Творчий шлях композитора.

Протягом навчання у консерваторії Сергій Рахманінов створив Перший фортепіанний концерт, багато романсів, п’єси для віолончелі та фортепіано. Дипломною роботою Рахманінова стала опера «Алеко» - перша опера Рахманінова, яка згодом здобула всесвітню славу.

Після від’їзду за кордон упродовж десяти років нічого не писав, займався тільки концертною діяльністю. Згодом з’являється його Четвертий концерт та Симфонічні танці, які він уважав кращим своїм твором. В усіх цих творах відчувається туга за батьківщиною.

У творчому доробку Рахманінова провідною стала тема Батьківщини, любов до рідної землі.

Відомості про Другий концерт для фортепіано з оркестром С. Рахманінова

Концерт — це великий, віртуозний музичний твір для соліста з оркестром. Найчастіше інструментом, який виконує соло, є фортепіано, скрипка чи віолончель. Інколи концерт може бути написаний для 2-3 солістів. Зазвичай він складається з трьох частин.

 

Другий концерт для фортепіано з оркестром Сергія Рахманінова — один із найкращих музичних творів початку XX століття. У ньому колоритно і живописно озвалася свята Русь: з лункими дзвонами, з билинними наспівами і широкими роздольними піснями; з яскравою і ніжною красою природи прекрасного, великого краю.

 

Дитячі спогади про рідний Новгород, відвідини церковних служінь у московському монастирі, знайомі з ранніх років народні мелодії — все це відгукнулося в концерті Рахманінова яскравою і виразною музикою.

Перша частина концерту – мужньо-вольова за характером і найбільш значна за змістом – була створена пізніше за всі інші.

Друга частина – лірична і поетична, ніби пронизана сонячним світлом.

Третя частина – вольовий, піднесений, життєстверджуючий фінал. Величною, гордою, сонячною ходою завершується концерт Сергія Рахманінова.

 

Слухання. Перша частина Другого концерту для фортепіано з оркестром С. Рахманінова

 

Аналіз прослуханого твору

· Якими засобами виразності композитор передав образ рідної землі?

· Який настрій прослуханого твору?

· Поміркуйте, яким є характер прослуханого твору .

 

(Перша частина – мужньо-вольова за характером і най значуща за змістом. Розпочинається концерт фортепіанним вступом – акордами, що звучать усе гучніше та впевненіше , нібито поступово розгойдуючись, набирає силу велетенський дзвін-набат. На цьому тлі пасажем фортепіано звучить широка, мужня, суворо стримана тема головної партії. Тема побічної партії – контрастна: мрійлива, поривчаста)

 

Виконання музичної розспівки .

Вч. Виконайте ритмічну вправу, правильно групуючи восьмі та шістнадцяті.

 

Вч. Виконайте ритмічний канон у розмірі чотири четверті :

 

IV. Робота над піснею „Лелека” Ю. Рожавської.

Вч. Тема Батьківщини (бесіда)

Ми переконалися, що у творчому доробку композитора Сергія Рахманінова досить важливу роль відіграє тема батьківщини, почуття любові до неї.

А на минулому уроці ми вивчили пісню „Лелека”. У ній також звучить тема батьківщини.

Проспіваймо пісню легко, з гордістю і почуттям любові до рідного краю.

 

Робота над піснею „Лелека” Ю. Рожавської

 

Караоке. Пісня „Лелека”