УРОК 7 .

ТЕМА:Два німецькі генії .

 

Мета уроку:

Навчальна :на прикладі творів Й.Баха і Л.Бетховена поглибити знання учнів про поліфонічну музику;

- пояснити сутність гомофонного складу

музики та порівняти його з поліфонічним;

- Дати визначення поняття «музичний стиль»

Виховні:Виховувати інтерес та любов до музики.

Розвиваюча:Розвивати навички активного сприймання музичного твору ;

- розвиток вокально-хорових навичок.

- розвиток музично – слухової уваги, зосередженості;

- розвиток та збагачення слухової пам”яті;

- розвиток емоційної та словесно – логічної памяті, довільної уваги, образної уяви, фантазії.

Корекційні завдання:корекція дикційно – співацького апарату та фонематичного слуху;

- Корекція правильної постави під час співу;

- Корекційний розвиток моторних функцій і дихання;

- Корекційний розвиток особистості дитини із ЗПР.

Наочні посібники:портрети Л. Ван Бетховена , Й. С. Бах,

О. Лобова «Музичне мистецтво» 6 клас.

Музичний матеріал:Й.С. Бах .Прелюдія мі – мінор, Л. Ван Бетховен ,соната №20 для ф-но, менует соль – мажор.

Т. Н. З :магнітофон.

 

ХІД УРОКУ.

 

Організація учнів до уроку .

Музичне вітання.

 

Музика чарівне диво, звідки така грайлива

Чи надовго? Назавжди! Чи не зникнеш ти куди?

Буду завжди панувати, і в серцях і в кожній хаті

Щоб лунало на весь світ здрастуй музико,

Здрастуй музико, здрастуй музико –Привіт!

Вч. З кожним уроком ви набуваєте все більше знань та досвіду зі сприйняття музики. Сьогодні пропоную перевірити, чи зможете ви за стильовими ознаками відгадати авторів творів.

 

Актуалізація опорних знань

· Що називається поліфонією?

· Що таке прелюдія?

 

А тепер вам необхідно знайти у кріс-кросі відомі вам танці.

 

(Полонез, менует, полька, мазурка, танго, гопак, аркан, вальс)

 

П Я М Е Н У Е Т
О Ц У В Ю Ф Ч А
Л Я Т А Н Г О Ф
О Ю Р Л В О Ш А
Н А Н Ь А П Я Р
Е Ч Б С Ю А Ц К
З П О Л Ь К А А
М А З У Р К А Н

 

Вивчення нового матеріалу

Погляньте на портрети двох композиторів. Хто на них зображений? Так, це Йоганн Себастіан Бах та Людвіг він Бетховен.

· Що поєднує цих композиторів?

· Що ви знаєте про їх життя і творчість?

· Пропоную прослухати два твори цих композиторів і визначити, кому з них належить той чи інший твір.

Слухання «Менуету» Л. Бетховена і «Прелюдії» Й. С. Баха

Ви мабуть, звернули увагу на те, що один твір має декілька голосів, що є рівноправними і немовбитво розмовляють між собою. Такий тип музики називається поліфонією. Другий же твір має головну мелодію, що виконується здебільшого у верхньому голосі, а супровід – в інших голосах, тому він належить до гомофонного типу музики.

· Поміркуйте, яким є характер прослуханих музичних творів. У чому полягає відмінність між ними?

· Який тип викладення застосований у п’єсах – гомофонний чи поліфонічний?

· Який тип викладення – гомофонний чи поліфонічний – може виразніше передати почуття людини?

· Кому з композиторів здебільшого притаманна поліфонія, а кому – гомофонія?

· Чи згодні ви з тим, що поліфонія притаманна «музичному почерку» Й.С.Баха?

· Поміркуйте, які ще особливості притаманні композиторським стилям Й.С.Баха та Л.Бетховена.

 

Музичний стиль –це особливі, характерні ознаки музики, сукупність певних засобів і прийомів художньої виразності.

 

У музичному мистецтві розрізняють такі стилі:

· Історичні (класицизм, романтизм, імпресіонізм);

· Національні (українські, іспанський, східний, негритянський);

· індивідуальні

 

Індивідуальний стиль музиканта – це творча манера, власний неповторний „почерк” композитора або виконавця.

 

За стилем можна впізнати навіть автора незнайомого твору.

· Як ви вважаєте, чому впродовж стількох століть музика Баха дає насолоду, хвилює, уражає, надає можливість замислюватися?

 

III .Виконання музичної розспівки .

 

Вч. Які знаки альтерації використані у цій вправі? Вкажіть їхню дію.

 

 

Вч. Пригадайте, що таке такт і затакт. Поділіть вправу на такти та проспівайте її з тактуванням.

 

 

Вч. Молодці.

 

IV. Робота над „Весняною піснею” Й. Баха

Пригадаймо музичний твір Йоганна Баха „Весняна пісня”.

Вона написана поліфонічно, співати її потрібно двоголосно.

Спробуйте передати голосом велич і красу весняного пробудження природи.

 

Караоке. „Весняна пісня”