Одержання рівниці. Рівнична машина


Щоб одержати зі стрічки пряжу, її необхідно стоншити у 50-200 разів і додати міцність скручуванням волокон. Прядильні машини, на котрих можна відразу утворити пряжу зі стрічки, ще не одержали широкого поширення. Тому стоншення стрічки виконують у два прийоми: спочатку виробляється продукт, проміжний по лінійній щільності (товщині) між стрічкою і пряжею. Цей продукт називають рівницею, а машину - рівничною. При одержанні стоншеного продукту (рівниці) робиться його зміцнення скручуванням.

Суть скручування полягає в повороті кожного перетину продукту навколо своєї осі відносно сусідніх на деякий кут. При цьому плоскорозташовані волокна - мичка з паралелізованими волокнами перетворюється в рівницю круглого перетину. Між волокнами у рівниці за рахунок їх тиску у напрямку до осі продукту виникає сила тертя, що додає рівниці необхідну міцність. Розрізняють праве (z) і ліве (s) скручування. На рівничних машинах застосовується тільки праве скручування.


Розглянемо загальний устрійрівничної машини (рис.3.8). Вона складається з органів живлення, витяжного приладу і крутильно-мотального механізму. Стрічка з тазів1 вибирається валиками 2_, і спрямовується у витяжний прилад 4 водилкою 3. Для скручування вздовж усієї машини встановлено два ряди веретен, розташованих у шаховому порядку.

Веретено (рис. 3.9.) являє собою круглий стрижень 1, на верхній кінець якого надіта рогулька 4, з'єднання рогульки з веретенами роз’ємне. При знятті рогульки на веретено можна насадити котушку. Рогулька має дві гілки, одна з яких – пустотіла 3. По каналу гілки проходить рівниця, що обгинає два-три рази лапку 5, проходить через її вічко 6 та намотується на котушку6. Гілка 2 рогульки використовується для врівноважування.

 

Котушки і веретена з рогульками обертаються в одному напрямку. Котушки сидять на веретенах вільно й обертаються з більшою швидкістю. Випереджуючи веретено з рогулькою, котушка намотує на себе рівницю. Коли котушка випередить лапку на один обіг, буде намотаний один виток.

Веретена обертаються з постійною швидкістю. Обертання котушки розраховано так, щоб вона, випереджала веретено з рогулькою, намотувала рівницю, що випускається витяжним приладом, із невеликим по розмірі натягом. При швидкому обертанні веретен і котушок одночасно відбувається скручування та намотування рівниці.

Всі котушки розташовані на рухливій каретці, що разом із котушками рухається зворотно-поступально вгору та вниз. Внаслідок цього витки рівниці, розташовуються поруч один з одним, створюючи шар. З кожним новим шаром розмах ходу каретки скорочується на постійну величину. За рахунок цього утворюється пакування у вигляді циліндра з усіченими конусами на кінцях.

Структура намотування циліндрична. Кожний шар намотується на циліндричну поверхню, утворену попереднім шаром. Довжина кожного наступного шару коротша за довжину попереднього. Це робиться для того, щоб крайні витки шару не спадали з попередніх шарів. У результаті котушка з рівницею має форму циліндра з двома усіченими конусами.