Витрата пального.

Витратою пальногофактичною () вважається кількість пального, фактично (практично) спалена двигунами, освітлювальними і нагрівальними установками, а також використана як розчинник для розрідження мастила в системі змащування двигуна й агрегатах трансмісії та для санітарно-гігієнічних потреб.

Витрата пального фактична () визначається шляхом співставлення наявної кількості пального до тієї, яка була до початку його використання. При використанні машин, їх експлуатації, витрата пального фактична визначається шляхом співставлення наявної кількості пального в баках машини до тієї кількості, яка була до початку експлуатації машини. Наявність пального в баках машин визначається шляхом його заміру щупом до і після експлуатації машини або доливанням пального в баки машини до повної їх місткості.

= - ;

- наявність пального до початку експлуатації машини;

- наявність пального після експлуатації машини.

Витрата пального нормативна () - кількість пального яка може бути витрачена при експлуатації техніки та на інші потреби у відповідності до встановлених норм.

Вона визначається розрахунковим способом в залежності від умов експлуатації та норм витрат пального.

Для техніки, норма витрати пального для якої визначається в залежності від пройденого шляху (км, милі), витрата пального нормативна визначається:

- довжина маршруту, км (милі);

- норма витрати пального, л (кг)/ км (миля).

Для техніки, норма витрати пального для якої визначається в залежності від терміну експлуатації, витрата пального нормативна визначається:

- час експлуатації техніки, год.;

- норма витрати пального, л (кг)/ год.

Однак, необхідно враховувати те, що техніка експлуатується в певних умовах, і, в залежності від цих умов, в розрахунках можуть застосовуватися надбавки до норм витрат пального. Тоді витрата пального нормативна визначається:

;

- надбавка до норми витрати пального і – тих умов експлуатації, в числовому значенні.

Витрати пального визначаються в цілих одиницях виміру, математично округлюючи отримане значення.

Після визначення витрати пального нормативної та знаючи витрату пального фактичну, можна визначити, чи була економія або перевитрата пального під час експлуатації техніки.

Економія пального визначається:

при

Необхідно враховувати, що надбавки до норм витрат пального в наказі визначаються максимальними для певних умов експлуатації. Наприклад, при експлуатації автомобілів в зимовий період при сталій температурі повітря нижче 0°C надбавка до норми витрати пального складає не більше 10%. Тому, при використанні надбавок до норм витрати пального, економія пального не визначається (крім випадків використання надбавки до норми витрати пального при буксируванні причепа).

Перевитрата пального визначається:

при

У випадках визначення наявності перевитрати пального, експлуатація техніки припиняється і вона підлягає ремонту. За експлуатацію несправної техніки відповідальні особи притягуються до дисциплінарної та матеріальної відповідальності.

Списується витрата пального фактична на підставі наступних облікових документів:

- на наземних машинах –згідно шляхових листів;

- на стаціонарних та пересувних агрегатах – згідно робочих листів агрегатів;

- на літаках – згідно льотних листів;

- на кораблях – згідно машинно-вахтових журналів.

В інших випадках витрата палива фактична списується згідно актів, затверджених командиром.