Вступне слово вчителя .

На попередньому ми ознайомилися з музикою афроамериканських народів. Сьогодні пропоную повернутися в давні часи й ознайомитися з музикою, у якій яскраво розкривається невичерпаний світ людських почуттів, - із музикою Й.С.Баха.

 

Послухайте вірш. Ви зрозумієте, що музика не потребує перекладу.

 

Нам любий Бах... Та як про це сказать?

Не те, щоб нині музики не стало,

але такого чистого кристалу

не дарувала неба благодать.

Які ж у ній гармонії палкі,

яка ж оце всеобіймуща совість,

яка і досі незбагненна повість

про мою душу, ввергнуту в віки!

 

Такі слова присвятив російський поет Микола Ушаков великому німецькому композиторові Йоганну Себастіану Баху. Їх розділяє майже два століття, але пов'язує прекрасна, вічно молода музика, зрозуміла всьому світові без перекладів і пояснень.

Отже, надамо слово нашим доповідачам!

 

Біографи Й. С. Баха

Йоганн Себастіан Бах народився у німецькому містечку Ейзенах, у музичній родині. Батько навчав його гри на скрипці; хлопчик співав у хорі міської школи.

У 9 років Йоганн Себастіан осиротів, його вихователем став старший брат Йоганн Крістоф. Він був органістом у церкві і продовжив музичні заняття з хлопчиком.

Якось Себастіан дізнався, що брат ховає у шафі зошит із творами видатних композиторів. Понад півроку десятирічний хлопчик вночі, при місячному світлі, переписував ноти, але Крістоф дізнався про це й відібрав оригінали та копії. У розпачі Йоганн вигукнув: «Раз так, я сам напишу таку ж музику, напишу ще краще!» Брат лише розсміявся у відповідь.

Йоганн Бах, геніальний композитор і блискучий виконавець, усе життя наполегливо працював над удосконаленням власної майстерності, вивчав світову музичну культуру і народну музику; знав Біблію і латинь; вільно спілкувався італійською та французькою мовами.

«Мені довелося багато вчитися, хто буде таким же старанним, досягне того ж», — відповідав Бах на питання щодо його таланту.

Останні роки життя великого композитора були нелегкими. Ще в дитинстві Бах серйозно ушкодив зір, коли ночами переписував ноти. З роками хвороба очей посилилася. Після невдалої операції музикант осліпнув.

Сучасники швидко забули старого Баха. Лише через довгі роки музику великого композитора відкрили заново, захоплюючись її величністю, мудрістю, красою, досконалістю та глибиною невичерпної людяності. Його музичне послання пролетіло крізь віки і знайшло свого адресата.

 

Прихильники творчості Й.С.Баха

Творча спадщина Йогана Баха надзвичайно велика, охоплює понад 1000 композицій, із них 320 світських і духовних кантат, багато мес, «Різдвяна» й «Великодня» ораторії, численні хорали, інструментальні твори та ін.

Більшість вокальних творів Баха написана на релігійні тексти (наприклад, «Страсті за Йоаном», «Страсті за Матвієм», «Меса сі мінор»). Музика їх пройнята глибоким релігійним почуттям. Зі світських вокальних творів композитора особливо виокремлюють кантати «Феб і Пан», «Селянська», «Кавова», безпосередньо пов’язані з тодішнім побутом.

Інструментальна музика Баха написана для органа , клавесина, також він створив музику для симфонічного оркестру.

Складною виявилася і доля його спадщини. За життя Баха добре знали, проте після смерті композитора його ім’я і музику почали забувати. Справжній інтерес до його творчості виник лише в 1820 – ті роки. Розпочався він із виконання 11 травня 1829 р. в Берліні «Страстей за Матвієм». Це дало сильний імпульс до публікації творів Баха та їх виконання.

З 1950 р. у Лейпцигу проводиться Міжнародний конкурс імені Йоганна Баха.

 

Дослідники інструмента великого Й.С.Баха.

Улюбленим інструментом Й.С.Баха був орган. Його могутнє, наповнене, надзвичайно різноманітне звучання найбільше відповідало творчим уподобанням музиканта.

 

Орган(у перекладі з грецьк. – «інструмент» або «знаряддя») – музичний інструмент групи клавішно-духових інструментів, якому неофіційно й люб’язно надано назву «короля музичних інструментів»: за звуковою палітрою та багатством засобів музичної виразності посідає перше місце з-поміж музичних інструментів.

 

Звук в органі створюється завдяки нагнітанню повітря в труби різного діаметру, довжини, матеріалу (метал або деревина). Керування органом здійснюється зі шпільтішу (тобто ігрового столу, пульту керування, де містяться ігрові механізми (клавіші, педаль) та механізм вмикання та вимикання регістрів, допоміжних засобів). Цей інструмент існував ще в стародавні часи у Греції, Римі, Єгипті, а в Європі з'явився у VII столітті. Спочатку орган супроводжував церковні співи, а потім став інструментом, на якому виконують соло. Грати на органі складно: органіст має впоратися з кількома клавіатурами для рук (мануалами) і ножною клавіатурою (педаллю), а також перемикати тембри інструмента.

Більшість органів розташована в церквах, концертних залах, музичних навчальних закладах.

Й.С.Бах був віртуозним органістом. Композитор був скромною людиною та мав добре почуття гумору.

 

Отже, ми дізналися з виступів наших доповідачів, що майже все життя Бахові довелося бути у церкві органістом, керівником хору й оркестру, учителем музики у церковній школі і , звісно, композитором. Прагнучи зробити свої твори зрозумілими простим людям, композитор насичував церковну музику народними піснями і навіть танцювальними інтонаціями. Для органа він написав багато творів, одним з яких є Органна фуга соль мінор.

 

Фуга — це багатоголосний твір, в якому усі голоси ніби розмовляють між собою, по черзі виконуючи тему.Музику такого складу називають поліфонічною. На відміну від канону, тема у фузі проходить імітаційно — не лишається незмінною, а може варіюватися, розвиватися.

 

Поліфонія(від грецьк. Poly – «багато» і phone – «звук») – тип музики, у якому всі голоси є рівноправними і мають самостійні мелодії.