Слухання

Пропоную послухати пісні у виконанні Поля Робсона – американського співака і актора афроамериканського походження, борця за рівноправність людей усіх рас, Він був одним із перших джазових виконавців та першим серед афроамериканців грав великі ролі у Голівуді. У 27 років молодий музикант розпочав кар’єру співака. Він виконував музику свого народу: негритянські народні пісні, спірічуели, джаз.

Батько П.Робсона був священиком і проповідував рівноправність людей усіх рас. Співак усім своїм життям і творчістю доводив це батьківське переконання.

Поль Робсон не мав музичної освіти, але був талановитою людиною з сильним і красивим басом. Також він сприяв поширенню музики свого народу: негритянської народної пісні.

 

Прослухайте спірічуел у виконанні Поля Робсона і дайте відповіді на запитання:

· Що ви відчуваєте у музиці?

· Які думки, надії та сподівання вклав у музику її творець й виконавець?

 

Відомості про композитора Дж. Гершвіна

Американський композитор і піаніст Джордж Гершвін мав російське коріння. Його батько приїхав до Америки з Росії слідом за коханою дівчиною, з якою він побрався і виростив чотирьох дітей. Джордж народився в бідному районі Нью-Йорка і часто називав себе «вихованцем нью-йоркських негрів». До шести років хлопчик не виявляв музичних здібностей, та згодом, почувши прекрасні мелодії, він забув про дитячі ігри та друзів. Коли старшому братові купили піаніно, Джордж майже самотужки навчився грати.

Усупереч волі батьків у 14 років він улаштувався на роботу до нотної крамниці, де мав грати популярні мелодії для відвідувачів. Надзвичайні музичні здібності та щоденна копітка робота над собою дали результати: Гершвін без спеціальної музичної освіти став блискучим піаністом-віртуозом.

У його творчості яскраво і колоритно озвалася музика джазу. Вона впливала на музиканта, і тому всі його твори проникнуті її інтонаціями та ритмом.

Мотивами джазу, інтонаціями негритянських пісень сповнена музика кращого твору композитора – опери «Поргі та Бесс».

Якось Джордж Гершвін узяв до рук новий модний роман, перегорнув кілька сторінок і одразу захопився драматичною історією про життя негритянського робочого поселення.

Сюжет був яскравим і динамічним — про дружбу і зраду, любов і ненависть, життя і смерть. Сподобалися образи головних героїв — негритянської дівчини Бесс та її вірного друга та захисника убогого каліки Поргі.

А ще в романі Дюбозе Хейворда жила музика: пісні, що супроводжували веселі і сумні події, тихе перебирання струн гітари, бадьорі марші і ніжні колискові... За кілька днів композитор і письменник уже обговорювали лібрето і побудову опери за романом. Назву вирішили не змінювати — «Поргі і Бесс»... Так розпочалась робота над одним із найвидатніших творів у історії не лише американської, а й світової музичної культури.

Щоб надихнутися народною музикою, композитор деякий час жив у маленькому острівному негритянському поселенні. В опері Гершвіна вперше в історії музичного театру США негри викликали глибоку повагу і співчуття.

1935 року (через 10 років після початку роботи над оперою) відбулася її прем’єра, після якої глядачі чверть години аплодували, захоплені музикою талановитого композитора. «Поргі та Бесс» була названою народною оперою.

Сьогодні ми з вами слухатимемо фрагмент з цієї опери – Колискову Клари.

Найпершою мелодією нашого життя є колискова. Дитина ще не розуміє живої мови, однак слухає спокійну, світлу мелодію – і засинає. У колисковій пісні передано почуття великої любові та ніжності до немовляти, а ліричний настрій створюється завдяки плавним погойдуванням та спокійним ритмам.

 

Послухайте «Колискову» і дайте відповіді на запитання:

· Чи зрозумілою є музична мова колискової Дж. Гершвіна без перекладу з англійської?

· Чи впливає вона на емоційний стан слухачів?

 

Слухання. Дж. Гершвін. „Колискова Клари” з опери „Поргі і Бесс”

· Який характер прослуханого твору?

· В якому темпі звучить музика?

· Які засоби виразності використовуються у цьому творі?

· Що є спільного у колисковій з опери та відомих вам українських колискових («Котику сіренький», «Ой ходить сон», та ін.)? Чим вони різняться?

 

III .Виконання музичної розспівки .

 

У пісні «Колискова» є ноти, з’єднані дужкою. Це ліга. За допомогою ліги можна подовжити тривалість нот, як у пісні «Музика». Але найчастіше ліга з’єднує у безперервне звучання суміжні ноти однієї висоти у сусідніх тактах.

Фермата (затримка) – дозволяє виконавцю довільно подовжити тривалість звука.

 

 

Розучування пісні. „Колискова” з опери „Поргі і Бесс” Дж. Гершвіна

Отже, пропоную розучити цю чудову колискову, що сповнена любові й ніжності до немовляти.

(Приділення уваги синкопірованому ритму, намагання передати особливий джазовий колорит музичного твору)