Вступне слово вчителя .

Музику завжди уважали надзвичайним видом мистецтва.

Основою музики є почуття та емоції. Ми вже з вами переконалися у цьому на багатьох уроках. Розуміти музику – це вміти глибоко та сильно відчувати, а через почуття вміти розрізняти глибокий життєвий сенс музичних образів. Саме цим ми і займемося на уроках музики. Наше завдання – навчитися відчувати тонкощі музичного мистецтва, силу його впливу на людей.

 

· Отже, про які почуття розповість нам музика сьогодні?

 

Більшість творів, а саме пісень, не зважаючи на час їх створення, тривалий час продовжують впливати на людей. Багато українських митців присвячували свою творчість нашій Батьківщині, долі українського народу. Про одну видатну постать в історії України ХVІІІ ст. ми дізнаємося зараз. Зрозуміти, про кого саме йдеться, нам допоможе асоціативний ряд на дошці. (метод «Асоціації»);

 

Філософія; музика; Харків; байки; мандрівники; педагогіка.

 

· Чи здогадалися ви, хто це? (Український філософ, поет, педагог, музикант Григорій Савич Сковорода)

У давнину, коли не було ані газетних видань, ані радіо, ані телебачення та Інтернету, про всі події люди дізнавалися лише за допомогою переказів одне одному. Найбільше вони довіряли кобзарям. У своїх оповідних солоспівах кобзарі доносили інформацію до міських і сільських громад найвіддаленіших куточків України. Народ шанував і поважав їх. Найкращими вважали тих кобзарів, які своїм співом зворушували душу, примушували замислитися.

Однією з найцікавіших постатей в історії України 18 ст. є філософ, поет, педагог і музикант Григорій Савич Сковорода.

Він був сином простого козака, проте здобув освіту; знав латину, грецьку, німецьку та єврейську мови; викладав поезію. Його погляди на світ були сміливими, новими і водночас близькими народу. Тому філософа, який мандрував пішки Україною, зацікавлено слухали в містах і селах.

Твори Григорія Сковороди - роздуми про сенс життя, вірші, байки у прозі - поширювалися в народі в рукописах. Г.Сковорода знав декілька мов, викладав поезію, його роздуми та погляди на життя займають окрему полицю у світовій філософській науці. Цікава сторінка життя Г.Сковороди пов’язана з музикою. Музичну освіту він здобув у Києво-Могилянській академії, співав у Санкт-Петербурзькій капелі, грав на різних музичних інструментах. Також Григорій Савич писав пісні і псалми.

 

Кант – це старовинна триголосна куплетна пісня для виконання ансамблем чи хором без супроводу.

 

Псалми– це старовинні біблійні пісні та молитви, створені, за переказами, легендарним царем Давидом. Зібрання псалмів складає Псалтир.

 

Пісня, яку ми слухатимемо є одним із найпоширеніших музичних творів Г.Сковороди. Її перші варіанти з’явились у збірках галицьких пісень у 30 – х роках 19 ст. Це пісня – «Всякому городу нрав і права».

 

Слухання. „Всякому городу нрав і права” Г. Сковороди

 

· Чи зрозуміли ви зміст цієї пісні?

· Що викриває в ній автор через сатиру? (Жадібність, пристрасть до наживи, а також «норови і права» тогочасного ладу)

· А як ви охарактеризуєте музичний характер цієї пісні?

 

Ця пісня насправді була настільки співзвучною думкам і настроям народу, що надовго полюбилася в усіх куточках України.

 

· Як ви вважаєте, чи можуть ці пісні і нині впливати на своїх слухачів? Чи можуть вони бути зрозумілими й сьогодні? («Мікрофон».)

 

Виконання музичної розспівки .

 

Вч. Виконання вправ музичних і ритмічних.

IV. Робота над піснею „Ой у лузі червона калина”

 

Вч. Пригадайте, яку пісню ми вивчили на попередньому уроці.

Пісню Степана Чарнецького „Ой у лузі червона калина”.

Сьогодні цей твір прозвучить і в народному, і у професійному виконанні.

 

Робота над піснею „Ой у лузі червона калина”

Виконайте пісню „Ой у лузі червона калина” наспівно та стримано.

Мелодію співайте рішуче і широко.

 

Караоке. Пісня „Ой у лузі червона калина”