Порядок проведення інвентаризації матеріальних засобів у військовій частині.

Інвентаризація матеріальних засобів проводиться: - як самостійна форма контролю;

- при проведенні перевірки і ревізії; - при прийомі (передачі) посади матеріально

- відповідальною особою; - коли матеріально - відповідальна особа іде у відпустку (довготривале відрядження та ін.) зі здачею справ і подальшим поверненням її до виконання своїх обов’язків; - при переході частини на забезпечення в іншу частину (з’єднання);

- при розформуванні військової частини.

Як самостійна форма контролю інвентаризація проводиться внутрішньою перевірочною комісією (ВПК) військової частини в наступні терміни:

- всіх матеріальних засобів служби пально-мастильних матеріалів - один раз на рік станом на 1 січня;

- паливо-мастильних матеріалів, бланків документів суворого обліку (чекових вимог) - не менше одного разу на місяць.

Внутрішня перевірочна комісія призначається наказом командира військової частини терміном на 1 рік за місяць до початку календарного року. Комісія складається з підкомісій за родами військ і службами.

Склад комісії підбирається заступником командира військової частини з тилу, узгоджується з начальником штабу, начальниками родів військ і служб.

В окремій роті та її рівних підрозділах створюється одна комісія для перевірки усіх служб. Головою внутрішньої перевірочної комісії призначається офіцер за посадою не нижчою командира роти, членами комісії - офіцери, прапорщики і сержанти контрактної (надстрокової) служби, а також робітники і службовці військової частини, які знають організацію і ведення військового господарства і не пов’язані в службовому відношенні з посадовими особами, які перевіряються.

На час роботи голова і члени комісії звільняться від своїх службових обов’язків.

Перед початком роботи внутрішньої перевірочної комісії проводяться наступні заходи:

- розробляється план інвентаризації із виказанням у ньому об’єктів, що підлягають інвентаризації (склади, майстерні, підрозділи, діловодство, тощо); часу початку і закінчення роботи по кожному об’єкту, питань, що підлягають перевірці; часу подання акту інвентаризації на затвердження командиру військової частини;

- проводиться інструктаж членів внутрішньої перевірочної комісії командиром військової частини або призначеною ним посадовою особою про мету і завдання інвентаризації матеріальних засобів та порядок роботи комісії;

- вивчаються членами комісії накази, директиви, статути, положення, постанови, керівництва та інструкції з питань організації та ведення військового господарства, обліку та звітності;

- члени комісії знайомляться з перепискою родів військ і служб з питань господарської діяльності, з висновками вищого органу за наданими військовою частиною звітами, передбачених відповідними табелями, а також з актами та матеріалами попередньої інвентаризації (перевірки, документальної ревізії).

План проведення інвентаризації розробляється і підписується головою внутрішньої перевірочної комісії та затверджується командиром військової частини.

Внутрішня перевірочна комісія при проведенні інвентаризації матеріальних засобів має право:

- перевіряти в підрозділах, на складах, у парках та на інших об’єктах наявність,

якісний стан і умови зберігання матеріальних засобів;

- перевіряти всі документи, книги і картки обліку матеріальних засобів, звіти і службову переписку служб, що перевіряються;

- вимагати від начальників служб та інших посадових осіб військової частини надання необхідних довідок (відомостей) і пояснень;

- при наявності зловживань вилучати документи і додавати їх до акту інвентаризації матеріальних засобів або перевірки господарської діяльності;

- знімати копії з документів, а у випадках необхідності опечатувати справи з документами, а також склади (сховища).

Внутрішня перевірочна комісія при проведенні інвентаризації повинна:

- перевірити фактичну наявність матеріальних засобів у підрозділах, на складах, у майстернях та інших об’єктах військового господарства;

- порівняти дані фактичної наявності з обліковими даними діловодства;

- перевірити якісний стан та комплектність матеріальних засобів;

- перевірити наявність бланків суворого обліку.

Інвентаризація матеріальних засобів проводиться в присутності і при обов’язковій участі матеріально-відповідальних осіб.

Наявність матеріальних засобів визначається в тих одиницях вимірювання, в яких ведеться їх облік.

Результати перевірки оформлюються у відомості наявності і якісного стану матеріальних засобів встановленої форми.

Результати проведення інвентаризації оформляються актом довільної форми.

В акті відображаються розділи, з відповідних питань, з яких проводилась інвентаризація.

До акту обов’язково додаються відомості перевірки наявності матеріальних засобів на складі, в підрозділах та інших об’єктах.

При необхідності до акту, крім відомостей, додаються пояснення посадових осіб, різного роду довідки та інші документи, які пояснюють окремі положення і висновки.

Акт підписується членами ВПК, затверджується командиром військової частини. З ним ознайомлюються зацікавлені посадові особи.

Акт повинен бути конкретним і спиратися на документально підтверджені факти. Висновки, не підтверджені документами, в акт не записуються. Поряд з недоліками і порушеннями, виявленими в процесі перевірки, в акті визначаються і позитивні сторони діяльності служби, досягнення забезпечення збереження матеріальних засобів, режими економії та інші питання.

Результати перевірки оголошуються в наказі командира частини, в якому вказуються як недоліки у роботі так і здобутки, заходи щодо усунення недоліків. Контроль за виконанням пропозицій по акту перевірки здійснює командир військової частини і вищий командир (начальник), який призначив перевірку.

За результатами перевірки головою ВПК проводиться розбір з детальним аналізом позитивних сторін в діяльності військової частини або окремої служби , виявлених недоліків, причин їх виникнення і пропозицій щодо усунення цих недоліків.

В усіх випадках виявлення нестач, що перевищують норми природних втрат чи надлишків, а також незаконної витрати матеріальних засобів або зловживань з боку посадових осіб військової частини голова ВПК зобов’язаний негайно зупинити незаконні дії і доповісти про це командиру частини для прийняття заходів.

За приховування або сприяння приховуванню фактів нестач, розкрадань, псування, незаконного одержання або витрати матеріальних засобів, а також за непред’явлення документів або пред’явлення неправильних документів винуваті посадові особи притягуються до дисциплінарної або карної відповідальності.

У свою чергу, ті які перевіряють, за приховування виявлених порушень в діяльності посадових осіб, а також за недобросовісне проведення і неправильне висвітлення в акті фактичного стану справ також несуть відповідальність у дисциплінарному або карному порядку.