Предмет та сутність промислового маркетингу

Значення маркетингової діяльності для будь-якої органі­зації, що діє в умовах ринкової економіки, важко переоцінити, оскільки від вирішення життєво важливої проблеми - забезпечен­ня розробки і реалізації ефективної маркетингової політики - залежить попит та збут продукції підприємства.

Оскільки в ринковій економіці найскладнішою проблемою для підприємства є продаж продукції, маркетинг являє собою од­ну з найважливіших областей забезпечення успіху бізнесу. Для підприємницької діяльності стала характерною переорієнтація з традиційної схеми виробництво - реалізація — споживання", де провідним ланцюжком було виробництво та його можливості, на схему оцінка вимог і розмірів потреб споживачів, створення і ви­пуск товарів, відповідних цім потребам і обсягам споживання підприємства намагаються знайти нові потенційні ринки, нову продукцію для існуючих споживачів, нових споживачів для ре­алізації наявної продукції і вивчати діяльність потенційних кон­курентів.

Промисловий маркетинг якраз є наукою, що оснащає підприємства методологічною і методичною базою, на основі якої можлива їх діяльність в умовах ринкової економіки з використанням відповідного інструментарію.

Маркетинг — вид людської діяльності, спрямований на за­доволення потреб через обмін.

Маркетинг — процес планування і втілення задуму щодо ціноутворення, просування та реалізації ідей, товарів і послуг че­рез обмін, який задовольняє цілі окремих осіб та організацій. Можна запропонувати ще таке визначення: Маркетинг — діяльність, спрямована на створення попиту та досягнення цілей підприємства через максимальне задоволення потреб споживачів.

Існують різноманітні підходи до визначення поняття про­мисловий маркетинг. Часом покупцем є не індивідуальний спо­живач, а організація-споживач. Якщо підприємство пропонує свій товар на ринку організацій-споживачів, воно здійснює промисло­вий маркетинг.

Ринок організацій-споживачів — це сукупність юридичних осіб які закуповують товари для їх подальшого використання у процесі виробництва, здачі в оренду, перерозподілу чи перепрода­жу з метою одержання прибутку.

Критеріями розподілу маркетингу можуть бути: природа самого товару, природа споживача, кількість споживачів, ха­рактер споживання. ТПП так і для ТКС (після їх виробництва і до часу їх споживання).

Цей ринок представлений такими видами організацій-спо­живачів:

—виробничими підприємствами, які закуповують товари для їх

—подальшого використання (споживання або приєднання) у виробничому процесі;

—підприємствами-посередниками, що закуповують товари для їх подальшого перепродажу, маючи на меті отриман­ня прибутку, зокрема підприємствами оптової та роздрібної торгівлі;

—державними установами, що здійснюють закупівлю то­варів для розв'язання різного роду соціальних проблем, завдань, виконання урядових програм, тощо;

—безприбутковими організаціями, що закуповують товар для втілення певної ідеї у життя та її поширення у суспільстві. Маркетинг товарів розподіляється на маркетинг споживчих товарів та маркетинг товарів промислового призначення. До то­варів промислового призначення належать:

—товари, які повністю використовуються при виробництві продукту — сировина, основні виробничі матеріали, ком­плектуючі та деталі;

—товари, які частково наявні у готовому виробі (тобто пе­реносять свою вартість) - основне стаціонарне обладнан­ня та споруди, допоміжне обладнання.

Також до товарів промислового призначення належать про­мислові послуги - монтаж та ремонт обладнання, комерційні, фінансові, юридичні консультації тощо.

Таким чином, промисловий маркетинг - діяльність підприємств у сфері матеріального виробництва та промислових послуг, спрямована на дослідження споживчих потреб та задово­лення погляду інших підприємств, установ та організацій у сиро­вині, матеріалах, комплектуючих, устаткуванні, послугах з метою отримання прибутку.

Предметом промислового маркетингу є інноваційний характер теоретичні і методичні аспекти маркетингової діяльності підприємства у сфері матеріального виробництва і промислових послуг, спрямованих на формування, виявлення і задоволення потреб суб'єктів промислового ринку, а також відносин, що вини­кають між ними.

Основними принципами промислового маркетингу є:

—орієнтація на вимоги споживача;

—цілеспрямоване управління попитом;

—комплексний підхід до вирішення проблем, пов'язаних з поставленими цілями діяльності відповідно до ресурсів і можливостей підприємства.

дійсна взаємодія з дійовими партнерами в процесі задоволення ринкового типу;

Основні завдання промислового маркетингу:

—комплексний аналіз ринку з метою виявлення і форму­вання попиту на товари промислового призначення;

—організація інноваційної діяльності на основі науково — дослідницьких і конструкторських робіт (НДКР);

—інноваційна діяльність в управлінні маркетингу;

—формування портфелю замовлень;

—планування виробничої, закупівельної, сервісної, збутової та фінансової діяльності;

—планування та реалізація маркетингової політики цін;

—розподілу продукції та організація логістичної діяльності;

—створення ефективної системи маркетингових ко­мунікацій;

—аудит результатів маркетингової діяльності;

—підвищення ефективності управління маркетингом.