Вступне слово вчителя .

 

Тематика обрядово-календарних пісень

Найвідоміші композитори досить часто для написання своїх творів використовували тематику обрядово-календарних пісень. Вони брали за основу мелодику веснянок, колядок і щедрівок і створювали нову інструментальну музику, яка за допомогою різних виражальних засобів набувала більш складної форми і призначалася вже для концертного виконання.

Наприклад, український композитор Василь Барвінський створив три цикли фортепіанних творів на теми народних пісень. Серед них є цикл зі словесним текстом — «Колядки та щедрівки».

 

Відомості про В. Барвінського та фортепіанний цикл „Колядки та щедрівки”

Видатний український композитор Василь Олександрович Барвінський усе життя досліджував музичний фольклор різних регіонів України і використовував народні мелодії у власних творах, розкриваючи світові невичерпну скарбницю українського фольклору.

Цикл „Колядки та щедрівки” був створений з метою популяризації української народної пісні. Він містить 22 обробки українських колядок і щедрівок.

Композитор зібрав зразки національного фольклору східної та західної України, Закарпаття та Лемківщини. Барвінський робив обробки колядок і щедрівок дуже «обережно». Він прагнув зберегти неповторну красу кожного народного твору. Тому фортепіанні п'єси здебільшого прозорі, з нескладною гармонією, яка підкреслює самобутність народних пісень. Відповідно народним традиціям співу, композитор часто використовував поліфонічні прийоми розвитку мелодії, ніби огортаючи її підголосками.

Завдяки яскравому національному колоритові, а також майстерності художньої обробки творів фортепіанний цикл «Колядки та щедрівки» набув широкої популярності в Україні та за її межами ще за життя композитора.