Експлуатація технічних засобів служби пального.

Всі види технічних засобів служби пального повинні знаходитись в експлуатації з врахуванням проведення технічного обслуговування та всіх видів ремонту визначений амортизаційний період.

Норми амортизаційних періодів на технічні засоби служби пального до списання, визначені наказом МО України від 2011р. №828 про введення в дію Керівництва зі встановлення строків корисної експлуатації до ремонту та списання технічних засобів служби пально-мастильних матеріалів.

Організація належної експлуатації (застосування, зберігання, технічне обслуговування та ремонт) технічних засобів є однією з основних умов, які забезпечують їх справність і надійність у роботі.

З метою забезпечення постійної готовності технічних засобів, скорочення кількості технічних засобів, які знаходяться в експлуатації, більш інтенсивного використання технічних засобів застарілих марок, знятих з виробництва, і забезпечення рівномірного (поступового) їх виходу в ремонт, командирам військових частин дозволяється збільшувати до двох річних норм витрати моторесурсів одних технічних засобів за рахунок скорочення витрати моторесурсів інших, однотипних технічних засобів тієї самої групи експлуатації.

У цьому разі загальна витрата моторесурсів даного типу технічних засобів і груп експлуатації не повинна перевищувати встановленої сумарної річної норми. При цьому у формулярі (паспорті) технічного засобу робляться відповідні записи.

Технічні засоби застарілих марок експлуатуються в першу чергу.

Автомобільні засоби заправки та транспортування спеціального палива і пального розподіляються на стройову, навчальну і транспортну групи експлуатації.

Зарахування технічних засобів до групи експлуатації здійснюється на підставі штату та оголошується наказом командира військової частини.

До стройової групи зараховуються нові, справні технічні засоби, які мають найбільший резерв напрацювання (ресурс) до чергового ремонту (регламентного технічного обслуговування).

Технічні засоби стройової групи знаходяться на зберіганні і використовуються тільки за планами бойової підготовки.

До навчальної групи зараховуються технічні засоби, призначені для навчання особового складу практичному водінню і використанню спеціального обладнання, розташованого на автомобільному шасі.

До транспортної групи зараховуються технічні засоби, призначені для забезпечення повсякденної діяльності військової частини.

Використання технічних засобів стройової і транспортної групи для навчання особового складу категорично забороняється.

На групи експлуатації не розподіляються автомобільні засоби транспортування пального, які змонтовані на причепах (причепи-цистерни).

Витрата ресурсу для них пропонується в таких самих обсягах, що й для технічних засобів:

- (тягачів), за якими вони закріплені;

- позаштатні технічні засоби;

- технічні засоби, які зараховані до резерву (запасу) Центру.

Експлуатація технічних засобів організовується відповідно до річного та місячного планів експлуатації і ремонту.

Технічні засоби дозволяється використовувати лише за прямим призначенням.

У мирний час забороняється використовувати технічні засоби:

- позаштатні і ті, що використали ліміт напрацювання;

- несправні і ті, що не пройшли технічне обслуговування та не забезпечують безпеку руху (роботи);

- водіям (мотористам, операторам), які не мають відповідної підготовки для управління технічними засобами і посвідчення на право експлуатації цих засобів;

- для виконання робіт, що призводять до перевантаження;

- які знаходяться у непорушному запасі, зокрема тих, що згідно з планами задіяні

на технічне обслуговування, опробування і переконсервацію, для проведення навчань (навчальних зборів) з приписним особовим складом, під час перевірки та інспектування військ (сил) за рішенням старших начальників, а також для забезпечення виконання завдань за рішенням Кабінету Міністрів України і Міністра оборони України.

Технічне обслуговування спеціального обладнання технічних засобів, змонтованого на автомобільному базовому шасі, здійснюється одночасно з технічним обслуговуванням базових шасі, відповідно до вимог Керівництва з регламентованого технічного обслуговування і регламентного ремонту технічних засобів служби пального, затвердженого наказом заступника Міністра оборони - начальника тилу Збройних Сил від 28 вересня 1989 №96.

Нові технічні засоби служби пального, а також технічні засоби, які пройшли капітальний або середній ремонт, підлягають обкатці згідно з вимогами заводів-виробників та відповідних інструкцій.

У період обкатки технічні засоби, як правило, використовуються для забезпечення поточних робіт з приймання, транспортування і видачі пального. У період обкатки дозволяється робота засобів перекачування ”на кільце” не більше 50 % загальної норми напрацювання на обкатку.

Напрацювання на обкатку технічного засобу здійснюється понад встановленої річної норми експлуатації.

Постановка технічних засобів на довгострокове зберігання здійснюється тільки після проведення їх обкатки в повному обсязі. Про проведення обкатки робиться запис у формулярі (паспорті) технічного засобу.

Усі технічні засоби, використання яких не планується протягом трьох і більше місяців, а також понадштатні технічні засоби підлягають постановці на зберігання.

Постановка і зняття технічних засобів зі зберігання оформлюється наказом командира військової частини.

Відповідальність за належну організацію експлуатації технічних засобів і підтримання їх у постійній готовності до використання за призначенням несуть командири військових частин, їх заступники з логістики і озброєння (з технічної частини) та начальники служби пального військових частин.

До експлуатації технічних засобів допускаються особи, які пройшли спеціальну підготовку і мають посвідчення на право експлуатації цих засобів. Особи, допущені до експлуатації технічних засобів, оголошуються наказом командира військової частини.

До експлуатації технічних засобів, які підлягають реєстрації в органах державного нагляду за охороною праці МОУ, допускаються тільки особи, які мають відповідні посвідчення (дозволи), видані організацією, яка має ліцензію (дозвіл) на підготовку спеціалістів для обслуговування таких засобів.

Номер наказу і прізвище особи, за якою закріплені технічні засоби, заносяться до паспортів і формулярів цих технічних засобів.

Контроль за станом технічних засобів, правильністю їх експлуатації, витратою моторесурсів і пального здійснюється:

- начальником служби пального військової частини, заступником начальника ЦЗП - не рідше одного разу на місяць;

- начальником служби пального з’єднання - не рідше одного разу в квартал;

- начальником ЦЗП - не рідше одного разу в шість місяців;

- заступником командира з’єднання, військової частини з логістики (озброєння)

- не рідше одного разу в шість місяців;

- начальником служби пального виду ЗСУ за планами, затвердженими відповідними начальниками логістики, але не рідше одного разу на рік.

Начальником служби пального або посадовою особою, яка призначена командиром військової частини, перевіряється правильність ведення книги обліку роботи машин, витрати пального і мастильних матеріалів - не рідше одного разу на тиждень, а облік витрати ресурсу у формулярах (паспортах) - не рідше одного разу на місяць. Терміни і обсяги перевірок визначаються річними і місячними планами. За результатами перевірки у військових частинах, з’єднаннях, видах ЗСУ за необхідності видаються накази.