т.н., проф., Зенкін А.С.

 

 

к.т.н., доц., Шаповал М.І.


 

ВСТУП

 

Конспект лекцій призначений для використання студентами під час роботи на лекціях та для виконання самостійної роботи. В зв'язку з тим, що курс містить багато теоретичних положень, нових термінів та графічного ілюстративного матеріалу, під час проведення лекцій Ви маєте можливість не конспектувати за лектором весь теоретичний матеріал, а лише робити основні записи в запропонованому конспекті.

В конспекті містяться області, де залишені місця для записів, та позначені вільним рядком ________________, де Вам необхідно записати за лектором основні терміни, положення, або розрахунки.

При вивченні роботи машин, агрегатів, приладів для контролю і т.д. лектор роз'яснює роботу машин по схемам, які демонструються на плакатах або за допомогою діапроектора. Такі ж схеми наведені в запропонованому конспекті. В тексті позначені назви основних елементів (назви виділені жирним шрифтом та курсивом), біля них відведені місця для позначення позицій ____, які повинні відповідати позначеним позиціям на схемі.

Крім цього при вивченні курсу студентам демонструються відеозаписи, що наглядно показують, як відбувається технологічний процес на підприємствах, роботу машин та агрегатів, контроль якості і т.д. Під час демонстрації відеозаписів Ви повторно вивчаєте схеми, перевіряєте позначені позиції, маєте змогу реально побачити роботу машин, взаємодію робочих органів. В конспекті Ви також можете робити свої записи та пояснення, які допоможуть Вам у вивченні курсу.

Бажаємо успіхів у навчанні !

Викладачі:к.т.н., доц. Козелло Н.Л.,

Лекція 1 ( 2 год)

ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ

Курс читається в _____ семестрі. Згідно з учбовим планом, він має таку структуру: лекцій____ год., лабораторних занять ____ год.,

Рис. 1.1. Загальний вигляд еталону 0 (добірного) сорту бавовняного волокна

 


 


Перший сорт

 

Другий сорт


 

Третій сорт

 

Четвертий сорт


 


 

П’ятий сорт

 

Шостий сорт


Рис. 1.2. Загальний вигляд еталонів 1-6 сортів бавовняного волокна


Бавовняне волокно на текстильні підприємствах надходить із бавовноочищувальних заводів у спресованих стосах (рис.1.3). Маса стосів становить 200-220 кг. У такому ж вигляді, але з комбінатів хімічних волокон надходять і хімічні волокна.

 

Рис. 1.3. Загальний вигляд стосів бавовняного волокна

 

Текстильні підприємства здійснюють кількісне і якісне приймання бавовни згідно вимог чинних стандартів. Кількісне приймання полягає в тому, що кожний стос зважують разом із тарою, а потім зважують тару (пакувальну тканину та обручі) із декількох стосів вибірково. По різниці мас розраховують фактичну масу тар полотнини. У прядильному виробництві необхідно мати запас сировини не менше, ніж на три місяці. Запас повинний знаходитися в складі закритого типу. Вказаний запас дозволяє без ускладнень підібрати склад сортувань сумішей, підтримувати однорідність і сталість їх складу на протязі тривалого часу. Це забезпечує стабільність роботи виробництва й отримання пряжі гарної якості.

Кінцевою метою процесів бавовнопрядіння є отримання пряжі, яка повинна мати певні властивості в залежності від її призначення. Від пряжі потрібно певна лінійна щільність, рівнота, міцність, чистота, еластичність і в деяких випадках ступінь кручення . У зв'язку з цими вимогами повинен бути поставлений певним чином технологічний процес обробки бавовни на фабриці і насамперед правильно підібране волокно бавовни і сортування .

Пряжа, що випускається фабрикою, повинна задовольняти по добротності, рівності, сортності та чистоті вимогам чинним стандартам.

 

 

Лекція 2

( 4 год.)

КАРДНА СИСТЕМА ПРЯДІННЯ БАВОВНИ

 

Процеси, устаткування та контроль прядильного виробництва починаємо розглядати з кардної системи прядіння (рис.2.1), яка найбільше поширена в текстильному виробництві.

Загальна схема кардної системи прядіння

Бавовняні та хімічні волокна

ò

Розпушування, очищення, змішування

ò

Кардочесання

ò

Витягування, складання

ò

Передпрядіння

ò

Прядіння

 

 

Рис. 2.1. Схема кардної системи прядіння

 

При кардній системі прядіння з середньоволокнистої бавовни виробляють пряжу середньої лінійної щільності 11,5-100 текс.

Поступаючи на текстильне підприємство, бавовняні волокна спресовані в стоси з великою щільністю. Вони містять різні бур'янисті домішки і пороки. Наприклад, до бур'янистих домішок відносять цілісні та дроблені насіння, частинки насінин і волокон (їх називають “шкурка з волокном”), частини коробочок, листя, дрібні вузлики. Пороками є джгутики прості та комбіновані, завитки і вузлики, а також пух (волокна коротше 15 мм).

Враховуючи те, що пряжа, як кінцевий продукт прядильної фабрики, крім інших властивостей, повинна бути чистою, то на перших же стадіях обробки з бавовни повинні бути максимально видалені вказані домішки. Зрозуміло, що бур'янисті домішки краще видаляються з бавовни, коли вона знаходиться в розпушеному стані, тобто представляє собою не щільні великі шматки, а окремі невеликі та пухкі клаптики. Тому цілком доцільно розпушувати бавовну, розділяючи її на дрібні клаптики на перших же стадіях обробки бавовни на фабриці.

Не менш важливим завданням є забезпечення однорідності як маси бавовни, так і всіх подальших півфабрикатів (полотна, стрічки, рівниці та пряжі) по кольору, розподілу довжин бавовняних волокон, однакової щільності.

Чим дрібніші елементи, що змішуються, тим повніше може бути проведене їх змішування, тому змішуванню повинно передувати ретельне розпушування.

Розпушування, змішування й очищення

Метою розпушування є підвищення ефективності очищення волокон від домішок, роз'єднання та змішування волокон. Суть розпушування полягає в перетворенні сильно спресованої сукупності… Метою змішуванняє одержання рівномірних по складу волокнистих продуктів прядіння та однакової за властивостями пряжі…

Рис. 2.2. Схема розпушувально - очисного агрегату

У агрегат входять живильники-змішувачі типу П-1 (рис. 2.3), що завантажуються бавовняним волокном вручну. Для цього біля кожного живильника-змішувача на підлозі розташована ставка із шести - восьми стосів у

 
 

відповідності до сортування. Робітниця послідовно відбирає прошарки волокна від кожного із стосів і укладає ці прошарки на живильну решітку 2 живильника - змішувача. З живильної решітки, що рухається, волокна переходять на розташовану поруч похилу голчасту рухому решітку_3_. Внаслідок різниці швидкостей руху решіток, голчаста решітка відриває від прошарків бавовни невеликі клаптики і піднімає їх. Таким чином, відбувається часткове розпушення бавовни. Валик 4, обертаючись назустріч голкам решітки, наносить своїми голками удари по бавовні та розділяє її клаптики на більш дрібні частини. Великі клаптики відкидаються голками валика назад на решітку 2 , де вони змішуються з новою бавовною. Більш дрібні клаптики виносяться голками похилої решітки вперед, скидаються з них лопатями валика 5 і падають на колосникову решітку 6 . Через проміжки між колосниками випадають домішки, клаптики бавовни надходять на змішувальну решітку_7__, що рухається, або в трубу, у якій вони рухаються під впливом тяги повітря. Валик 8 очищує голки валика 4 своїми лопатями від клаптиків бавовни. Вентилятор 9 витягує запилене повітря з машини. Щоб заповнення камери було завжди більш-менш постійним, машина наділена автоматичним регулятором. При надмірному заповненні камери, волокниста маса давить на заслінку 12 і відхиляє її. У результаті цього замикається контакт і на машині запалюється лампочка. Це сигнал для тимчасового припинення подачі волокна. При виборі волокон із камери, заслінка повертається під дією противаги у вихідне положення, лампа гасне і можна відновляти подачу волокна. На живильнику - змішувачі виділяється до 0,1% відходів, в основному пуху та сміття.

Живильники П-1 передають волокна в похилі очисники ОН-3 ( рис.2.4.).

 
 

Вони містять три послідовно розташованих під кутом кілкових барабани__. Під кожним із них розташована колосникова решітка ___ для виділення через неї в чадну камеру бур'янистих домішок. Зверху між барабанами встановлені відбійні ножі ___, які разом із барабанами приймають участь в розпушуванні й очищенні волокнистої маси. Ножі сприяють також переходу волокон від одного барабану до іншого і не дозволяють захоплювати волокна в багаторазовий обертальний рух.

Кілки на барабанах конічної форми розташовані по чотирьом гвинтовим лініям із кутом підйому 9,5о. Гвинтові лінії мають різний напрямок на нижньому і верхньому барабанах: напрямок зліва направо по ходу сировини у першого та третього барабану, та справа наліво по ходу сировини, у середнього барабану. Це дозволяє кілкам захоплювати волокна уздовж колосникової решітки, призводить до зигзагоподібного руху волокон на решітках при проходженні через машину, збільшує шлях зіткнення волокон із колосниками. Це підвищує очисну спроможність машини. Барабани обертаються з наростаючою швидкістю від першого до третього.

Головний живильник служить для подальшого розпушування та змішування бавовни. Він подібний до живильників-змішувачів, але має більш довші, тонші голки на планках голчастих решіток і більшу високу швидкість.


Конденсор КБ-3(рис.2.5.)містить сітчастий (перфорований) барабан 2 і поруч із ним вентилятор 3. Отвори сітчастого барабану мають діаметр 5 мм. Шестилопатний вентилятор 3 при обертанні створює вакуум у бічних каналах і всередині перфорованого барабану. Висока швидкість сітчастого барабану забезпечує переміщення волокон без присосу до його поверхні. Пил і дрібне сміття виходять з повітрям через перфорацію та вентилятор до фільтрів для очищення повітря. Обертовий знімний барабан 4 своїми шкіряними лопатями спрямовує волокна в бункер.


Розглянемо конструкцію очисника ЧО(рис.2.6.). Тягою повітря вентилятора машини ОН-6-4 волокно подається через вхідний патрубок. Патрубок 1 розташований на торцевій поверхні двох кілкових барабанів 2, які обертаються в одному напрямку. Ударами кілків клаптики волокон переносяться в зону колосникової решітки 4 і переміщуються по ній, зміщуючись паралельно осям барабанів за рахунок тяги повітря та розташування кілків по гвинтовій лінії.

 

 

Обігнувшись між колосниками і барабанами, клаптики відкидаються у верхню частину машини звідки регулювальним щитом 3____направляються в зону зустрічі барабанів, де клаптики волокон інтенсивно розпушуються.

Складовою частиною агрегату є похилий очисник ОН-6-4, подібний ОН-6-3. Далі волокнистий продукт надходить у пневматичний розподільник волокна. Він призначений для рівномірної подачі волокнистої маси в бункери тіпальних машин.

Тіпальна машина

На тіпальній машині здійснюється подальше очищення, розпушення волокнистого матеріалу та формування рівномірного потоку волокон на виході. На… Машина МТ (рис.2.7.) складається із секції горизонтального розпушувача з…  

Рис. 2.7. а. Формування полотна на тіпальній машині.

 

Рис. 2.7. б. Сформований шар волокон (полотно) на тіпальній машині.

Органи тіпання:

Ножовий барабан складається з валу, на якому закріплені сталеві диски з привареними ножами. Ножі розташовані по поверхні барабану так, що за один обіг проробляється борідка волокон по всій ширині шару. Діаметр барабану 610 мм.

Планочна трибільна тіпалка складається з валу, на якому закріплені чавунні хрестовини, до зовнішніх кінців хрестовин прикріплені три сталевих била планки трапецієподібного перетину.

Голчаста тіпалка складається з валу, на який посаджені три хрестовини з чавунними билами. До поверхні била привернуті букові планки, товщина яких збільшується в напрямку обертання з 19 до 21 мм. Кожна планка має 1084 голки, які нахилені до радіуса тіпалки убік обертання під кутом 200.

Колосники, що складають решітку, служать для підтримки клаптиків волокон, та додаткового розпушування клаптиків при ударі об грань колосників і відокремлення від волокон бур'янистих домішок і пороків, що провалюються між колосниками. Трикутна форма колосників не перешкоджає виділенню сміття та відходів, і перешкоджає випаданню волокон у камеру відходів. Для цього гострий кут колосника звернений назустріч руху тіпалки. Верхня, найменша площина колосників не перетинає траєкторію бур'янистих домішок, що вилітають і вдаряються об найбільшу з їхніх сторін, яка відбиває бур'янисті домішки й відходи в камеру.

Сітчасті (перфоровані) барабани виготовлені з перфорованих металевих листів. Вентилятор викидає повітря в патрубок, створюючи розріджене повітря в камері тріпального органу та усередині барабанів. Тяга повітря переміщає клаптики з камери тіпалки до поверхні сітчастих барабанів, звернених до камери тіпання.

 

Примітка :Відео ролик з процесу тіпання знаходиться папці відео.

 

 

Контрольні запитання:

1. Яка послідовність технологічних процесів і машин у кардній системі прядіння?

2. Волокнисті продукти, одержувані по переходам виробництва в кардній системі прядіння

3. Призначення і сутність процесів розпушування, змішування й очищення. Способи їх здійснення.

4. Розпушувально-очисний агрегат і його задачі. Машини розпушувально-очисного агрегату, які застосовуються при переробці бавовни і хімічних волокон.

5. Призначення , устрій і робота живильників-змішувачів.

6. Призначення устрій і робота похилих очисників.

7. Тіпальна машина, її устрій і робота.

Самостійна робота

9. Відходи, що виділяються в розпушувально-очисному агрегаті. 10. Призначення кардної системи прядіння, застосування кардної пряжі і її… Де про це читати:

Лекція 3

( 6 год.)

КАРДОЧЕСАННЯ. ВИТЯГУВАННЯ, СКЛАДАННЯ,

ПЕРЕДПРЯДІННЯ, ПРЯДІННЯ

Устрій та робота кардочесальної машини

Метою кардочесання є забезпечення індивідуального руху волокон у витяжних приладах стрічкових та інших машинах і одержання рівномірного продукту. … Суть кардочесання полягає в роз'єднанні волокон, у вичісуванні дрібних і… Для здійснення процесу кардочесання необхідна взаємодія двох робочих органів машини, покритихкардною гарнітурою.Вони…

Рис. 3.5а. Головкова кардочесальна машина

Число головок 104, у роботі 40. При виході головок із зони чесання, їх голки очищаються за допомогою очисного приладу, наприклад, щіткового.

Ватка знімається знімним гребенем 12 і тонким шаром у вигляді легкої ватки, поступає у воронку 13 ,через яку їх протягують плющильні валики 14. Стрічка, за допомогою стрічкоукладача, складується зміщеними один відносно одного витками в таз 15, який встановлений на обертовій нижній тарілці. Остання розташована ексцентрично осі обертання верхньої тарілки, завдяки чому стрічка укладається у вигляді зміщених між собою кілець.(Рис. 3.5 б.)

Рис. 3.5 б. Головкова кардочесальна машина

Стрічка з чесальних машин має недоліки.

1. Нерівність полотен частково переходить у нерівність стрічки.

2. У стрічці залишається трохи дрібного сміття, невеликих вузликів і частинок шкірочки насіння із пухом.

3. Низьке розпрямляння волокон.

Для зменшення цих недоліків стрічку обробляють на стрічковій машині.

Примітка :Відео ролик з процесу кардочесення знаходиться папці відео.

Витягування та складання. Стрічкові машини

Суть витягування полягає у відносному зсуві волокон, та у розподілі їх на більшій довжині. На стрічкових машинах застосовується механічний спосіб витягування у витяжному… На рис.3.6 показанасхема однозонного двоциліндрового витяжного приладу. Витяжний прилад складається з витяжних пар. З…

Рис. 3.7.а. Схема стрічкової машини типу.

 

Стрічка, по каналу 14 поступає в стрічкоукладач. Випускні валики 16 стрічкоукладача протягують стрічку через воронку 15 і спрямовують її в похилий канал верхньої тарілки 17. Нижня і верхня тарілки обертаються з різними швидкостями і центри їх обертання не збігаються. Укладка стрічки в таз 18 може бути доцентрова, коли витки стрічки не доходять до центру, або зацентрова , коли витки заходять за центр тазу.

 

Одержання рівниці. Рівнична машина

Суть скручування полягає в повороті кожного перетину продукту навколо своєї осі відносно сусідніх на деякий кут. При цьому плоскорозташовані волокна… Розглянемо загальний устрійрівничної машини (рис.3.8). Вона складається з… Веретено (рис. 3.9.) являє собою круглий стрижень 1, на верхній кінець якого надіта рогулька 4, з'єднання рогульки з…

Прядіння. Кільцепрядильна машина

Для перетворення мички в пряжу її піддають крутінню. Крутильний механізм складається з веретена 10, кільця 8, бігунка 7,… Кільця знаходяться на кільцевій планці, що здійснює зворотно-поступальний рух уздовж початку розкладаючи пряжу. Швидке…

Рис.3.10.а . Прядильна машина.

У результаті скручування волокна розташовуються по гвинтовій лінії, розтягуються та одержують натяг. Внутрішнє волокно піддається тиску з боку зовнішніх волокон, мичка ущільнюється, між волокнами виникає сила зчеплення. Ці сили і забезпечують міцність готової пряжі. Збільшуючи скручування, можна підвищити міцність пряжі тільки до певної межі. Скручування, що відповідає цій межі, називається критичним. При подальшому збільшенні скручування міцність пряжі зменшується, тому що зовнішні волокна від перенапруги починають обриватися. Чим довші волокна бавовни і вище його сорт, тим з меншим скручуванням можна виробляти з нього пряжу для одержання того ж розривного навантаження. Кардна пряжа звичайно виробляється з волокон меншої довжини, ніж гребінна, тому вона утворюється з більш високим скручуванням.

Веретеноє головним органом крутильно-намотувального механізму. Воно складається з гнізда, шпинделя та блочка. Гніздо, у якому міститься втулка веретена, одночасно служить резервуаром для змащення.

Кільцявиготовляють із сталі та піддають загартуванню для підвищення міцності. Для зменшення коефіцієнта тертя бігунка об кільця, останні піддаються дзеркальній шліфовці. Кільця характеризуються розміром внутрішнього діаметра і шириною бортика, на який надягають бігунок. Діаметр кільця і висота підйому кільцевої планки визначають розмір пакування пряжі. Діаметр кільця звичайно в 2-2.5 рази перевищує діаметр шпулі (патрона).

Бігунок скручує мичку, що виходить із витяжного приладу, і намотує пряжу на починок. Відставання бігунка на один оберт від веретена відповідає одному витку намотування.

Ниткопровідник служить для спрямування нитки до веретен. Це сталеві поліровані гачки спеціальної форми, у котрі легко заправляються нитки, але самочинно вийти не можуть.

Контрольні запитання:

1. Процес кардочесання, його сутність, призначення і спосіб здійснення.

2. Кардна гарнітура - пильчаста, голчаста призначення, устрій.

3. Головкова кардочесальна машина, її устрій і робота. Взаємодія робочих органів машини.

4. Якість чесальної стрічки, її нерівність, засміченість, ступінь розпрямленності волокон.

5. Процес витягування, його сутність, призначення і способи здійснення.

6. Устрій і робота двоциліндрового витяжного приладу.

7. Процес складання, його сутність, призначення і способи здійснення. Суть процесу вирівнювання.

8. Стрічкові машини, їхній устрій і робота

9. Яка мета і суть крутіння?

10. Процеси, здійснювані на рівничної машині.

11. Рівнична машина. Її устрій і робота, витяжні прилади, крутильно - мотальний механізм.

12. Які мета і суть крутіння?

13. Які технологічні процеси здійснюються на кільцевій прядильній машині? Витяжні прилади. Органи, що здійснюють скручування і намотування, їх устрій і робота.

14. Скручування і його вплив на властивості пряжі.

Самостійна робота

2. Пневмомеханічна прядильна машина. Процеси, які здійснюються на машині. Процеси дискретизації продукту, транспортування дискретного потоку… 3. Устрій і робота камерної пневмомеханічної прядильної машини. 4. Структура пневмомеханічної пряжі і її властивості. Область застосування.

ГРЕБІННА СИСТЕМА ПРЯДІННЯ БАВОВНИ

 

Гребінна система прядіння бавовни застосовується для вироблення пряжі малої лінійної щільності ткацького і трикотажного призначення. З такої пряжі виробляють батист, поплін, плащові тканини, оксамит, вельвет, технічні тканини й ін. високоякісні вироби. Гребінна пряжа використовується також для вироблення швейних ниток, текстильно - галантерейних виробів та інших цілей.

Загальна схема гребінної системи прядіння бавовни

Розпушування, очищення, змішування, тіпання

òПолотно

Кардочесання

ò Стрічка

Складання і витягування

ò Стрічка

Складання

ò Полотно

Гребенечесання

Ograve; Стрічка

Складання і витягування

ò Стрічка

Одержання рівниці

ò Рівниця

Прядіння

òГребінна пряжа

Рис 4.1. Схема гребінної системи прядіння бавовни

Діапазон лінійної щільності пряжі складає 11,5-20 текс із середньоволокнистої бавовни і 5-11,5 текс із довговолокнистої бавовни.

У гребінній системі прядіння бавовни і шерсті проводять два процеси чесання: спочатку на кардо-, потім на гребенечесальній машині.(рис.4.1) Гребенечесання забезпечує видалення найбільш дрібних і чіпких бур'янистих домішок і пороків волокон, а також коротких волокон. Гребінна пряжа має блиск, вона більш міцна і гладка, щільна та чиста в порівнянні з кардною пряжею.

Розпушування, очищення, змішування та тіпання проводяться на розпушувально-очищувально-тіпальному та змішувальному агрегаті, який має, в порівнянні з кардною системою, особливості прядіння, завдяки яким запобігаються великі ушкодження тонковолокнистої бавовни. З цією метою збільшують розведення між робочими органами, зменшують швидкісний режим. Однопроцесорна тіпальна машина має не три, а дві секції. Проміжну секцію тіпальної машини з планочною тіпалкою виключають; замість голчастої тіпалки в третій секції звичайно встановлюють планочну тіпалку або ножовий барабан.

На кардочесальних машинах знижується швидкісний режим, із зони прийомного барабану виключають розчісувальні пари і т.п.

Після кардочесання чесальна стрічка обробляється на стрічковій машині з метою вирівнювання та попереднього розпрямляння волокон і їхньої орієнтації вздовж осі продукту, вирівнювання продукту по лінійній щільності та складання перед гребенечесанням.

Наступним процесом підготовки продукту до гребенечесання є складання стрічок на стрічкоз'єднувальній машині та формування полотна. Полотно- циліндричне пакування рулонного типу формується з 16-24 паралельно розташованих стрічок, намотаних на одну котушку.

Автознімач стрічкоз'єднувальної машини автоматично укладає по 4 полотна на візок, який транспортує їх до гребенечесальної машини.

Гребенечесальна машина

Мета гребенечесання - одержання стрічки, яка складається з більш рівномірних по довжині, добре очищених, розпрямлених і паралельно розташованих… Суть гребенечесання - видалення з продукту коротких волокон, роз'єднання,… Гребенечесання проводиться в результаті відносного зсуву гребенів і волокон, один кінець яких затискають. Це…

Рис.4.3. Схема ________________________________________________

 

У першому періоді відбувається чесання передніх волокон борідки. Під тисками безупинно обертається гребінний барабанчик ___. На частині його поверхні закріплено 17 гребенів. Гребені прочісують борідку, розпрямляють і роз'єднують волокна, вичісують короткі волокна та домішки. Під гребінним барабанчиком поставлена кругла щітка __ для очищення гребінного барабанчика та скидання виділених коротких волокон, пуху і сміття, які по пневмоканалу ___ направляються до труби ___ із сітчастою поверхнею. Усередині труби створюється розрядження, і пачос осідає на її поверхні. Пил і сміття, не затримані сіткою, потрапляють у фільтр. Труба періодично повертається та виводить пачос на конвеєр.

У другому періоді відбувається з'єднання прочесаних передніх кінців борідки з задніми кінцями раніше прочесаних волокон. Перед тисками знаходиться віддільний прилад, який складається з двох циліндрів ___ і валиків ___. Обертаючись і рухаючись назад до тисків, вони подають у напрямку до тисків уже прочесані волокна. Тиски розкриваються, верхній гребінь переміщається до віддільного приладу. Прочесані волокна, подані тисками, накладаються на раніше прочесані волокна.

У третьому періоді відбувається відділення волокон з борідки і чесання задніх кінців відділеної порції. Після цього віддільний прилад починає обертатися в зворотному напрямку, захоплює подані тисками волокна та подає їх вперед разом із прочесаними волокнами. Так як швидкість видільного приладу більша швидкості тисків, то захоплені волокна відриваються від полотна. В цей час верхній гребінь __ пронизує своїми голками волокнистий шар і рухається вперед із швидкістю тисків. Захоплені видільним приладом волокна за рахунок різниці швидкостей між ним і тисками протягуються через голки верхнього гребеня. У результаті задані ділянки волокон також прочісуються.

У четвертому періоді йде підготовка борідки до чесання передніх кінчиків волокон. Тиски рухаються і, закриваючись, затискають борідку. Верхній гребінь і тиски віддаляться від віддільного приладу.

Порції волокон, прочесані в кожному циклі та з'єднані разом, утворюють ватку-прочіс, яка збирається в прийомному лотку.___ Ватка - прочіс протягується через воронку___випускними валиками ___.

На гребенечесальній машині в гребінний пачос виділяється до 16-18 % волокон. У ньому повинні бути тільки короткі волокна. Тому можна вважати, що при гребенечесанні відбувається розсортування волокон по довжині. Аналіз показує, що розсортування волокон по довжині відбувається неточно, до цього треба додати, що частина довгих волокон, які повинні потрапляти в прочіс, можуть унаслідок неповного вирівнювання або нещільного затиску в тисках і видільному приладі потрапити в пачос. З іншого боку, короткі волокна можуть бути захоплені довгими волокнами в прочіс за допомогою тертя.

Кількість гребінного пачосу буде тим менше, чим менше розведення між тисками і видільним приладом, менша довжина живлення. І навпаки, чим довші волокна залишаться в гребінній стрічці, тим міцнішу пряжу можна одержати при меншому скручуванні. Тому відсоток гребінного пачосу повинен бути оптимальним і близьким до рекомендованого значення. При операції відділення формуються дискретні порції, а при їх з'єднанні в стрічку за рахунок спайок, періодично відбувається коливання лінійної щільності по довжині. Тому декілька стрічок на живильному столику машини з'єднуються для зменшення цих коливань. Для подальшого вирівнювання лінійної щільності гребінних стрічок і наступного розпрямляння волокон їх обробляють на стрічкових машинах. Загальне число складань 36 забезпечує гарне вирівнювання стрічок. Устрій і робота рівничних і кільцепрядильних машин подібні устрою та роботі таких же машин у кардній системі прядіння.

Контрольні запитання:

1. Схема виробничого процесу гребінної системи прядіння.

2. Характеристика гребінної пряжі і її використання.

3. Сировина в гребінній системі прядіння.

4. Особливості розпушування, очищення і кардочесання бавовни в гребінній системі прядіння.

5. Сутність підготування бавовни до гребенечесання. Утворення полотен, вирівнювання, розпрямляння волокон.

6. Процес гребенечесання, його сутність, призначення і способи здійснення.

7. Гребенечесальна машина і її призначення.

8. Устрій та робота гребенечесальної машини періодичної дії.

9. Вирівнювання стрічок після гребенечесання на стрічкових машинах.

10. Виготовлення рівниці на рівничних машинах.

11. Виготовлення гребінної пряжі на кільцевих прядильних машинах. Пороки рівниці пряжі.

Самостійна робота

2. Як переробляють відходи і бавовняне волокно низьких сортів у пряжу? 3. Роторна прядильна машина. 4. Аеромеханічна прядильна машина.

Лекція 5

ВИРОБНИЦТВО ПРЯЖІ З ШЕРСТІ ТА ХІМІЧНИХ ВОЛОКОН.

Для виробництва пряжі з шерсті та хімічних волокон для тканин та трикотажних виробів застосовуються переважно апаратна та гребінна системи… При гребінній системі прядіння виробляють пряжу від 12,5 до 50 текс. При її виготовленні шерсть піддають чесанню гребенями, у результаті чого з неї витягаються майже всі домішки і короткі…

Особливості апаратної системи прядіння

Схема апаратної системи прядіння включає наступні етапи:

1. Процеси підготовки компонентів.

2. Змішування компонентів.

3. Чесання та формування апаратної рівниці.

4. Прядіння - формування апаратної пряжі.

Характерною рисою апаратної системи прядіння є стоншення продукту при утворенні рівниці не витягуванням, а шляхом поздовжнього розподілу потоку волокон. Далі робиться сукання смужок - стрічок для надання міцності рівниці. Чесання волокон проводиться на кардочесальних валкових машинах, що входять до складу кардочесального апарату.

У апаратному прядінні в якості сировини застосовують шерсть тонку, напівгрубу та грубу, хімічні волокна, прядильні відходи апаратного та гребінного прядіння шерсті, а також відновлену або регенеровану шерсть.

 

Підготовка компонентів до змішування

Двобарабанна тіпальнамашина(рис. 5.1) є машиною беззупинної дії.

На живильну решітку___ шерсть надходить від автоживильника. Решітка разом з ущільнюючим валиком ___ подає шерсть до живильних валиків ___, з яких перший має гладку, а другий - кілкову поверхню. Під кілковим валиком установлений столик ___. Повільно рухаючись, живильні валики підводять шерсть до першого кілкового барабану ___. На ньому є вісім планок, на кожній з яких закріплено по 24 кілка, що розташовані у два ряди в шаховому порядку. Кілки наносять сильні удари по шерсті в зоні живлення, добре розпушуючи й очищаючи її. Клаптики шерсті, що відриваються кілками від загальної маси, переміщаються вниз до колосникової решітки ___, де вони внаслідок відцентрової сили вдаряються об колосники, струшуються й очищаються від сторонніх домішок, які випадають вниз між колосниками.

 

Рис.5.1. Схема _________________________________________.

Другий кілковий барабан __ має 12 планок та обертається з трохи більшою швидкістю. Між кілками першого та другого барабанів відбувається інтенсивне розпушення й очищення оброблюваного матеріалу. Під другим барабаном є колосникова решітка __, через яку випадають бур'янисті домішки.

У кілкових барабанів зверху та знизу знаходяться робочі валики ___ з п'ятьма рядами кілків, розташованих по гвинтовій лінії. Ці валики взаємодіють із барабанами, додатково розпушують та очищають шерсть. Розведення між кілками робочих валиків та барабанів можна змінювати в залежності від якості волокон. Розпушена й очищена шерсть виводиться з машини потоком повітря через трубу __. Бур'янисті домішки шнеками __ подаються в трубу повітроводу, по якій видаляються з машини. Запилене повітря видаляється з верхньої частини машини за допомогою пневматики через трубу__.

Початкове та подальше розпушення компонентів робиться на скубальній машині ЩЗ-140-ШЗ з автоживильником АПМ-12--Ш1(рис.5.2).

 

Рис.5.2. Технологічна схема ______________________________________.

Волокно завантажується в бункер автоживильника __, звідки подається рівномірним потоком по голчастій решітці ___ на живильну решітку, ___ щипальної машини. Шар волокон, пройшовши під ущільнюючим валиком __, підводиться до пари живильних валиків, __ із криволінійними зубцями. Вони захоплюють клаптики та підводять їх до обертового головного барабану __. Швидкість головного барабану приблизно в 80 разів більше швидкості живильних валиків, тому в цій зоні відбувається перше й інтенсивне розщипування клаптиків волокон.

Над головним барабаном розташовані робочі пари валиків із криволінійними зубцями. Кожна пара складається з робочого___ та знімного __ валиків. Зубці робочого валика та головного барабану в пункті взаємодії мають рівнобіжне розташування гарнітури, та швидкість головного барабану більше швидкості робочих валиків. Тому клаптики волокон, що зачепилися за зуби робочих валиків та барабану, розтаскуються. Зубці знімних валиків та головного барабану мають перехресне розташування гарнітури, а швидкість знімних валиків більше швидкості робочих валиків. Внаслідок цього знімні валики знімають волокна з робочих валиків та повертають їх головному барабану. Це приводить до додаткового змішування волокон.

Усього на машині встановлюються 3-4 пари робочих та знімних валиків та стільки ж разів волокнистий матеріал піддається розщипуванню та змішуванню. Інтенсивність розщипування регулюється розведенням між робочою парою валиків та головним барабаном .З головного барабану волокна знімають барабаном із шкіряними лопатями___. Потім волокна з машини по пневмоприводу направляються на змішуючу машину або в лабаз для вилежування. Обробка волокон на машині часто супроводжується замаслюванням. Для цього над її живильною решіткою, установлюють форсунки або щіткові валики. У результаті замаслювання зменшується обривність волокон у наступному чесанні, зменшується пуховиділення, електризація волокон та кількість відходів. Основними компонентами являються вода та жирові речовини: солярова, веретенна або машинна олія, олеїнова кислота або господарче мило. Зміст жиру складає 4-10 маси волокон, витрата емульсії - до 30 маси волокон або суміші. При використанні змішуючих машин замаслювання здійснюють у пневмопроводі за допомогою форсунки.

 

5.3. Змішування

 

Метою упорядкування сумішей являється правильний добір компонентів для виробки пряжі та виробів певного виду, властивостей та собівартості. Для заміни дорогої натуральної шерсті в сумішах використовують хімічне волокно та відходи. Компоненти сумішей для апаратної пряжі часто сильно відрізняються один від одного по фізико - механічним властивостям. Крім того деякі з них самі по собі є неоднорідними. Тому необхідно не тільки перемішувати компоненти між собою, але й вирівнювати неоднорідність самих компонентів.

Існують ручний та механічний способи упорядкування сумішей в апаратному прядінні. Ручний спосіб полягає в упорядкуванні компонентного настилу, його перекиданні та проходженні через щипальну машину. Механічний спосіб змішування здійснюється на змішувальних машинах,

Змішувальна машина С-70-Ш(рис.5.3) складається з двох прямокутних камер, механічного пристрою для подачі та розподілу суміші в камери та двох відбираючих пристроїв ( по одному для кожної камери) з кілковими валиками. Машина працює періодично, цикл складається з двох періодів.

У першому періоді завантажується одна з камер А або Б верхнім транспортером __, та утворюється настил з компонентів суміші, поданої пневматичним шляхом від щипальних або тіпальних машин через розподільник __ до барабану ___. Друга камера при цьому може розвантажуватися. Транспортер, має не тільки обертальний, але та зворотно-поступальний рух вздовж камери. У результаті поданий матеріал розкладається вздовж камери рівномірним шаром, товщина якого залежить від швидкості транспортера.

У другому періоді камера розвантажується в результаті відбору настилу по вертикалі за допомогою шести кілкових валиків __. Відбираючи дрібними клаптиками компоненти скидаються на решітку___, на якій вони змішуються. Отримана суміш подається цією решіткою в трубу пневматики, що переміщає її в лабаз. Дно камери зроблено у вигляді транспортера, який повільно рухається до кілкових валиків. Для правильного та рівномірного добору вертикальна стінка __ переміщається разом із нижнім транспортером. Після розвантаження нижній транспортер та вертикальна стінка переміщуються назад.

Рис.5.3. Схема ____________________________________________.

Чесання та формування апаратної рівниці.

Кардочесальний апарат

 

Чесання в апаратній системі прядіння шерсті проводиться на валкових чесальних машинах, що входять до складу кардочесального апарату. Призначення кардочесального апарату - чесання, змішування та вирівнювання потоку волокон по складу та лінійній щільності, а також формування півфабрикату – апаратної рівниці.

Для чесання тонкої, напівтонкої вовни та її сумішей із хімічними волокнами застосовуються трипрочісні апарати, для грубої та напівгрубої шерсті - двопрочісні апарати.

До складу трипрочісного апарата (рис.5.4; 5.5) входять послідовно: живильник зважувач, попередній прочісувач, перша валкова чесальна машина, давильні вали, транспортер, друга валкова чесальна машина, другий транспортер , третя валкова чесальна машина та рівнична каретка. Довжина апарату до 23 м. Робоча ширина - 1800, 2200 або 2500 мм.

Живильник-зважувач ____ ( рис.5.4.) призначений для автоматичного відважування порцій суміші та подачі через рівні проміжки часу на решітку попереднього прочісування , що живить. Працює зважувач періодично. На першому етапі голчаста решітка ___захоплює волокна з камери та подає до знімного гребеня __, що скидає волокна в чашу ваг ____. Після її заповнення сумішшю голчаста решітка зупиняється та подача суміші припиняється. На другому етапі стулки чаші розкриваються, порція суміші падає на живильну решітку прочісувача ____ та ущільнюється хитним косинцем ___

Попередній прочісувач – чесальна машина з валиками. Його призначення - роз'єднання великих та заплутаних жмутів суміші на більш дрібні, перемішування жмутів та їхнього очищення від бур'янистих домішок.

 

Рис. 5.4. Схема___________________________________________________

Живильна решітка ___ подає шари суміші між живильними циліндрами ___до прийомного барабану ___ . Основним робочим органом попереднього прочісувача є барабан ___ із парами робочих ___ та знімних валиків ___. Під барабаном встановлена колосникова решітка, перегінний валик __ знімає волокна з барабану та передає їх на головний барабан першої чесальної машини.

Всі три валкові чесальні машини мають однаковий пристрій (рис.5.5) за винятком першої машини, у якої відсутній прийомний барабан. Його роль виконує попередній прочісувач. Головною відмінною рисою валкової чесальної машини є наявність робочих пар валиків __ , які взаємодіють із головним барабаном ___. У зоні основного чесання над головним барабаном розміщено 4-6 пар, до яких входять робочий___ та знімний ___ валики. З головним барабаном взаємодіють також бігун ___ та знімний барабан ___.

При взаємодії головного барабану з робочими валиками ___ відбувається чесання волокнистого матеріалу та частковий перехід волокон на робочі валики. Це обумовлено рівнобіжним розташуванням гарнітури робочого валика та головного барабану, малим розведенням та перевищенням швидкості головного барабану. На робочому валику волокнистий матеріал згущається, а отже, відбувається змішування волокон та вирівнювання їхнього потоку по лінійній щільності та складу. При взаємодії робочого та знімного валиків відбувається повний перехід волокон на останній та чесання задніх кінців .довгих волокон. При взаємодії знімного валика з головним барабаном, останній приймає додатково на свою поверхню усе волокно зі знімного валика. Цьому сприяє перехресне розташування гарнітури, мале розведення. Таким чином, у зоні взаємодії головного барабану з парою валиків відбувається інтенсивне чесання, змішування та вирівнювання потоку волокон.

 
 

Рис.5.5.Схема_________________________________________

 

Для збільшення кількості волокон, що переходять із головного на знімний барабан, та зменшення завантаження головного барабану установлено бігун ___. Він має вигляд валика, обтягнутого стрічкою з довгими гнучкими голками, нахиленими вбік, протилежний обертанню валика.

Додаткове прочісування та знімання волокон із головного барабану здійснює знімний барабан. Так як його швидкість значно менше, ніж швидкість головного барабану, на знімному барабані волокнистий матеріал згущається, що сприяє вирівнюванню формованого шару та перемішуванню у ньому волокон. З знімного барабану волокна у вигляді тонкого шару знімаються гребенем___.

Передача прочосу між чесальними машинами проводиться за допомогою стрічкоутворювачів, транспортерів та стрічкоукладчиків.

Рівнична каретка призначена для стоншення ватки-прочосу в поздовжньому напрямку методом розподілу, зміцнення утворених стрічок методом сукання, а також намотування рівниці в кружки.

Суть розподілу продукту полягає в його поздовжньому поділі на окремі смужки. При розподілі не відбувається розпрямляння й орієнтації волокон. Рівнична каретка складається з ремінцевого ділильного пристрою, сукальних рукавів та намотувального механізму. У ремінцевому ділильному пристрої відбувається розподіл ватки на вузькі смужки за допомогою системи ділильних ремінців, кожний із який передає сукальним рукавам одну смужку шириною, рівній ширині ремінця.

Рис.5.6. Схема ___________________________________________

 

Процес розподілу відбувається в такий спосіб. Ватка, знята гребенем із знімного барабану третьої чесальної машини, проходить по направляючому валику ___ і затискається між прийомними валиками ___ і ___, які мають канавки шириною, рівною ширині ремінців, та глибиною, яка відповідає їхній товщині.

У канавки прийомних валиків заправлені ремінці, що йдуть до ділильних циліндрів ___ і ___ і огинають їх по дузі. Потім ремінці проходять через ряд направляючих валиків та повертаються на прийомні валики. Ремінці з нижнього прийомного валика ___ йдуть до верхнього ділильного циліндра ___ і, пройшовши декілька направляючих валиків, повертаються на нижній прийомний валик ___. Ремінці з верхнього прийомного валика ___ йдуть до нижнього ділильного циліндра ___ і, пройшовши декілька направляючих валиків, повертаються на верхній прийомний валик ___. Розподіл ватки здійснюється ремінцями в площині, яка проходить через осі ділильних циліндрів. Ремінці розривають або розділяють прочіс на вузькі стрічки та несуть їх на своїй поверхні до сукальних рукавів.___

Сукальні рукава - це нескінченні широкі синтетичні або шкіряні полотнини, натягнуті на сукальні валики. Вони мають обертальний рух для подачі смужок прочосу; поступальний та зворотно-поступальний рух один відносно одного для скочування або сукання смужок, у результаті чого вони перетворюються в рівничні нитки.

Рівничні нитки намотуються на качалки, які обертаються внаслідок тертя об накочувальні валики ___. Кожна нитка має хрестову намотку та займає на качалці ділянку, ширина якої відповідає розмаху водилки, що зумовлюється зворотно-поступальним рухом вздовж накатних валиків. У результаті рівничне пакування має вигляд довгої бобіни__, на якій "кільцями" намотані рівничні нитки.

Для одержання пряжі високої якості рівниця повинна бути з мінімальною нерівністю, мати визначену лінійну щільність, волокна в ній повинні бути добре перемішані й очищені. У рівниці не повинно бути нерозчесаних волокон. Відходи на чесальному апараті діляться на пачоси або випади під машини, здир, що знімається з кардних поверхонь під час чищення, рівничний брухт або обривки рівниці та крайові нитки. В залежності від складу сумішей та якості відходи складають від 6 до 20% і навіть більше .

Прядіння - формування апаратної пряжі.

Рівничні бобіни ___ установлюють на двох розкочуючих барабанах___. Одна половина рівничних ниток кожної бобіни, наприклад, усі парні, направляється… Перед витяжним приладом рівничні нитки проходять через нитководій ___, що… Витяжний прилад - однозонний, між його парами ___ установлено круглий гребінь ___. Контролюючи рух коротких волокон,…

Гребінна без кардочесання (лляна) система прядіння.

 

Тіпаний льон

ò

Сортування льону

ò

Емульсування

ò

Розподіл на пучки та розчісування

ò

Льоночесальна машина

ò

Чесаний льон

ò

Автоматична розкладкова машина

ò

Стрічкова машина

ò

Рівнична машина

ò

Прядильна машина сухого або мокрого прядіння .

 

 

Тіпаний льон, одержаний в результаті миття та тіпання довгої трести, ділиться на 19 сортів : 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30 і 32. Коротке лляне волокно ділиться на 7 сортів, що позначаються номерами: 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12. Крім того по довжині тіпаний льон розділяють на п'ять груп: 1-а - коротше 450 мм, 2-а - 450-550 мм, 3-а - 550-650 мм, 4-а - 650-750 мм, 5-а - довше 750 мм. По кольору льон сортують на чотири групи: світло-сірий і світло - тютюновий, чорний і тютюновий, жовтий, бурий і зелений.

Пряжа характеризується високим розривним навантаженням і невеликим розривним подовженням.

Для підготовки до гребенечесання тіпаний льон піддають емульсуваннюз метою підвищення еластичності та розривного навантаження волокон, зменшення коефіцієнта тертя волокон об голки при чесанні. Завдяки емульсуванню або зволоженню зменшується число обривів волокон при гребенечесанні.

Емульсоване волокно вилежується протягом 24 годин. Мета вилежування - рівномірне проникнення емульсії в масу волокон.

Після емульсування пучки тіпаного льону розділяють на пучки волокон, кожне з котрих попередньо прочісують за допомогою ручних гребенів для розпрямляння та роз'єднання.

Після цих операцій горстки волокон подають на льоночесальну машину.

 

Гребенечесання на льоночесальній машині.

Гребенечесання проводять з метою роздроблювання грубих технічних волокон на більш тонкі, розпрямляння й орієнтації довгих волокон, вичісування коротких, очищення волокон від домішок. Сутність гребенечесання тіпаного льону полягає у впливі голок гребінних полотнин на горстки льону.

Процес на льоночесальній машині проводиться періодично. Спочатку на одній стороні машини двома полотнинами прочісуються верхні кінці волокон, і потім на іншій (також двома полотнинами) - нижні. Середина горстки прочісується двічі (рис.6.1).

Гребінні полотнини розташовуються попарно (рис.6.1). Вздовж кожної гребінної полотнини встановлюють від 16 до 30 секцій (переходів) гребінних планок із зростаючою щільністю насадки і тонкістю голок, завдяки чому інтенсивність чесання збільшується від секції до секції. Цьому сприяє поступове зменшення розведення гребінних полотнин.

 

Рис. 6.1. Схема_________________________________________

 

Дві горстки тіпаного льону ____ ( рис.6.2) затискаються в колодку ___каретки ___ переднім автоматом зверху машини (над гребінними полотнинами ___).

Опускаючись, каретка вводить верхні кінці горсток між гребінними полотнинами ___ в першу секцію, де проводиться гребенечесання.

Після зупинки в крайньому нижньому положенні каретка піднімається та виводить горстки з першої секції. Потім колодка зміщається вздовж гребінних полотнин і знову опускається, вводячи горстки між ними в другій секції і т.д.

Короткі волокна та бур'янисті домішки, що вичісуються з горсток, знімаються з гребінних полотнин щітками ___. З щіток короткі волокна переходять на сусідні знімні валики ___, з яких знімаються гребенями ___ в короби ___.

Після проходу всіх секцій однієї сторони машини колодка поступає в торцевий автомат, який відчиняє колодку, змінює положення кінців горсток і затискає їх. Потім колодка подається до гребінних полотнин другої сторони машини для прочісування нижньої частини волокон.

Рис.6.2. Схема_________________________________________________

 

Каретка льоночесальної машини рухається вгору та вниз 8-10 циклів у хвилину . У процесі чесання змінюються структура волокна і його характеристики за рахунок дроблення та виділення відходів

 

 

.

Формування стрічки на розкладковій машині.

Автоматична розкладкова машина АР-500-Л агрегується з льоночесальною машиною. Горстки чесаного льону витягаються з колодки лещатами ___ і укладаються на полотнину ___. Безперервний потік ущільнюється валиком ___ і поступає в живильну пару витяжного приладу, що складається з циліндра ___ і прижимного валика ___. Їх швидкість більша ніж швидкість полотнини. Потім потік волокон проходить гребінне поле ___, швидкість якого більше швидкості живильної пари, і витяжну пару, яка складається з циліндра ___ і валика ___, швидкість яких у 10-25 разів більше швидкості гребенів.

 

Рис.6.3. Технологічна схема автоматичної розкладкової машини.

 

Таким чином, потік горстів стоншується в 10-25 разів, перетворюється в стрічку, яка випускними циліндрами ___ направляється в зволожувальну камеру ___. Потім, пройшовши плющильні валики ___ , вона стрічкоукладачем ___ укладається в таз___.

Одержана стрічка має велику нерівність по лінійній щільності та неоднорідна за структурою. Тому після розкладкової машини вона вирівнюється на стрічкових машинах.

Одержання лляної пряжі

 

При мокрому прядінні рівниця перед витягуванням проходить корито з водою ( t=45-75°C). В результаті пектинові речовини, що склеюють елементарні волокна, розм'якшуються та дозволяють окремим волокнам або їх невеликим комплексам перемішуватися при витягуванні відносно один одного.

При сухому прядінні у витяжний прилад поступає суха рівниця, виробляється менш гладка, більш ворсиста та товста пряжа.

Мокре прядіння

Сходячи з вертикально встановлених котушок ___ (рис.6.4), рівниця огинає направляючий пруток ___ і через порцелянову лійку ___ поступає в корито ___. Виходячи з нього, рівниця обгинає скляний пруток ___ і спрямовується через водилку ___ у витяжний прилад ___, а далі на веретена

Рис.6.4. Схема _________________________________________

 

Сухе прядіння.

Застосовуються центрифугальні прядильні машини. Їх головна відмінність полягає в типі витяжного приладу та конструкції приводу веретен.

Стрічка з тазів ___ (рис.6.5.) проходить пройшовши витяжне поле, поступає в затискач витяжної пари __. Мички від витяжного приладу проходять до воронок ниткорозкладача ___, по виході з яких вони відкидаються до стінок швидко обертових кружок ___ центрифуги, унаслідок відцентрової сили. У результаті мички скручуються, утворюючи за кожний обіг один виток. Намотка одержується хрестова за рахунок зворотно-поступального руху вгору-вниз лійки ниткопровідника.

 

Рис. 6.5. Технологічна схема центрифугальної машини.

Контрольні запитання:

1. Які ціль і сутність гребенечесання на льночесальній машині?

2. Від чого залежить ступінь чесання на льночесальній машині?

3. Як здійснюється розкладка горсток на автоматичній розкладковій машині?

4. У чому полягає особливості кільцевих прядильних машин мокрого і сухого прядіння льону?

5. Як здійснюється намотування і крутіння на центрифугальній машині?

Самостійна робота

1. Які існують системи прядіння льону?

2. Як підтримується постійна швидкість чесання на льночесальній машині?

3. Які машини входять у потокову лінію ПЛ-КЛ?

4. У яких зонах валкової чесальної машини здійснюється чесання льону?

5. Яка особливість витяжного приладу стрічкової машини для льону?

6. Яке призначення гребінного поля на рівничній машині для льону?

.Де про це читати:

1. Механическая технология текстильных материалов: Учеб. для вузов/А.Г.Севастьянов, Н.А.Осьмин, В.П.Щербаков и др..- М.: Легпромбытиздат, 1989. .- С. 150-204.

2. Труевцев Н.И. и др. Технология и оборудование текстильного производства. - М.: Легкая индустрия, 1975.- С.195-265.

3. Зотиков В.Е. и др. Механическая технология волокнистых материалов. М.: Гизлегпром, 1963 .-С.129-216.

4. Прядение, ткачество, вязание. /Р.Д.Ефремов, А.Г.Ковальский. - Учеб. пособие. - Киев: КТИЛП, 1989. - С. 22-25.

Лекція 7.

КРУТИЛЬНЕ ВИРОБНИЦТВО І ВИРОБНИЦТВО ТЕКСТУРОВАНИХ НИТОК

  У виробництві тканин і трикотажу в багатьох випадках застосовується одинична… У порівнянні з одиничною ниткою однієї і тієї ж лінійної щільності кручена нитка має більш високу міцність. У…

Виробництво крученого шовку

Шовк - сирець служить сировиною для виробництва крученого шовку, який одержують з'єднанням (суканням) і скручуванням декількох кінців ниток шовку-сирцю. В результаті нитка утворюється дуже міцною та рівномірною по лінійній щільності.

Технологічний процес шовкокрутильного виробництва складається з підготовки шовку до розмотування, розмотування, сукання, скручування, закріплення скрутки.

Сукання ниток із шовку полягає в з'єднанні декількох ниток шовку-сирцю при перемотуванні їх із декількох котушок на одну на крутильних машинах. Натяг усіх ниток при цьому повинен бути однаковим, що попереджає утворення дефекту при крутінні, який називають штопорністю. Кручену нитку зволожують або запарюють, щоб уникнути розкручування й утворення петель.

Кручені нитки фасонного скручування

Виходячи з принципових відмінностей методів, одержання крученої нитки фасонного скручування прийнято розділяти на три види: фасонну кручену пряжу,… Фасонна кручена пряжа складає найбільш різноманітну групу фасонних ниток.… Методів одержання фасонної пряжі дуже багато, наведемо схематично деякі з них.

Виробництво текстурованих ниток із хімічних волокон

Одним із представників текстурованих ниток є нитки - еластик. Нитка ___ (рис.7.8) із основного пакування проходить натяжний пристрій ___ через… Отримана нитка має високу об'ємність і розтяжність. Іншим видом високорозтяжних текстурованих ниток є звиті нитки, які утворюються гофруванням із тепловою обробкою та…

Самостійна робота

2. Скручування, прядильно-крутильна машина. 3. Скручування, крутильна машина подвійного крутіння. 4. Види текстурованих ниток і область їх застосування.

Лекція 8

ТКАЦТВО

Кінцевим продуктом ткацького виробництва є тканина, яка виробляється на ткацькому верстаті в результаті взаємодії переплетення двох систем ниток: основи та утка (рис.__ ). Нитки розташовані вздовж тканини, називаються основою, а поперек - утком.Нитки основи і утка переплітаються в тканині під прямим кутом.

 

Схема технологічного процесу ткацького виробництва

Для вироблення тканини на ткацькому верстаті потрібне утокове пакування й основне - ткацький навій, де нитки основи повинні бути намотані паралельно одна відносно одної у такій кількості, яка необхідна для створення тканини необхідної ширини (2000-3000 ниток).

У ткацькому виробництві вимоги до утокових і основних ниток різні.

1. Нитки основи на ткацькому верстаті при утворенні зіва багаторазово розтягуються, при русі піддаються тертю об металеві частини верстата. Тому до основної нитки ставляться підвищені вимоги. Нитка повинна бути міцною, пружною, гладкою та рівномірною по лінійній щільності.

Утокові нитки__________________________________________________

_________________________________________________________________

Тому в прядінні основна й утокова пряжа виробляється окремо, підготовка до ткацтва цих ниток різна. Для основних ниток вибирається сировина кращої якості, їм надається більше скручування. Основні нитки перед ткацтвом проходять більш складну підготовку, яка полягає в зміні форми пакування та довжини нитки на ній; у контролі якості нитки; у наданні нитці гладкості та додаткової міцності.

 

 
 

Загальна схема технологічного процесу ткацького виробництва подана на рис. 8.2.

Перемотування ниток на бобіни

Суть процесу перемотування основної пряжі полягає в тому, що нитка, змотуючись із нерухомих початків, проходить через натяжні та контрольно-очисні… Натяг ниток необхідний для того, щоб одержати правильну будову бобіни з… Для перевірки нитки по лінійній щільності й очищення її від пуху та сміття в процесі перемотування застосовують…

Снування основних ниток.

Схема партіоної снувальної машини зображена на рис.8.4. На снувальній рамці __ установлюється необхідна кількість бобін__ , із яких основні нитки… Пороки при снуванні. Обривність. Відходи. Основні пороки при снуванні такі:… защип- обірваний кінець однієї нитки прив'язується до кінця другої нитки на снувальному валі. Нахлест та защип є…

Шліхтування основних ниток

Схема шліхтувальної машини показана на рис.8.5.     Снувальні валики ___, які складають партію, установлюють на спеціальній стійці. Основні нитки з першого валика…

Проборка і прив'язка основи

Ламель - це деталь механізму основоспостерігача, призначеного для зупинки верстата при обриві нитки основи. Ламель має вигляд сталевої пластинки… У отвір 1 просмикують нитку основи, в отвір 2 вставляються рейки… Ремізки призначені для утворення зіва на ткацькому верстаті. Кожна ремізка складається з рамки з насадженими на неї…

Перемотування утокових ниток

Перемотування утокових ниток для човникових ткацьких верстатів робиться на утоково-мотальних машинах і автоматах. Якщо утокові нитки повинні поступати на верстати у бобінах, то їх одержують на мотальних машинах і автоматах, призначених для перемотування основних ниток.

При перемотуванні утокових ниток, так само як і при перемотуванні основних, поліпшуються їх технологічні властивості: вони очищаються від сміття і частково усуваються прядильні пороки, що дає можливість підвищити продуктивність ткацького верстату внаслідок зменшення обривності утка.

 

Принцип утворення тканини на ткацькому верстаті.

    Рис. 8.9 Схема _________________________________________________ Нитки основи, змотуючись із навою __, обгинають скало __, проходять через… Всі ці операції повторюються при формуванні кожного елемента тканини.

Загальні відомості про ткацькі верстати та їх класифікація

нитки основи переміщуються у вертикальному напрямку, розділяються відповідно до рисунка переплетення й утворюють зів; в утворений зів вводиться утокова нитка; прокладена у зіві утокова нитка прибивається до опушки тканини;

Самостійна робота

2. Класифікація зівоутворюючих механізмів Робота зівоутворюючих механізмів. 3. Операція прокладування утка в зів, сутність, призначення і способи… 4. Прокладування утка на човниковому ткацькому верстаті.Бойові механізми. Їхня класифікація. Пристрій бойового…

– Конец работы –

Используемые теги: Конспект, лекцій, курсу, Механічна, технологія, текстильних, матеріалів0.107

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Конспект лекцій з курсу Механічна технологія текстильних матеріалів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Конспект лекцій з курсу Управлінський облік Конспект лекцій дає змогу ознайомитися з основами сучасного обліку й навчитися їх практичному застосуванню
ХАРКІВСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ... МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА... Конспект лекцій з курсу Управлінський облік...

З курсу Моделювання та прогнозування як конспект лекцій з дисципліни Конспект лекцій
Сумський державний університет... Конспект лекцій з курсу Моделювання та прогнозування...

Конспект лекцій як конспект лекцій з курсу Експлуатація та обслуговування машин
СУМСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ЕКСПЛУАТАЦІЯ ТА ОБСЛУГОВУВАННЯ МАШИН...

Лекція 1. Сенс визначення філософія Сходу у контексті протиставлення європейській історії філософії. Лекція 2. Витоки філософії Індії. Лекція 3. Санкх’я та йога Патанджалі. Лекція 4. Вайшешика і ньяя
Стародавність та Середньовіччя... ЗМІСТ... ВСТУП Лекція Сенс визначення філософія Сходу у контексті протиставлення європейській історії філософії...

Конспект лекционного курса по дисциплине Философия Конспект лекцій
Українська інженерно педагогічна академія... ФІЛОСОФІЯ Конспект лекцій...

Лекція 1. Вступ до курсу історії України 1. Курс історії України в системі гуманітарних наук. Предмет, мета та завдання курсу. 2. Періодизація історії України
Лекція Вступ до курсу історії України План...

КОНСПЕКТ ЛЕКЦИЙ по курсу Архитектурное материаловедение Конспект лекций по курсу Архитектурное материаловедение
ФГОУ ВПО ЮЖНЫЙ ФЕДЕРАЛЬНЫЙ УНИВЕРСИТЕТ... ИНСТИТУТ Архитектуры и искусств... КАФЕДРА ИНЖЕНЕРНО строительных ДИСЦИПЛИН...

Краткий курс механики в качестве программы и методических указаний по изучению курса Физика Краткий курс механики: Программа и методические указания по изучению курса Физика / С
Федеральное агентство железнодорожного транспорта... Омский государственный университет путей сообщения...

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з дисципліни Економічна і соціальна географія світу Конспект лекцій з дисципліни Економічна і соціальна географія світу розроблений викладачем 1 категорії Рибаченко І.М. Затверджений на засіданні циклової комісії загальноосвітніх дисциплін
МІНІСТЕРСТВО НАУКИ І ОСВІТИ УКРАЇНИ Верстатоінструментальний технікум... НАЦІОНАЛЬНОГО ТЕХНІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ... ХПІ...

ТЕМАТИКА КУРСУ ЛЕКЦІЙ ІСТОРІЯ УКРАЇНИ. Ввідна лекція. 1.Предмет і завдання курсу. Періодизація історії України
Ввідна лекція... План...

0.039
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам