Постійні норми витрати пального.

Постійні норми витрати пального (в подальшому норми витрати пального) для озброєння і техніки Збройних Сил України визначені наказами Міністра оборони України.

Норми витрати пального () для автомобільної техніки при її використанні, передбачені:

- Основна норма – для автомобільної техніки, робота якої не враховується в тонно-кілометрах, через недоцільність або неможливість такого обліку. Ця норма витрати пального вимірюється в літрах на 100 км пробігу автомобіля.

;

- Лінійна норма – для автомобільної техніки, робота якої враховується в тонно-кілометрах і застосовується госпрозрахунковими військовими частинами (підрозділами, організаціями, закладами), а також автотранспортними військовими частинами або підрозділами, виділеними в повному складі для вантажоперевезень. Ця норма витрати пального вимірюється в літрах на 100 км пробігу автомобіля, на кожну тонну вантажу.

Основні і лінійні норми витрати пального сідельних тягачів встановлюються наказом Міністра оборони України окремо при їх русі без напівпричепів та з напівпричепами. При експлуатації спеціалізованих автомобілів, на яких встановлено спеціальне обладнання або озброєння, витрата пального на пересування визначається за основною або лінійною нормою витрати, яка визначена для базового шасі. Разом з тим, необхідно враховувати, що, якщо маса встановленого спеціального обладнання або озброєння перевищує номінальну вантажопідйомність базового автомобіля, то основна норма витрати збільшується на кожну тону перевищення номінальної вантажопідйомності автомобіля у відповідності до норм, встановлених наказом Міністра оборони України. Якщо маса спеціального обладнання або озброєння менша номінальної вантажопідйомності автомобіля, то основна норма витрати пального відповідно зменшується на кожну тону зниження номінальної вантажопідйомності автомобіля. При експлуатації автомобілів-самоскидів та автопоїздів із самоскидними кузовами додатково до основної або лінійної норми витрати пального додається, відповідно до наказу, норма витрати пального на розвантаження вантажу на кожний рейс.

Норми витрати пального для автомобілів встановлюються для окремих машин, які рухаються в середньо-пересічній місцевості по сухій не асфальтованій дорозі при температурі повітря не нижче 0°С.

 

Для гусеничних тягачів і транспортерів-тягачів при їх використанні норми витрати пального вимірюються: в літрах на 1 км шляху, на 1 год. роботи під час руху, на 1 год. роботи на місці без навантаження.

Основною нормою, згідно якої ведеться облік витрати пального, являється норма витрати пального, яка вимірюється в літрах на 1 км шляху.

У випадках, коли тягачі працюють з навісним обладнанням або використовуються для евакуації машин, застосовується норма витрати пального, яка вимірюється в літрах на 1 годину роботи під час руху.


Норма витрати пального, яка вимірюється в літрах на 1 год. роботи на місці без навантаження, застосовується при обліку витрати пального під час проведення занять з технічної підготовки, пов’язаних з тривалою роботою двигуна тягача на місці.

 

Для тракторів при їх використанні норми витрати пального вимірюються: в літрах на 1 год. роботи під час руху без причепа, на 1 год. під час руху з причепом, на 1 год. роботи на місці без навантаження.

Основною нормою, згідно якої ведеться облік витрати пального, являється норма витрати пального, яка вимірюється в літрах на 1 год. роботи під час руху без причепа.

Норми витрати пального, які вимірюються в літрах на 1 год. під час руху з причепом, на 1 год. роботи на місці без навантаження застосовуються при обліку витрати пального при експлуатації тракторів з навісним обладнанням, буксируванні причепу та їх роботі на місці без навантаження.

Витрата автомобільного бензину для пускових двигунів тракторів встановлюється в літрах на 100 л витрати основного пального.

Норми витрати пального для автомобільної техніки,гусеничних тягачів і транспортерів-тягачів,тракторів та причепів на утримання (проведення номерних технічних обслуговувань та ремонтів), консервацію, переконсервацію, переведення техніки на сезонну її експлуатацію вимірюється в літрах.

Для бронетанкового озброєння - колісних БТР при їх використанні, норми витрати пального вимірюються: в літрах на 100 км шляху, на 1 км на плаву, на 1 год. на плаву.

Основною нормою, згідно якої ведеться облік витрати пального, являється норма витрати пального, яка вимірюється в літрах на 100 км шляху.

Норми витрати пального, які вимірюються в літрах на 1 км на плаву, на 1 год. на плаву, застосовуються при обліку витрати пального при переборюванні водних перешкод колісними БТР.

Для бронетанкового озброєння - танків, САУ, БМП, БМД і гусеничних БТР при їх використанні, норми витрати пального вимірюються: в літрах на 1 км шляху, на 1 год. роботи під час руху, на 1 год. роботи на місці, на 1 км під водою, на 1 год. під водою.

Основною нормою, згідно якої ведеться облік витрати пального, являється норма витрати пального, яка вимірюється в літрах на 1 км шляху.

Норми витрати пального, які вимірюються в літрах на 1 год. роботи на місці, застосовуються під час обліку витрати пального при проведенні робіт по підготовці машин до довготривалого і короткотривалого зберігання, переконсервації і проведенні занять з бойової підготовки, пов’язаних з тривалою роботою двигунів на місці.

Норми витрати пального, які вимірюються в літрах на 1 год. роботи на місці, застосовуються під час обліку витрати пального при проведенні робіт з навісним обладнанням, евакуації машин, а також під час проведення навчально-бойових маневрів під час проведення навчань.

Норми витрати пального, які вимірюються в літрах на 1 км під водою, на 1 год. під водою застосовуються при обліку витрати пального при переборюванні водних перешкод танками, САУ, БМП, БМД і гусеничними БТР.

Норми витрати пального для бронетанкового озброєнняна утримання (проведення номерних технічних обслуговування та ремонтів), консервацію, переконсервацію, переведення техніки на сезонну її експлуатацію вимірюється в літрах.

Норми витрати пального для інженерної техніки, пересувних вантажопідйомних, підйомно-транспортних та дорожніх народногосподарських машин, технічних засобів дорожньої служби і служби пального.

При використанні інженерної техніки, пересувних вантажопідйомних, підйомно-транспортних та дорожніх народногосподарських машин, технічних засобів дорожньої служби і служби пального, змонтованих на шасі автомобілів та озброєння різних марок, витрата пального на пробіг до місця виконання робіт і зворотно визначається згідно норм, встановлених для базової техніки (базових шасі). На виконання вказаною технікою спеціалізованих робіт (робота бурильних установок, заправка техніки пальним, робота автомобільного крана та ін.) встановлюється норма витрати пального на 1 машино-годину роботи.

Загальна витрата пального визначається як сума витрат на пробіг і на відпрацьовані машино-години.

Для інженерної техніки ─ буксирно-моторних катерів та човнових моторів норма витрати пального вимірюється в літрах на 1 машино-годину роботи двигуна.

Норми витрати пального для інженерної техніки, пересувних вантажопідйомних, підйомно-транспортних та дорожніх народногосподарських машин, технічних засобів дорожньої служби і служби пального на утримання (проведення номерних технічних обслуговування та ремонтів), консервацію, переконсервацію, переведення техніки на сезонну її експлуатацію вимірюється в літрах.

Для агрегатів (стаціонарних та пересувних) витрата пального вимірюється в літрах на 1 год. роботи під навантаженням, на 1 год. роботи без навантаження.

Основною нормою, згідно якої ведеться облік витрати пального, являється норма витрати пального, яка вимірюється в літрах на 1 год. роботи під навантаженням.

Норми витрати пального, які вимірюються в літрах на 1 год. без навантаження, застосовуються при обліку витрати пального під час проведення занять із спеціальної підготовки особового складу та випробуванні двигунів агрегатів.

Для літаючих апаратів (літаків і вертольотів) витрата пального вимірюється в кг на годину роботи в повітрі, на 1 год. роботи на землі.

Основною нормою, згідно якої ведеться облік витрати пального, являється норма витрати пального, яка вимірюється в кг на 1 год. роботи в повітрі

Норми витрати пального, які вимірюються в кг на 1год. роботи на землі, застосовуються при обліку витрати пального під час проведення випробування двигунів перед польотами та під час рулювання.

Норми витрати пускового пального визначаються в процентах від витрати основного пального. При польотах літаків з вертикальним зльотом і посадкою додатково встановлюється норма витрати пального в кг на одну годину польоту під час зльоту та посадки. Крім того, на вертикальний зліт і посадку встановлюється норма витрати пального при наявності режиму розгону та гальмування літака протягом визначеного терміну.

Для надводних кораблів і суден ВМС витрата пального вимірюється в кг на 1 милю ходу, на 1 ходову годину, на 1 годину роботи одного допоміжного механізму, на 1 годину роботи одного головного двигуна на холостому ходу, на 1 годину стоянки з прогрітими механізмами, на 1 добу стоянки з головним черговим котлом.

Основною нормою, згідно якої ведеться облік витрати пального, являється норма витрати пального, яка вимірюється в кг на 1 милю ходу.

Інші норми витрати пального застосовуються в залежності від умов та режимів експлуатації кораблів та суден.

 

Надбавки до норм витрат пального.

Норми витрати пального для наземної техніки та озброєння встановлюються для окремих машин, які рухаються в середньо-пересічній місцевості по сухій незаасфальтованій дорозі при температурі повітря не нижче 0°С. Однак, часто техніка експлуатується в умовах відмінних від тих, для яких встановлені норми витрати пального: в зимових умовах, в гірській місцевості, в період навчань, в кар’єрах, а також при роботі техніки з причепами, при русі по дорогах зі складним планом, при водінні машин в колонах, при навчанні водіїв водінню машин та в інших випадках. В таких випадках встановлюються надбавки, які вимірюються в процентах (%) до норми витрати пального.

Надбавка до норми витрати пального при буксируванні причепів автомобілями вимірюється в літрах на 100 км на кожну тонну ваги причепа, який буксирується.

Величини надбавок до норми витрати пального, в залежності від умов експлуатації, встановлюються наказами Міністра оборони України, в яких визначаються норми витрати пального для видів техніки Збройних Сил України.